2018 - „Nowy Port żyje. Zapiski z dzielnicy” – promocja książki
6 kwietnia 2018, 18:00; wstęp wolny
Perła Bałtyku 
ul. Oliwska 65, Gdańsk

Goście: Grete Aagaard, Alicja Mianowska, Krzysztof Jachimowicz i Michał Adam Witkowski
Prowadzenie: Barbara Piórkowska
 
✳️ ✳️ ✳️
 
Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące książkę Nowy Port Żyje. Zapiski z dzielnicy! Publikacja została tak nazwana od tytułu gazety wymyślonego we wspólnym projekcie, łączącym instytucję sztuki – CSW ŁAŹNIA, artystkę-rezydentkę – Grete Aagaard i grupę mieszkańców Nowego Portu. W książce przedstawiony został przebieg prac nad projektem i tworzenia gazety. Znalazły się w niej refleksje i eseje badaczy, krytyków sztuki, kuratorów, dokumentalistów, artystów i uczestników projektu.

O projekcie

„Zapiski z dzielnicy” to wieloetapowy projekt bazujący na bliskiej współpracy z lokalną społecznością dzielnicy Nowy Port. W ramach projektu, wspólnie zdecydowano, aby wydać czasopismo „Nowy Port ŻYJE”, którego pierwsza publikacja miała miejsce w 2014 roku. Tytuł, tematy, forma graficzna oraz cała zawartość gazety są efektem grupowych decyzji i wyrazem indywidualnych zainteresowań autorów. Pismo tworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców, powstało niejako z chęci mówienia o Nowym Porcie w pozytywnych kategoriach; zwrócenia uwagi, że ma swój charakter, ciekawe historie i miejsca, oraz chęci do uczestnictwa, przedefiniowania i wspólnego tworzenia tej dzielnicy.

W zeszłorocznej odsłonie projektu grupa uczestniczyła w warsztatach haiku z Gosią Zamorską (Fundacja Generacja), w wyniku czego powstał zbiór poetyckich tekstów poświęconych dzielnicy. Ich fragmenty posłużyły następnie jako ozdoba
nowoporckich toreb własnoręcznie stworzonych przez grupę  metodą sitodruku. Część z nich będzie także dostępna na spotkaniu promocyjnym wraz z egzemplarzami publikacji.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska