ŁAŹNIA 1 Kalendarze japońskie
12.01.2019 GODZINY 12.00-16.00
13.01.2019 GODZINY 11.00-17.00
 
warsztaty bezpłatne

Prowadzenie: OFICYNA PERYFERIE ORAZ X-PRESS WYDAWNICTWO EKSPERYMENTALNE
Kategoria wiekowa: dla dorosłych

ZAPISY od 12 grudnia pzyjmuje Basia Secke basia.secke@gmail.com

Celem dwudniowych warsztatów będzie kolektywne stworzenie japońskiego kalendarza zawierającego 12 kart graficznych drukowanych na Riso.

Uczestnicy warsztatów na początku zajęć obejrzą wystawę japońskiej sztuki awangardowej prezentowaną w CSW ŁAŹNIA 1 "Fluorescent Chrysanthemum Remembered". Następnie wspólnie z prowadzącymi uczetsnicy przeniosą się do siedziby wydawnictwa eksperymentalnego X-PRESS, gdzie zapoznają się z charakterystyką kalendarza japońskiego i techniką risografii oraz samodzielnie wykonają inspirowaną wystawą grafikę, która wejdzie w skład kalendarza.

Risografia to wynaleziona w Japonii w latach ’80 XX wieku technologia druku średnionakładowego. Polega ona na bardzo szybkim powielaniu kolejnych kopii za pomocą matrycy z wyciętym wzorem. Technika jest hybrydą kserokopiarki i sitodruku. Technologia ta nigdy nie weszła do użycia na masową skalę, ale w latach 2000. została odkryta na nowo przez artystów i małych niezależnych wydawców. Jest ceniona ze względu na specyficzny charakter wydruków oraz możliwość powielenia dużej liczby odbitek w krótkim czasie. 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska