Punktem wyjścia dla stworzenia „Gdanii” były personifikacje miast i państw – otoczone atrybutami kobiety uosabiające Rzym, Wenecję czy Gruzję. Szczególnie ważną rolę odegrały przedstawienia Polonii sprzed okresu rozbiorów – kobiety ukoronowane, triumfujące, trzymające berło, miecz, tarczę. Personifikacje wyrażały siłę i potęgę państwa, żywiły, broniły, rządziły, sprawowały opiekę.
„Gdania” łączy współczesność z wielowiekową historią miasta i wydarzeniami lat 80. XX wieku. Odnosi się do gdańskich arcydzieł i turystycznych hitów: „Apoteozy Gdańska” Izaak van den Blocka (1608r.), malowidło zdobi sufit Wielkiej Sali Rad w Ratuszu Głównego Miasta, „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (1467-1471 r.), tryptyk stoi w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a także do wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności. Ekspozycja w ECS opowiada nie tylko o ikonach przemian, takich jak Anna Walentynowicz czy Lech Wałęsa, ale także o licznych stoczniowcach, którzy byli siłą napędową solidarnościowej rewolucji, ale ich nazwiska nie są dziś powszechnie znane. Stoczniowcy, robotnice i robotnicy z innych branż, inteligencja z całego kraju… to fenomenalne na skalę światową inteligencko-robotnicze zjednoczenie doprowadziło do upadku komunizmu. Wspólnota nie przetrwała jednak długo. Rok 1989 to nie tylko moment, w którym upada opresyjny system polityczny, to także początek trudnych przemian, których ofiarami byli robotnicy i robotnice z całego kraju. Transformacja zapoczątkowała również silnie odczuwane dziś podziały. Oprócz stoczniowców bohaterkami „Gdanii” stały się kobiety, które odegrały istotną rolę w obaleniu komunizmu, a także kibice Lechii Gdańsk.
Performans i strój powstały przy wsparciu marki Reserved i Fundacji LPP.
---
Niefestiwal Miasto i Sztuka to pierwsza, pilotażowa odsłona cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w sezonie letnim w Gdańsku, które skupia się wokół zagadnienia szeroko pojętej sztuki w przestrzeni publicznej. Na okres dziesięciu dni instalacje i interwencje artystyczne wpiszą się w przestrzeń miejską. W 2019 roku prace niefestiwalowe zagoszczą przede wszystkim na Dolnym Mieście. Część z nich zostanie wyeksponowana w szkatułkowych galeriach – kontenerach/pawilonach. Wokół prac odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące takie jak: koncerty, warsztaty, wykłady, performanse czy akcje społeczne. Działania „satelickie” będą pojawiać się na terenie całego miasta, m.in.: jeden z naszych pawilonów zagości w 100czni, a plakatowa kampania społeczna „Moja wolność” rozprzestrzeni się na citylightach i słupach w całym Gdańsku.
Niefestiwal Miasto i Sztuka to okazja, żeby przyjrzeć się najnowszym dokonaniom i kondycji sztuki współczesnej poza murami galerii, spędzić czas na świeżym powietrzu, angażując się w kreatywne aktywności i poznać nowych ludzi. Poprzez te działania będziemy odnosić się do bieżących problemów społecznych, zastanowić się nad rolą sztuki w przestrzeni miasta, poszukiwać różnych form komunikacji z odbiorcą oraz nowych kontekstów sztuki.
Robimy sztukę w mieście. Niefestiwal!
www.niefestiwal.pl