Do zgłoszenia należy załączyć: imię i nazwisko, adres mailowy, numer telefonu, stanowisko służbowe / zawód / instytucja.
Informacja o przyjęciu na szkolenie zostanie potwierdzona 23.04.2019
Szkolenie dotyczy sposobów projektowania dostępnej przestrzeni wystawy i szerzej instytucji sztuki. Uczestnicy i uczestniczki spotkania poznają w teorii i praktyce metody kompleksowego udostępniania obiektów:
- osobom z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu lub mowy,
- osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi
lub kondycją ze spektrum autyzmu,
- oraz osobom o ograniczonej mobilności.
Omówione zostaną zagadnienia związane z architekturą budynku oraz organizacją przestrzeni wystawienniczej (w tym zwłaszcza organizacji ciągów komunikacyjnych, optymalnego eksponowania obiektów czy wytycznych dot. oświetlenia).
Osobny blok poświęcony zostanie narzędziom i usługom ułatwiającym dostęp do obiektów i informacji o nich, od sztuki tradycyjnej po nowe media. W tle pojawiać się będą informacje dot. technik i metod włączania grup osób z niepełnosprawnościami w działania artystyczne i kulturalne, zasady kontaktu (savoir-vivre’u i podstawy inkluzyjnego języka) z osobami z niepełnosprawnościami.
Uzupełnieniem bloków merytorycznych jest prezentacja dobrych praktyk.
Spotkanie ma charakter warsztatowy.
Prowadzący: Rafał Lis
Historyk sztuki, animator i społecznik. Aktywista na rzecz dostępnej kultury i sztuki. Edukator i menadżer projektów w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. W latach 2017-2018 koordynator dostępności Galerii Labirynt w Lublinie. Współpracownik instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Członek międzynarodowej grupy animatorów „Actors of Urban Change”. Laureat 1. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej.