Lekcje sztuki to tradycyjne oprowadzenie po wystawie z wykładem mającym na celu wprowadzenie w kluczowe zagadnienia sztuki współczesnej i warsztatami plastycznymi. Forma, technika i tematyka zajęć ściśle nawiązuje do przedstawianych aktualnie ekspozycji. Program przeznaczony jest dla zorganizowanych grup szkolnych (ok. 30 osób).
Wystawa jest efektem międzynarodowego projektu Art Line. Poprzedzona była wywiadami z ludźmi, których życie bądź praca zawodowa jest związana z Morzem Bałtyckim. Zebrane materiały reprezentują różne formy i typy, jak np. tradycyjne wywiady, foto-eseje, historie cyfrowe, historyczne i archiwalne materiały, jak również zapisy przypadkowych spotkań, dźwięków ambientowych i abstrakcyjnych obrazów, zebranych od mieszkańców tego regionu, podróżników jak i samego morza.
Wśród projektów prezentowanych na wystawie są między innymi prace pełne egzystencjalnego, poetyckiego nastroju, dzieła dotyczące dramatu i polityki, a także absurdalnego humoru i przesądów. Film Henrica Lunda Jorgensena mówi o szwedzko-bałtyckich ekstradycjach, przedstawia zawieszonych w czasie uchodźców. Prace Iwony Zając łączą relacje robotników Stoczni Gdańskiej z tradycją haftu regionu Blekinge. We wspólnie zrealizowanej pracy Irma Stanaitytė i Jurgita Remeikytė wykorzystały historię o ludziach, którzy na Półwyspie Kurońskim łapali wrony, by przygotować z nich posiłek. Interaktywna instalacja Łukasza Szałankiewicza ma swoje źródła w rytach skalnych z Blekinge, natomiast instalacja dźwiękowa Laury Stasiulytes zawiera ulubione pieśni opowiadaczy historii i łączy je w rytmiczny szum.
Uwaga! Wystawa jest prezentowana w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ul. Trzy Lipy 3.
Wstęp na wystawę i warsztaty są bezpłatne. Warunkiem uczestnictwa jest konieczność zarezerwowania miejsc i wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: http://laznia.pl/index.php?idDzial=33&idWpis=693&status=.
Zgłoszenia należy przesyłać faxem bądź drogą e-mailową.
Informacje i zapisy: Barbara Secke, basia.secke@gmail.com; tel. 58 305 40 50, fax 58 305 26 80.
Bieżąca wystawa trwa do 2 grudnia 2012.
Serdecznie zapraszamy!