Półkolonie w LKW Gallery to jedna z wielu propozycji sztukaCIĘszuka - interdyscyplinarnego wydarzenia edukacyjno-artystycznego realizowanego w przestrzeni dwóch dzielnic Gdańska: na Dolnym Mieście, gdzie swoją siedzibę ma CSW Łaźnia oraz w Nowym Porcie, gdzie znajduje się CEA Łaźnia 2. Podczas wielu różnorodnych warsztatów i wydarzeń kulturalnych tkanka miejska obu dzielnic zostanie poddana artystycznym przemianom. Uczestnicy warsztatów, poprzez czynny udział w transformacji przestrzeni miejskiej, zdobędą praktyczne umiejętności artystyczne, ukształtują w sobie poczucie tożsamości i przynależności do miasta, w którym mieszkają, a także poznają najnowsze zjawiska z zakresu kultury i sztuki współczesnej.
Warsztaty architektoniczne Po drugiej stronie lustra
1-5 lipca 2013, godz. 10.00-15.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 5-15 lat
Prowadzenie: Antonio Xavier
Podczas zajęć uczestnicy zagłębią się w lokalne dziedzictwo, przywołają historie związane z dzielnicą. Po przez obrazy, widoki i opowieści postarają się wykreować przestrzeń swojego życia w oryginalny i twórczy sposób, dokumentując ją na pracach plastycznych.
Warsztat teatralno-plastyczny Cień nad cienie
8-12 lipca 2013, godz. 15.00-20.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 10-15 lat
Prowadzenie: Izabela Meronk, Anna Jazgarska
Dzięki wielopłaszczyznowej interpretacji utworu Andersena „Cień”, poprzez słowo, gest i obraz, uczestnicy zostaną zachęcani do aktywnego współdziałania z drugim człowiekiem. Dzięki zajęciom teatralno-plastycznych otworzą się na nowe formy komunikacji i na zakończenie zaprezentują swoją interpretację utworu Andersena w formie para-teatralnego spektaklu.
Warsztaty recyklingowe Drugie życie przedmiotów
15-19 lipca 2013, godz. 10.00-15.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 10-15 lat
Prowadzenie: Izabela Jankowska, Sebastian Bieługa
Uczestnicy warsztatów zajmą się zagospodarowaniem najbliższej przestrzeni wokół LKW Gallery. Przy pomocy materiałów ”odzyskanych” i drewna, stworzą stoliki, lampy, krzesła, które będzie cechować prosta forma, estetyka, funkcjonalność i wygoda użytkowania. Dzięki zajęciom dzieci rozwiną kreatywne spojrzenie na problem odpadów i ich powtórnego wykorzystania.
Warsztaty architektury krajobrazu Zobaczyć na nowo
5-9 sierpnia 2013, godz. 10.00-15.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 10-15 lat
Prowadzenie: Agnieszka Lasota
To gra miejska, podczas której uczestnicy spotkają się ze specyfiką regionalnego krajobrazu i architekturą dzielnicy Dolnego Miasta, a dzięki logicznym zadaniom i zagadkom uaktywnią swoją wyobraźnie tworząc nowe, architektoniczne rozwiązania dla zamieszkiwanej przez nich dzielnicy.
Warsztat twórczości z elementami terapii śmiechem Pozytywne transformacje
12-16 sierpnia 2013, godz. 10.00-15.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 5-15 lat
Prowadzenie: Alicja Secke, Bogusława Gontarz
Przez śmiech i zabawę, zajęcia animacyjne, akcje społeczne i festyn „Pozytywna ulica” uczestnicy postarają się nadać koloryt dzielnicy Dolne Miasto, stymulować mieszkańców do podejmowania aktywności na rzecz lokalnej społeczności oraz wzmocnić wśród niej poczucie sprawstwa.
Warsztaty muzyczne Posłuchaj czy coś rośnie w metalu
19-23 sierpnia 2013, godz. 10.00-15.00
Uczestnicy: dzieci w wieku 5-15 lat
Prowadzenie: Andrzej Kędzierski, Małgorzata Wawro
Podczas zajęć uczestnicy będą eksperymentowali z rzutnikiem diaskopowym, tworząc obrazy na ścianie z odbitych cieni różnych przedmiotów i roślin. Każdy obraz otrzyma również indywidualną oprawę muzyczną – w akompaniamencie gitary i prostych instrumentów wykonanych przez dzieci z plastikowych butelek, foli, patyków i metalowych obiektów.