ŁAŹNIA 2 Pokaz filmu pt. The Human Library/Żywa Biblioteka
Dzień przed Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, 9 grudnia odbędzie się w Gdańsku kolejna edycja Żywa Biblioteka i Maraton Pisania Listów.
Chcąc przybliżyć ideę Żywej Biblioteki zapraszamy na projekcję filmu „The Human Library / Żywa Biblioteka”, która odbędzie się 4 grudnia o godzinie 18:00 w KinoPorcie.
 
Film  jest przeznaczony dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z zaproszonymi Żywymi Książkami.
 
The Human Library / Żywa Biblioteka reż. Xuban Intxausti / Polska 2017 / 50’
Film z napisami w języku polskim/angielskim.
 
Film powstał w ramach projektu Europa Transit dla San Sebastian - Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Swoją światową premierę miał podczas Human Rights Film Festival w Buenos Aires. Dokument, przez pryzmat Żywej Biblioteki, opowiada o sytuacji mniejszości w Polsce oraz działaniach inicjatyw i organizacji pozarządowych,które walczą o bardziej tolerancyjną i wielokulturową Polskę.

Jedną z takich inicjatyw jest właśnie Żywa Biblioteka od 2004 roku uznana przez Radę Europy za oficjalną metodę w edukacji o prawach człowieka, której celem jest stworzenie przestrzeni dialogu społecznego, w której poprzez rozmowę z osobą – tzw. Żywą Książką, każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, co myśli o innych. To właśnie dzięki otwarciu na tematy trudne dla danej społeczności, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób narażonych na dyskryminację. Projekt edukacyjny, w którym ludzie stają się Żywymi Książkami, które łączy jedno: dyskryminacja. Wypożyczając Żywą Książkę “czytelnik” odkrywa historię osoby z grupy mniejszościowej, która jest wyobcowana z powodu swojego pochodzenia. religii czy orientacji psychoseksualnej. W kraju nienawykłym do różnorodności ta biblioteka jest szansą na przeciwdziałanie dyskryminacji.

"Żywa Biblioteka" to film dokumentalny nakręcony we Wrocławiu w ramach projektu Europa Transit realizowanego przez San Sebastian - Europejską Stolicę Kultury 2016
Film z napisami w języku polskim/angielskim. 
 
Projekcja filmu „The Human Library / Żywa Biblioteka”  jest realizowana przez Fundacja IRSE w ramach projektu "Równi w Różnorodności" współfinansowanego ze środków Miasta Gdańska. 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska