ŁAŹNIA 2 2017 - KinoPasja
Cykl KinoPasja jest serią projekcji filmowych połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców. We wtorek 23 maja 2017 o godzinie 18.30 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu. Podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu KinoPasja przedstawimy najlepszy Debiut Reżyserski 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni – „Córki Dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.  Film zdobył również m.in. nagrodę za Najlepszą Charakteryzację (40. FF w Gdyni) oraz Nagrodę Jury w konkursie Kino Światowe na Festiwalu Filmowym Sundance.
Dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG,dr hab. Krzysztof Kornacki.
 
23 maja 2017, g. 18.30
"Córki dancingu", reż. A. Smoczyńska + dyskusja po zakończeniu projekcji
Wstęp: 10 zł
Studenci i uczniowie - wstęp bezpłatny za okazaniem legitymacji studenckiej/szkolnej
 
 
 
CÓRKI DANCINGU | reż. A. Smoczyńska | Polska | 2015 | 92 min.
Dwie nastolatki – Złota i Srebrna – lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli…

W rolach głównych – dwie niezwykle uzdolnione aktorki młodego pokolenia: Michalina Olszańska i Marta Mazurek. Wspierają je gwiazdy polskiego kina w nowych, zaskakujących wcieleniach – Kinga Preis jako królowa sceny disco, Magdalena Cielecka w roli striptizerki o pseudonimie Boskie Futro, rozgrzewającej do czerwoności bywalców PRL-owskich dancingów i Jakub Gierszał jako wirtuoz basowego brzmienia. W tle pulsuje rytmiczna muzyka zespołu Ballady i Romanse oraz najpopularniejsze szlagiery lat 70. i 80. – od „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy i „Bananowego songu” grupy Vox po nieśmiertelne „I Feel Love” Donny Summer w brawurowym wykonaniu samej Kingi Preis.
 
 
REŻYSERIA: Agnieszka Smoczyńska – reżyserka i scenarzystka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (2002) oraz kurs dokumentalny Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ma również absolutorium wydziału reżyserii filmowej i telewizyjnej na WRiTv Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2005).
Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Podczas studiów nakręciła dwie etiudy –„Kapelusz” oraz „3 love”, które zostały bardzo dobrze przyjęte i zdobyły kilkanaście nagród w Polsce i za granicą. W 2007 roku, wspólnie z Robertem Bolesto, zaadaptowała opowiadanie Olgi Tokarczuk, na podstawie którego  powstał film krótkometrażowy „Aria Diva”. On także okazał się sukcesem: zdobył nagrody na wielu festiwalach, m.in. w Krakowie i Nowym Jorku.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska