ŁAŹNIA 2 MŁODE KINO | Przegląd filmów Piotra Domalewskiego
KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk - NOWY PORT
Kasa biletowa: (58) 5000 232
 
 
 
 
MŁODE KINO
Przegląd filmów Piotra Domalewskiego
 
 

W ramach kolejnej odsłony naszego cyklu ,,Młode kino” serdecznie zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych stworzonych przez Piotra Domalewskiego. Reżyser za ,,Cichą noc" zdobył Złotego Lwa w kategorii najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017) oraz otrzymał kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej (Orły 2018), m.in. za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. Zebrane tu krótkie metraże zrealizowane zostały na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach), którego absolwentem jest młody reżyser, i demonstrują rozwój jego wcześniejszej twórczości. Filmy prezentowano i nagradzano na licznych festiwalach europejskich, na przykład „Obcy” zdobył Grand Prix międzynarodowego festiwalu Cinemaforum w Warszawie.
 
 
Harmonogram projekcji:
18 kwietnia 2018 (środa) – godz. 20.00
20 maja 2018 (niedziela) – godz. 17.40
 
Wstęp: 10 zł
 
 
,,Jedyne wyjście", reż. Piotr Domalewski
 
 
 
W zestawie znalazły się 4 krótkie metraże autorstwa Piotra Domalewskiego:
 
OBCY
2013 | 24’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
 
Noc. Do małej wsi pod Łomżą, której mieszkańcy dzierżawią grunty po dawnym PGR, przyjeżdża Obcy. Nikt nie ma pewności co do jego planów i intencji. Sołtys wsi, Krzysztof, ma za zadanie oprowadzić Obcego po dzierżawionych przez mieszkańców terenach. Film jest próbą uchwycenia narastającego w bohaterach lęku. W pełnej niewiadomych opowieści o podróży Nieznajomego, Sołtysa, gminnego kierowcy i „miastowego” osiedlonego na wsi to, co rzeczywiste, ustępuje pola sferze wyobrażeń bohaterów. Nakręcony w pięknej scenerii dziewiczej przyrody ziemi łomżyńskiej i ciągnących się po horyzont pól film opowiada o silnej społeczności konfrontującej się ze światem zewnętrznym. 
 
JEDYNE WYJŚCIE
2014 | 19’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
 
Absurdalna komedia inspirowana powieścią ,,Człowiek, który śpi” Georgesa Pereca i nowelą ,,Kopista Bartleby” Hermana Melville’a. Adam – młody mężczyzna mieszkający z matką – od dawna nie opuszcza mieszkania. Kiedy matka umiera, jego życie wywraca się do góry nogami. Przyzwyczajony do matczynej opieki Adam nie potrafi funkcjonować samodzielnie, dlatego za namową swego jedynego przyjaciela postanawia wynająć pokój po matce dziewczynie, która się nim zaopiekuje.
 
CHWILA
2015 | 15’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
 
Nad ekskluzywnym osiedlem identycznych domów zapada zmrok. Marcin postanawia zaprosić na kolację sąsiada z rodziną. Kiedy staje pod jego drzwiami, zauważa jednak coś, co nie da mu spokoju przez resztę wieczoru.
 
ZŁE UCZYNKI
2016 | 24’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
 
Maks, dziesięcioletni syn szpitalnej sprzątaczki, zostaje przyłapany na próbie kradzieży portfela jednego z pacjentów. Poszkodowany staruszek postanawia nie zgłaszać kradzieży, ale w zamian prosi Maksa o wykonanie trzech zadań. Te okażą się jednak o wiele trudniejsze, niż spodziewa się Maks.

Twórca:
 
Piotr Domalewski - absolwent Wydziału Aktorskiego na krakowskiej PWST i Akademii Teatralnej w Białymstoku. Studiował też reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat prestiżowego programu 30’ Studia Munka, wspierającego wyróżniających się młodych reżyserów. Autor kilku filmów krótkometrażowych, prezentowanych i nagradzanych na licznych europejskich festiwalach filmowych. Scenarzysta filmowy i autor sztuk teatralnych. Dramat „Pięć metrów kwadratowych” jego autorstwa został nagrodzony w konkursie „Metafory Rzeczywistości”, a film „Obcy” zdobył m.in. Grand Prix międzynarodowego festiwalu Cinemaforum w Warszawie. Laureat Złotego Lwa za ,,Cichą noc” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017). 
 

 
 
 

 
Kino "KinoPort"
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk - Nowy Port
 
Kontakt:
Mail: kinoport@laznia.pl
Kasa kina: (+48 58) 5000 232

Biuro kina: (+48 58) 5000 235
Kurator kina "KinoPort": Jacek Wachulewicz | j.wachulewicz@laznia.pl
PR i promocja, konsultacja programowa: Sylwia Kawska | s.kawska@laznia.pl
 
Partnerzy:
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska