ŁAŹNIA 2 KINOPASJA | Niemiłość
 
Cykl KinoPasja jest serią projekcji filmowych połączonych z dyskusją prowadzoną przez najlepszych trójmiejskich filmoznawców.

 
 
13 lutego 2018 roku (wtorek) o godzinie 18.00 – w ramach naszego stałego cyklu KinoPasja – zapraszamy na projekcję ,,Niemiłości” (reż. Andriej Zwiagincew). Film doceniono już na kilku festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (2017) ,,Niemiłość” otrzymała nagrodę jury, a Europejska Akademia Filmowa (2017) przyznała filmowi nagrody w kategoriach: najlepsze europejskie zdjęcia oraz najlepsza europejska muzyka. Wreszcie film stał się rosyjskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Po zakończeniu seansu zachęcamy do udziału w dyskusji prowadzonej przez prof. UG, dra hab. Krzysztofa Kornackiego, kierownika Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
 
 
 
 
KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk - NOWY PORT
Kasa biletowa: (58) 5000 232
 

13 lutego, godz. 18.00
Wstęp: 10 zł
 
 
 
NIEMIŁOŚĆ
2017 | 127’ | Rosja, Francja, Belgia, Niemcy | reż. Andriej Zwiagincew
 
„Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa („Lewiatan”, „Elena”, „Powrót”), rosyjski kandydat do Oscara, to obraz bezwzględnej walki między dążącymi do rozstania małżonkami i rodziny, w której brakuje miłości. Borys (Aleksiej Rozin) i Żenia (Marjana Spiwak), typowi przedstawiciele klasy średniej mieszkający na przedmieściach Moskwy, mają się rozstać. Nie mogą znaleźć wspólnego języka, a ich kontakty ograniczają się do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Mają nowych partnerów, z którymi chcą, jak najszybciej związać się na stałe. Przeszkodą w ułożeniu życia od nowa może okazać się ich 12-letni, niechciany syn, Alosza (Matwiej Nowikow). Rodzice nie zwracają na niego uwagi. Borys i Żenia swój plan chcą zrealizować, nawet jeśli będzie to oznaczało porzucenie dziecka.

 
 
 
Głosy o filmie:
 
,,Apokaliptyczne studium nieudanego małżeństwa i zaginięcia dziecka to kolejne arcydzieło rosyjskiego reżysera Andreja Zwiagincewa” (Peter Bradshaw, „The Guardian”)
 
„<> Andreja Zwiagincewa to mocna, tajemnicza i przerażająca opowieść o duchowej katastrofie: dramat, którego forma ostentacyjnie przypomina policyjny thriller. Hipnotyzująca intensywność i nieznośna niejednoznaczność trzymają w napięciu do samego końca” (Pierre Murat, „Télérama”)
 

Twórca:

Andriej Zwiagincew – w 1990 r. ukończył studia aktorskie na Rosyjskim Uniwersytecie Sztuki Teatralnej. W 2000 r. zadebiutował jako reżyser serialem telewizyjnym „Czarny pokój”. Trzy lata później wyreżyserował swój pierwszy film fabularny, „Powrót”, który stał się jedną z filmowych sensacji roku i dostał się do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie zdobył kilka nagród, w tym główną nagrodę – Złotego Lwa. Jego drugi film pełnometrażowy („Wygnanie”) zaprezentowany został na 60. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (nagroda za najlepszą grę aktorską). Kolejny film Zwiagincewa – „Lewiatan” – został zaprezentowano w Konkursie Głównym 67. Festiwalu Filmowego w Cannes (nagroda za najlepszy scenariusz). „Lewiatan” to także pierwszy rosyjski film od 1969 r. nagrodzony Złotym Globem. Otrzymał także nominację do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. ,,Niemiłość” to najnowszy film reżysera.
 
(materiały dystrybutora)

 
Szczegółowe informacje o repertuarze można znaleźć na Facebooku oraz naszej stronie internetowej.
 
 

Partnerzy:
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska