ŁAŹNIA 2 MŁODE KINO | Najlepsze polskie 30'
KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk - NOWY PORT
Kasa biletowa: (58) 5000 232
 
 
 
MŁODE KINO | Najlepsze polskie 30'
 
 
Co młodzi reżyserzy potrafią pokazać w 30-minutowej fabule? Po raz kolejny zapraszamy na zestaw trzech rodzimych produkcji krótkometrażowych zrealizowanych przez początkujących twórców pod patronatem Studia Munka. Zaprezentujemy najlepsze polskie filmy pokazywane i nagradzane na festiwalach w kraju i za granicą, zamknięte w wymagającej, półgodzinnej ramie czasowej – ,,60 kilo niczego" (reż. Piotr Domalewski), ,,Amerykański sen" (reż. Marek Skrzecz), ,,Najpiękniejsze fajerwerki ever" (reż. Aleksandra Terpińska).
 
Harmonogram projekcji:
18 marca 2018 (niedziela), godz. 15.20
20 marca 2018 (wtorek), godz. 18.00
23 marca 2018 (piątek), godz. 17.30
 
Wstęp – 10 zł
 
"Amerykański sen", reż. Marek Skrzecz
 
 
Filmy prezentowane w ramach zestawu Młode kino | Najlepsze polskie 30’:
 
60 KILO NICZEGO
2017 | 27’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
Festiwal Młodzi i Film (2017) – nagroda dziennikarzy (konkurs krótkometrażowych debiutów filmowych)
 
Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, trudno przeciwstawić się jednak złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.
 
AMERYKAŃSKI SEN 
2017 | 26’ | Polska | reż. Marek Skrzecz
Warszawski Festiwal Filmowy (2017) – nagroda publiczności dla najlepszego filmu krótkometrażowego
 
Czy Szymon spełni swój amerykański sen? Głuchołazy – niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.
 
NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER
2017 | 28’ | Polska | reż. Aleksandra Terpińska
Semain de la Critique (Cannes 2017) – udział w konkursie
Festiwal Młodzi i Film – nagroda dla najlepszej krótkometrażowej fabuły oraz za najlepsze zdjęcia (konkurs krótkometrażowych debiutów filmowych)
 
Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.
 
 

 
Twórcy:

Piotr Domalewski – reżyser, scenarzysta, aktor. Zrealizował kilkanaście etiud i filmów krótkometrażowych nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą.  Jego film „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu CINEMAFORUM. Autor kilku sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Laureat stypendium scenariuszowego PISF. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym.
 
Marek Skrzecz – reżyser i montażysta filmowy.  Absolwent AFiT.  Autor nagradzanych w Polsce i za granicą produkcji. Twórca teledysków, filmów dokumentalnych oraz programów telewizyjnych. Współautor dokumentalnej serii „Tajemnice początków Polski”. Współpracował z fundacją „GPAS Praga Północ”, dla której prowadził warsztaty filmowe z trudną młodzieżą.  Jego niekonwencjonalne realizacje balansują na pograniczu fabuły i dokumentu.
 
Aleksandra Terpińska – reżyser i scenarzysta filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków. Studiowała reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i psychologię we Wrocławiu. Zrealizowała do tej pory 3 krótkie metraże – ,,Leszczu”, ,,Święto Zmarłych”, ,,Ameryka” oraz średniometrażowy dokument ,,Czeski Łabędź”. Jej ostatni film ,,Ameryka” (2015) znajduje się aktualnie w obiegu festiwalowym i do tej pory otrzymał 16 nagród, w tym m.in.  Golden Horseman Jury Młodzieżowego na  Filmfest Dresden, Złotą Kijankę na Camerimage IFF, Early Bird Grand Award w Bulgarii oraz The Flaming Faun na Shnit International Shortfilm Festival. Poprzedni film reżyserki ,,Święto Zmarłych” pokazywany był na ponad 100 festiwalach, w tym w San Sebastian, Palm Springs, Los Angeles, Edinburgh, Clermont-Ferrand. Otrzymał 16 nagród, w tym Grand Prix na Short Film Festival w Dramie, Best Short Film na Cottbus Film Festival oraz Nagrodę PISF I Mastershot na  Camerimage IFF.
 


Kino "KinoPort"
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk - Nowy Port

Kontakt:
Mail: kinoport@laznia.pl
Kasa kina: (+48 58) 5000 232

Biuro kina: (+48 58) 5000 235
Kurator kina "KinoPort": Jacek Wachulewicz | j.wachulewicz@laznia.pl
PR i promocja, konsultacja programowa: Sylwia Kawska | s.kawska@laznia.pl
Partnerzy:
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska