DRUGA MŁODOŚĆ :)
Cykl 5 spotkań po 3 godziny, które odbędą się w terminach: 11.09; 18.09; 21.09; 28.09 oraz 05.10, w godzinach 16.00 – 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia2, w Nowym Porcie przy ul. Strajku Dokerów 5.
Zadaniem warsztatów jest propagowanie nowych technologii połączonych z umiejętnościami majsterkowania.
To również pretekst dla osób dorosłych do niecodziennych działań a dla seniorów przeżycia drugiej młodości w sensie dosłownym i w przenośni. To także okazja do wskrzeszenia ducha dawnej świetności przedmiotów , które od lat leżą na poddaszach, w zakamarkach piwnic i innych tajemniczych miejscach.
W zajęciach będą wykorzystywane stare zabawki, stare przedmioty codziennego użytku, sprzęt agd i rtv, które uczestnicy przyniosą na zajęcia by zmodyfikować je , naprawić i dodać element współczesność tj. micro-kontroler Arduino , który będzie mógł sterować i kontrolować sprawdzać i wykonywać polecania.
Zadanie w dużej mierze będzie polegało na współpracy grupy , wspieraniu się na wzajem pomysłami i umiejętnościami. To będzie swoista wymiana doświadczeń, która posłuży do stworzenie wspólnego projektu. Kreatywnie , zabawnie i współcześnie będziemy podchodzili do majsterkowania, dotykając zagadnień związanych ze sztuka i designem.
Poznamy współczesny świat majsterkowania, który oparty jest w dużej mierze na zjawisku OPEN SOURCE. Zatem praca nasza będzie opierała się na poszukiwaniach inspiracji w internecie i łączeniu ich z własnymi umiejętnościami. W sposób kreatywny będziemy przetwarzać i „remisować” świat wirtualny z realnym, świat programowania z światem majsterkowania.
Arduino:
Celem projektu Arduino jest przygotowanie narzędzi – ogólnodostępnych, tanich, nie wymagających dużych nakładów finansowych, elastycznych i łatwych w użyciu przez hobbystów. Częściowo Arduino stanowi również alternatywę dla osób, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych kontrolerów, wymagających bardziej skomplikowanych narzędzi[4].
Open source:
Otwarte oprogramowanie jest oprogramowaniem, które mogą być swobodnie używane, zmieniane, a wspólne (w zmodyfikowanej i niezmodyfikowanej formie) przez każdego. Oprogramowanie open source jest torzone przez wielu ludzi i dystrybuowany na licencji zgodnych z Open Source Definition.
O osobie prowadzącej:
Sebastian Bednarek –pedagog, z wieloletnim doświadczeniem, prowadzący warsztaty z obszaru oprogramowania open source wykorzystaniem nowych technologii do tworzeniu instalacji audio / video i pochodnych tych dziedzin.
Zakres prowadzonych warsztatów wpisuje się w nurt działań DIY i szeroko rozumianej majsterkowo-eksperymentalnej.
Z wykształcenia pedagog, z pasji prowadzący warsztaty z obszaru oprogramowania muzycznego, robotyki i wszelkiego rodzaju form dźwiękowych opartych na użyciu nowych technologii. Głęboko przekonany, że metoda warsztatowa to sposób na uwrażliwianie i odkrywanie świata przez dzieci i młodzież. Pasjonat zjawisk oczywistych i tych „nieco” bardziej ukrytych. Prowadzi także różnorodne zajęcia związane z produkcją muzyczną, aranżacją i kompozycją z zastosowaniem laptopa i urządzeń peryferyjnych do stworzenia „domowego studia nagrań”.