ŁAŹNIA 2 Europejska Noc Muzeów 2017 w CSW Łaźnia
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów przypada 20 maja. Z tej okazji w obu oddziałach CSW Łaźnia będą miały miejsce wydarzenia specjalne. Poza wystawami czasowymi zwiedzający będą mieli możliwość wzięcia udziału w działaniach edukacyjnych, koncertach, projekcjach filmowych oraz wielu innych wydarzeniach, których pełna lista znajduje się poniżej. Zapraszamy!
 

 
MIEJSCE: ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto
GODZINY: 18.00–00.00
WSTĘP: 1 zł
 
 
EDUKACJA
18:00 – 19:00 – Lekcje sztuki - warsztaty plastyczne i oprowadzenie po wystawie Masakiego Fujihaty „Poszerzanie rzeczywistości” dla dzieci (Mikołaj Robert Jurkowski)
19:00 – 20:00 – Lekcje sztuki - warsztaty plastyczne i oprowadzenie po wystawie Masakiego Fujihaty „Poszerzanie rzeczywistości” dla dzieci i rodziców (Mikołaj Robert Jurkowski)
Lekcje sztuki łączą  tradycyjne oprowadzenie po wystawie z wykładem mającym na celu wprowadzenie w zagadnienia sztuki współczesnej i warsztatami plastycznymi. Tym razem zagwarantują interaktywny udział, ponieważ prezentowana wystawa będzie dotyczyć rozszerzonej rzeczywistości. Interaktywne instalacje z wykorzystaniem tabletów i gogli będą punktem wyjścia do twórczej rozmowy i działań artystycznych najmłodszych.
 
19:00 – 00:00 - gry planszowe Rebel dla dzieci i dla dorosłych (sala edukacyjna)
Zagramy w gry znane i powszechnie lubiane, takie jak: Dobble, Wymyśl to! czy Timeline oraz te, które zabiorą nas do kręgu japońskich tradycji: Takenoko, Shushi go czy Siedmiu samurajów.
 
WYSTAWA
19:00 – 00:00 – wystawa Art and Science Meeting: Masaki Fujihata „Poszerzanie rzeczywistości”
19.05. – 25.06.2017
kurator: Ryszard W.Kluszczyński
Masaki Fujihata należy do kilku najważniejszych na świecie artystów wykorzystujących w swej twórczości nowe technologie medialne. To co charakteryzuje jego postawę artystyczną i czyni ją szczególnie wartościową to spotkanie estetyki z refleksją nad wykorzystywanymi technologiami i ich znaczeniem kulturowym. Twórca próbuje wciągnąć odbiorców w hybrydyczne środowiska rzeczywistości poszerzonej (AR - Augmented Reality), aby zbadać współczesne formy ludzkiego komunikowania się w złożonych i zróżnicowanych środowiskach.

19:30 – 22:30 – oprowadzenia po wystawie
Co godzinę od 19:30 będą odbywać się oprowadzenia kuratorskie. Ostatnie rozpocznie się o godzinie  22:30.
20:30 – główne oprowadzenie kuratorskie, prowadzenie Masaki Fujihata
 
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
19:00 – 00:00 – strefa relaksu w przyłaźniowym ogródku; napoje i zakąski serwuje Rzecz Jasna
20:00 – 22:00 – Piotr Cisak Dj & Live act
 

 
Miejsce: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk–Nowy Port
GODZINY: 14.00 – 06.00
WSTĘP: WOLNY
 
 
14.00–16.00 Ogród na pTAK czyli rodzinne warsztaty ogrodnicze
Prowadzenie: Malwina Gadziemska (Stowarzyszenie na pTAK)
Podczas plenerowego warsztatu ogrodniczego stworzymy mini ogród kwiatowy z budką lęgową dla sikorek i wróbli, budką dla nietoperza oraz hotelem dla owadów. Zapraszamy wszystkich miłośników miejskiego ogrodnictwa!
 
15.00–23.00 Warsztaty Non Camera
Prowadzenie: Robert Turło, Tymon Albrzykowski
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty animacji, podczas których stworzymy filmy bez użycia kamery. Na zajęciach wrócimy do klasycznych metod filmowych, którymi posługiwali się między innymi Norman McLaren i Julian Antonisz. Uczestnicy wykonają animację bezpośrednio na taśmie filmowej przy użyciu różnorodnych technik plastycznych.
 
15.00–00.15 The Story of Film – Odyseja filmowa
Reż. Mark Cousins, prod. Wlk. Bryt., 2011
„The Story of Film – Odyseja filmowa” to złożona z 15 części i obejmująca 12 dekad historia kina dziejąca się na 6 kontynentach. Jego niezwykłość polega również na tym, że to bardzo subiektywna opowieść Marka Cousinsa, irlandzkiego reżysera, wybitnego krytyka filmowego i wielkiego pasjonata kina. Zapraszamy na prezentację ośmiu odcinków tego serialu.
Miejsce: KinoPort
 
18.00 – 23.00 „Santa Muerte” – wystawa Julii Kurek
Kurator: Agnieszka Kulazińska
Projekt Julii Kurek pt. „Santa Muerte” powstał w oparciu o pobyty rezydencyjne artystki w Meksyku. Artystka w cyklu czterech wystaw stara się uchwycić paradoksy rzeczywistości meksykańskiej, skupia się na tym co ukryte, nie widoczne na powierzchni. Projekt „Santa Muerte” jest swoistą opowieścią o Meksyku, próbą pokazania go z perspektywy emocji ulicy, lęków obecnych w społeczeństwie.
 
18.00 – 18.30 II 19.00 – 19.30 Oprowadzanie autorskie po wystawie Julii Kurek „Santa Muerte”
Młodzież ze Stowarzyszenia 180 stopni wcieli się w rolę kuratorów i oprowadzi osoby zainteresowane po bieżącej wystawie prezentowanej w Łaźni 2.
 
19.45–20.30 Spotkanie z Julią Kurek wokół wystawy „Santa Muerte”
Spotkanie z artystką, która przybliży koncepcję projektu „Lucha Libre” i opowie o poszczególnych pracach zaprezentowanych na wystawie w Łaźni 2.
20.30–21.00 Koncert Polish Diwy. Premiera pierwszej w Polsce EPki disco polo
Konfrontacja publiczności z „przebranym mężczyzną” śpiewającym hity disco polo. Próba odczarowania wstydliwych tematów za pomocą muzyki, która łączy miliony Polaków. Premierowy koncert odbędzie się w Nowym Porcie i będzie powrotem, do „szarych” czasów, kiedy po nadmorskich ulicach spacerowały Mewki oraz zagraniczni Marynarze, a dolary wymieniało się u Cinkciarzy na „Patelni” przed Klubem Wiking.
*Koncert Polish Diwy rozpoczyna działania w ramach dyplomu artystycznego Bartosza Zimniaka, kierunek Intermedia, Wydział Rzeźby i Intermediów, ASP w Gdańsku.
Promotorka: dr Katarzyna Krakowiak
 
24.00–06.00 In Progress: KakofoNIKT gra Dream Machine
Kurator: Michał Porwet
Zapraszamy na całonocny koncert odwołujący się do idei Dream Machine czyli wielogodzinnych, multimedialnych występów przeznaczonych specyficznie do śnienia, a obejmujących audiosferę, wielokanałowe projekcje video, aranżację przestrzeni, elementy performatywne, a także bodźce dotykowe i zapachowe.
 
16:00 - 00:00 Ogródek przed CSW Łaźnia 2: strefa relaksu, napoje i przekąski
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska