ŁAŹNIA 2 2017 - Krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara 2017
Krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara 2017 - Oscar Nominated Shorts: Fabuły i Animacje
Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, powszechnie nazywane Oscarami, od lat niezmienne stanowią jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Pierwsze statuetki wręczono w 1929 roku w 13 kategoriach, których liczbę z biegiem czasu zwiększono do 24. Mimo że na przestrzeni lat formuła konkursu się rozszerzała, to jedną z niemal od początku istniejących kategorii, jest film krótkometrażowy. Już w latach 30-tych doceniono jego znaczenie dla światowej kinematografii, postanawiając uhonorować najlepszych jego twórców statuetką Oscara. Kategoria ta pozostała do dziś, przyznawane są nagrody zarówno dla najlepszych krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych.
 
Z przyjemnością prezentujemy Oscar Nominated Shorts: Fabuły i Animacje, które w tym roku zostały wytypowane do wyścigu o największą ilość głosów członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.
 
 
 
 
Oscar Nominated Shorts: Animacje
21 marca 2017 | 18.00
 
PROGRAM:
 
Blind Vaysha, reż. Theodore Ushev / Kanada, 2016 / 8 min.
 
Vaysha jest wyjątkową młodą dziewczyną - urodziła się z jednym okiem zielonym, drugim brązowym. Jednak dziwaczne oczy nie są jedynym szczególnym aspektem jej spojrzenia. Jej lewe oko widzi tylko przeszłość, prawe - tylko przyszłość. Niczym klątwa, rozszczepiona perspektywa Vayshy sprawia, że nie jest w stanie żyć w teraźniejszości.
 
Borrowed Time, reż. Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj / USA, 2015 / 7 min.
Przemęczony szeryf powraca do pozostałości wypadku, o którym przez całe życie próbował zapomnieć. Z każdym krokiem naprzód napływają wspomnienia. Konfrontując się z błędami przeszłości musi odnaleźć siłę, by iść dalej.
 
Pear Cider and Cigarettes, reż. Robert Valley / Kanada, Wielka Brytania, 2016 / 35 min.
Alkohol, papierosy i bójki… to rzeczy, które Techno Stypes lubi najbardziej. Uległ jednak poważnemu wypadkowi, który na dwa lata przykuł go do szpitalnego łóżka, a następnie wpędził w alkoholizm. Jak Techno znalazł się w Chinach? Jego ojciec dał mi dwie jasne instrukcje: sprawić, by Techno przestał pić, aby można było dokonać transplantacji wątroby oraz sprowadzić go z powrotem do domu, do Vancouver. Nie będzie to łatwe.
 
Pearl, reż. Patrick Osborne / USA, 2016 / 6 min.
Muzyczna podróż samochodem ojca z córką, trwająca na przestrzeni lat. Fabuła skupia się na zmaganiach rodzicielskich mężczyzny, jak i dorastaniu zbuntowanej nastolatki.
 
Piper, reż. Alan Barillaro / USA, 2016 / 6 min.
Piper to film krótkometrażowy wytwórni Pixar Animation Studios, opowiadający historię głodnego pisklęcia brodźca, które po raz pierwszy opuszcza gniazdo w poszukiwaniu jedzenia na wybrzeżu. Pożywienie jednak znajduje się pod piaskiem, gdzie przerażające fale zwijają się na brzeg.
Łączny czas: 62 min.

 
Oscar Nominated Shorts: Fabuły
21 marca 2017 | 19.15
 
PROGRAM:
 
Enemis Intérieurs, reż. Sélim Aazzazi / Francja, 2016 / 28 min.
 
Zwyczajne przesłuchanie na miejscowym komisariacie policji zamienia się w śledztwo, podczas którego Francuz algierskiego pochodzenia zostaje oskarżony o ukrywanie tożsamości ludzi podejrzanych o terroryzm. To zbliżenie na obraz trudnej relacji Francji z jej byłymi koloniami podczas burzliwego okresu lat 90-tych. Historia człowieka mającego wpływ na życie drugiego za pomocą jednego ruchu długopisem.
 
La Femme et Le TGV, reż. Timo von Gunten / Szwajcaria, 2016 / 30 min.
 
Elise Lafonataine ma sekretny zwyczaj. Każdego poranka i wieczora od lat macha pociągowi, który przejeżdża obok jej domu. Pewnego dnia w swoim ogrodzie znajduje list od konduktora i jej samotne życie wywraca się do góry nogami. Dwoje anonimowych pisarzy, za pomocą korespondencji nawiązuje obiecującą więź, wymieniając ze sobą czułe listy aż do dnia, gdy linia kolejowa zostaje wycofana.
 
Silent Nights, reż. Aske Bang / Dania, 2016 / 30 min.
 
Inger jest wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych. Zakochuje się w nielegalnym imigrancie, Kwame. Oboje są doświadczeni przez los. Kwame znajduje wsparcie w ramionach Inger, jednak nie wspomina o rodzinie i dzieciach, które pozostawił w Ghanie. Gdy jego córka zaczyna chorować, zmuszony jest ukraść pieniądze ze schroniska, by opłacić jej leczenie.
 
Sing (Mindenki), reż. Kristof Deák / Węgry, 2016 / 25 min.
 
Zsofi ma problemy z odnalezieniem się w nowej szkole – śpiew w owianym sławą szkolnym chórze jest jej jedynym ukojeniem. Mimo to okazuje się, że opiekunka chóru nie jest tak inspirującym nauczycielem, za jakiego jest powszechnie uznawana. Zsofi staje przed trudnym wyborem - skonfrontować się ze skorumpowanym systemem, czy pokornie się w nim odnaleźć. Sing to oparty na faktach dramat o dzieciństwie z dużą ilością muzyki w tle, umiejscowiony w post-socjalistycznym Budapeszcie.
 
Timecode, reż. Juanjo Giménez Peña / Włochy, 2016 / 15 min.
 
Luna i Diego są ochroniarzami na parkingu. Diego pracuje na nocnej zmianie, Luna w dzień.   
Łączny czas: 128 min.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska