Wystawie indywidualnej prof. Marii Targońskiej pt. W ruchu. Maria Targońska będzie towarzyszyć aneks w postaci prac jej studentów i absolwentów z Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa. Wezmą w nim udział: Zuzanna Dolega, Marta Garbaczewska, Magdalena Kamińska, Barbara Kuchnowska, Agnieszka Nienartowicz, Antoni Walas, Marta Wirtel oraz Wirginia Wojtania. Osoby biorące udział w aneksie stworzyły pod kierunkiem prof. Marii Tragońskiej prace dyplomowe lub aneksy do dyplomu, które prezentują szerokie spektrum możliwości jakie oferuje rysunek hiperrealistyczny, konceptualny, abstrakcyjny, portretowy i pejzażowy.
Wystawa Marii Targońskiej w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA będzie podsumowaniem i przeglądem prac zrealizowanych przez artystkę od momentu obrony dyplomu w roku 1980, aż do chwili obecnej. Na wystawie zostaną pokazane prace ukazujące kolejne etapy twórczości artystki oraz cykle, których wspólnym mianownikiem będzie rysunek. Rysunek jest bowiem w twórczości Marii Targońskiej centralnym i jedynym środkiem wyrazu, któremu artystka pozostaje niezmiennie wierna, uważając go za pierwotną formę ekspresji człowieka oraz źródło sztuki. Prace artystki nie są jednak rysunkami ukazującymi w realistyczny sposób materię, ale raczej poetyckim zapisem rzeczywistości przetworzonej przy użyciu wyobraźni. Ich głównym tematem są podróże artystki, zarówno krajowe jak i zagraniczne (m.in. do Chin czy Australii), ale również podróże śladem oddanym w ruchu linii, w świat wyobraźni, emocji i osobistych doświadczeń.
Maria Targońska od początku swojej artystycznej pracy prowadzi dialog pomiędzy rysunkiem a malarstwem, łącząc naturalne pigmenty, takie jak: złoto, srebro, miedź czy grafit, rysując nie tylko na papierze, ale również na płótnie, poszukując i nadając im nową treść malarską. Co istotne, impulsem do powstania prac jest najczęściej pejzaż, w którym człowiek i jego wizerunek nie są obecne. Tytuł wystawy nawiązuje więc nie tylko do nomadycznej natury artystki, ale także sposobu ekspresji wyrażanym w ruchu ręki oraz poszukiwań w obrębie samego rysunku. Jak sama artystka mówi o swoich pracach: „W swoich rysunkowych kompozycjach staram się operować starannie opracowanym rysunkiem światłocieniowym. Formy kształtuję przez drobny bądź delikatny modelunek. Rysunek jest dla mnie śladem. Śladem drogi przebytej w czasie, drogi myśli, drogi ręki. Jest to zanotowany proces świadomego, bywa że nieświadomego we wstępnej fazie, dążenia za pierwszym impulsem”.
Maria Targońska w 1980 obroniła dyplom w PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni profesora Kazimierza Śramkiewicza. Od 1981 roku pracuje w ASP w Gdańsku, gdzie przez wiele lat pełniła funkcję Kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa. Ma w dorobku 35 wystaw indywidualnych i udział w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich oraz zagranicznych, m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Izraelu, Gruzji i Litwie.
Zuzanna Dolega ur. w 1990 roku w Gdyni, gdzie mieszka i tworzy w dziedzinie sztuk wizualnych. Specjalizuje się w technice pirografii, którą łączy zawsze ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, instalacjami typu site specific dla miejsca i ludzi, wykorzystującymi światło i grę cieni. W 2022 uzyskała tytuł doktory sztuk pięknych za pracę doktorską „Czuły czytnik rzeczywistości. W poszukiwaniu współodczuwania”. Uczestniczka wielu wystaw i projektów artystyczno-badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jej prace były prezentowane i znajdują się w kolekcjach między innymi w: Polsce, Niemczech, Danii, Macedonii, Turcji, Tunezji, Japonii, Chinach, Australii, Argentynie, Ekwadorze. Członkini prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia IAPMA. Laureatka stypendiów i nagród, w tym Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2020.
Marta Garbaczewska – szczecinianka z urodzenia i wyboru. Rysowniczka, graficzka, animatorka kultury. Absolwentka Liceum Plastycznego w Szczecinie i ASP w Gdańsku, gdzie w 2012 uzyskała tytuł magistra sztuki – dyplom przygotowała w pracowni prof. Marii Targońskiej, aneks prof. Czesława Tumielewicza. Od 2012 prowadzi lekcje rysunku, malarstwa oraz różnorodne warsztaty artystyczne, natomiast od 2014 prowadzi pracownię ‘If I had a hammer’ w Szczecinie będącą połączeniem miejsca pracy, spotkań twórczych i towarzyskich oraz mini sklepo-galerii. Prywatnie pasjonatka linorytu i suchej pasteli, w chwilach nostalgii uciekająca jednak do klasycznego ołówka. Ma psa, który jeździ koleją. Wybrane wystawy: 2023 – wystawa indywidualna, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Bruksela, Belgia | 2022 – „Lasy w Ogrodach” wystawa indywidualna, Ogrody Śródmieście, Szczecin | 2022 – 12.Triennale Małych Form Malarskich, pokonkursowa wystawa zbiorowa, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń
Magdalena Kamińska urodzona w 1999 roku absolwentka Liceum Plastycznego im. Józefa Czapskiego w ZSBiP w Grudziądzu. Aktualnie studiuje na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2021 roku jest nauczycielką w kursie rysunku i malarstwa Edukreska. Tworzy w obszarze rysunku, malarstwa oraz rzeźby. Jej prace koncentrują się na temacie przemijalności. Interesuje ją zarówno skończoność wszelkiego życia jak i nietrwałość rzeczy martwych.
Barbara Kuchnowska urodziła się w 1998 roku. 29 czerwca 2023 roku obroniła pracę dyplomową z wynikiem celującym na Wydziale Malarstwa Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Prof. Macieja Świeszewskiego, aneks zrealizowany w pracowni Prof. Marii Targońskiej. Jej prace malarskie są figuratywnym przedstawieniem ptaków, w których centralnym elementem jest ekspresyjne wykorzystanie kolorów i kontrastów. W pracach rysunkowych skupia się na obserwacji kości pod mikroskopem, tworząc prace bez szkicu. Trzykrotna Stypendystka Rektora dla najlepszych studentów. Laureatka IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Studenckiego im. W. Fangora . Otrzymała wyróżnienie honorowe jury na 11. Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego – RYSOWAĆ TERAZ. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Inspiracje 2022” zorganizowanym przez Fundację Sztuki Współczesnej „Paleta”. Wyróżniona honorową nagrodą jury na pokonkursowej wystawie Promocje 2023 w Galerii Sztuki w Legnicy. W 2023 roku Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki przyznało Barbarze Kuchnowskiej honorową nagrodę za dyplom „O czerwieni”.
Agnieszka Nienartowicz (ur. 1991 w Jeleniej Górze) jest malarką, zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym. Polem jej artystycznych poszukiwań jest religia i jej wpływ na człowieka. Charakterystyczne dla twórczości artystki są portrety kobiet o wytatuowanych ciałach. Nienartowicz motywy do tatuaży czerpie z ikonografii chrześcijańskiej. W warstwie formalnej jej obrazy nawiązują do dzieł Starych Mistrzów. Artystka mieszka i pracuje w Krakowie. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2016 roku uzyskała tytuł Magistra Sztuk Pięknych. Wśród ostatnich wystaw znajdują się: Agnieszka Nienartowicz, Nicodim Gallery, Nowy Jork (2024, nadchodząca), DISEMBODIED, kuratorstwa Bena Lee Ritchiego Handlera, Nicodim Gallery, Los Angeles (2024); Sweet Burden, Nicodim Gallery, Los Angeles (2023, indywidualna); MATERNITY LEAVE: NONE OF WOMEN BORN, kuratorstwa Bena Lee Ritchiego Handlera, Nicodim Gallery we współpracy z Green Family Art Foundation, Dallas (2023); Longing for Another World, Pilipczuk Gallery, Kopenhaga (2022, indywidualna); Najtrudniej poczuć wolność, Galeria BWA, Jelenia Góra (2021, indywidualna).
Antoni Walas urodzony w 1999 roku, absolwent Liceum Plastycznego w Słupsku, student V roku malarstwa na ASP w Gdańsku. Zdobywca nagrody Grand Prix w IV edycji przeglądu studenckiego „PRZEGRYS” (2023), drugiego miejsca w III edycji przeglądu studenckiego, „PRZEGRYS” (2021), nagrody Pani Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 11. Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego – „Rysować teraz” (2024), nagrody głównej w ,,Konkursie na plakat filmowy” (2020). Został trzykrotnie wyróżniony stypendium rektora za osiągnięcia artystyczne oraz wyniki w nauce. Jego prace można było zobaczyć m.in. na wystawie indywidualnej ,,Morfologia”, One Piece Gallery (2024), oraz na wystawach zbiorowych: „20/20”, Galeria P25 (2024), dwie edycje ,,ART'EM ALL”, Plenum (2023, 2022), 12. Triennale małych form malarskich, Toruń (2022), „Interferencje”, Galeria El (2020), „Debiuty 2019”, Słupsk (2019). Założyciel grupy muzycznej Back to Green (2012-2015), The Last Fuck (2021-...), członek zespołu Triandria.
Marta Wirtel urodzona w 1990 roku, pochodzi z Lublina. Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2017 roku ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Gdańskiej ASP broniąc dyplomu z Rysunku pod opieką Prof. Marii Targońskiej. Zajmuje się rysunkiem, ikoną i malarstwem monumentalnym. W swojej twórczości podejmuje tematy związane z domem rodzinnym, relacjami międzyludzkimi oraz poszukiwaniem piękna w prostocie codziennych doświadczeń.
Wirginia Wojtania urodzona w 1998 roku w Wejherowie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni. W latach 2017-2022 studiowała malarstwo na ASP w Gdańsku. W czerwcu 2022 roku uzyskała dyplom magisterski z malarstwa z oceną celującą w pracowni Profesora Macieja Świeszewskiego, aneks z rysunku pod kierunkiem Profesor Marii Targońskiej. Trzykrotna laureatka Stypendium Rektora ASP w Gdańsku. Zdobywczyni Grand Prix II Edycji Międzywydziałowego Konkursu-Przegląd Rysunku ,,PRZEGRYS” dla studentów ASP w Gdańsku. W 2019 r. na 10. Forum SUERMB w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także w Europejskim Centrum Solidarności podczas Gala Dinner zostały zaprezentowane jej dwie prace pod kierunkiem prof. Roberta Florczaka. Brała udział w następujących wystawach: 2019 r. wystawa studentów Wydziału Malarstwa ASP ,,Bardzo młode malarstwo 2’’ w Galerii ,,Punkt” GTPS. W 2023 r. wystawa ,,Młode Malarstwo z Gdańska Dyplomy 2022-2023”. Finalistka Konkursu fundacji im. Franciszki Eibisch o Nagrodę Eibischa 2023.
„ProfiKultura Gdański Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych sfinansowano w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska”.