To interdyscyplinarny projekt edukacyjny, którego głównym celem jest „Poznanie Sztuki” współczesnej, która często wydaje się niezrozumiała i niepotrzebna. Projekt skierowany jest do wszystkich osób, które będą chciały dowiedzieć się więcej o sztuce i otaczającym świecie, biorąc przy okazji udział w świetnej zabawie.
Od kwietnia do listopada 2016 roku zapraszamy do oddziałów Łaźni na Dolnym Mieście i w Nowym Porcie, a także do studia LKW Gallery, czyli tira zakleszczonego pod mostem nad ulicą Szopy. Przestrzenie te staną się miejscami wymiany wiedzy i doświadczenia, ale również świetnej zabawy. Cykle spotkań i warsztatów, kierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych, staną się platformami wymiany doświadczeń, integracji i „Poznawania Sztuki”. Wśród naszych aktywności znajdzie się malarstwo, fotografia, komiks, moda, muzyka, ceramika, film, happening i wiele, wiele innych.
Na wszystkie zajęcia wstęp jest bezpłatny
Obowiązują zapisy
Koordynatorka projektu: Barbara Secke
Zapisy na warsztaty: b.secke@laznia.pl lub 503 010 213
Harmonogram
WAKACJE ZE SZTUKĄ
Wakacyjny cykl działań edukacyjnoartystycznych to niezwykle bogata i różnorodna oferta spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wszystkie warsztaty odbywają się w pięciodniowych blokach warsztatowych, zarówno w dzielnicy Nowy Port, jak i Dolne Miasto (LKW Gallery).
Zapisy prowadzone są od 1 maja 2016.
Warsztaty projektowe Badaj/działaj
Termin: 4 – 8 lipca, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
Termin: 11 – 15 lipca, godz. 10.00 – 15.00, Nowy Port (CSW Łaźnia 2)
Podczas pięciodniowych warsztatów uczestnicy zostaną zaproszenie do wspólnego odkrywania i projektowania miejsc zabawy na terenie dzielnicy. Zdobyta wiedza posłuży do stworzenia projektów miejskich ogrodów zabaw, w których wszyscy mieszkańcy mogą wspólnie spędzać czas wolny. Dzieci zaprezentują stworzone przez siebie projekty rodzicom i mieszkańcom dzielnicy podczas konsultacji społecznych, które odbędą się w ostatnim dniu warsztatów.
Warsztaty fotograficzne Bliżej Gdańska
Termin: 11 – 15 lipca, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
Termin: 18 – 22 lipca, godz. 10.00 – 15.00, Nowy Port (CSW Łaźnia 2)
Podczas warsztatów uczestnicy stworzą plastyczny odpowiednik mapy Gdańska z uwzględnieniem najważniejszych obiektów architektonicznych, z którymi zapoznają się w trakcie wspólnego spaceru. Podczas codziennych spotkań uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat fotografii.
Warsztaty modowe Kostiumagorie
Termin: 18 – 22 lipca, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
Termin: 25 – 29 lipca, godz. 10.00 – 15.00, Nowy Port (CSW Łaźnia 2)
W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z historią mody, kostiumu, antropologią ubioru, designem, poprzez eksperymentowanie, interpretacje, zabawy ruchowe, a także projekcje filmowe. Działania zostaną zakończone teatralnym pokazem kostiumów wykonanych podczas warsztatów. Na pokaz zostaną zaproszeni widzowie (rodzice).
Warsztaty tworzenia instalacji artystycznych H.O.M.E.
Termin: 25 – 29 lipca, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
Termin: 1 – 5 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Nowy Port (CSW Łaźnia 2)
Uczestnicy warsztatów skoncentrują się na zadaniach artystycznych skupiających się wokół tematu związanego z problematyką domu. W trakcie trwania zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest instalacja artystyczna i obiekt przestrzenny, a także zapoznają się z pracami multimedialnymi oraz graficznymi. Każdy dzień zostanie zakończony jedną pracą plastyczną, teatralną lub krótkim słownym tworem oraz sesją fotograficzną dzieła.
Warsztaty ceramiczne Mistrzowie gliny
Termin: 1 – 5 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
W oparciu o interaktywne metody warsztatowe dzieci stworzą swoje własne dzieła sztuki, dzięki czemu nauczą się wyrażać swoje myśli i uczucia. W trakcie warsztatów dzieci będą tworzyły osobiste
talizmany, maski ceramiczne, odciskały w glinie materiały o niepowtarzalnej fakturze, zdobyte podczas plenerowych spacerów, a także uczestniczyły w projekcjach filmowych. Efekt działań twórczych dzieci zostanie zaprezentowany podczas wernisażu dla rodziców.
Warsztaty arteterapeutyczne Druga strona medalu
Termin: 8 – 12 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
Termin: 15 – 19 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Nowy Port (CSW Łaźnia 2)
To pięciodniowe warsztaty z elementami arteterapii. Zajęcia łączące w sobie działania plastyczne,
doświadczenia muzyczne oraz wizualne i ruchowe. Warsztaty poruszają takie tematy jak uprzedzenie,
irytacja, złość, odrzucenie i porażka.
Warsztaty Dzieciaki kochają zwierzaki!
Termin: 15 – 19 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
Termin: 22 – 26 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Nowy Port (CSW Łaźnia 2)
Warsztat skierowany jest do dzieci na poziomie szkoły podstawowej. Poprzez różnorodne formy zabawy i interaktywne zadania udowadnia dzieciom, ze zwierzę nie jest zabawką, a żywą istotą, która czuje i wymaga dużego zaangażowania ze strony swojego właściciela. Warsztaty zostaną zwieńczone happeningiem zorganizowany w schronisku Fundacji „Pies szuka domu”.
Warsztaty tworzenia gry planszowej GraWITAcje
Termin: 22 – 26 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Dolne Miasto (LKW Gallery)
Termin: 8 – 12 sierpnia, godz. 10.00 – 15.00, Nowy Port (CSW Łaźnia 2)
Głównym celem warsztatu jest rozwijanie wyobraźni poprzez stworzenie przez dzieci własnej gry
planszowej. Każdy dzień warsztatów to osobny etap tworzenia gry, poznanie mechanizmów stosowanych w grach, a także rozwijanie zdolności manualnych poprzez tworzenie komponentów.
Gra zostanie stworzona na bazie wspólnej pracy prowadzących z dziećmi z wykorzystaniem elementów i technik nietypowych. Zwieńczeniem zajęć będzie fabularna gra terenowa przygotowana przez prowadzących specjalnie na tę okazję, a także wspólna gra w dzieło stworzone podczas warsztatów.
SZTUKA FILMU ANIMOWANEGO
Cykl warsztatów i spotkań z twórcami animacji skierowany do młodzieży szkolnej, dorosłych i seniorów, pozwoli uczestnikom na odkrycie nowego rodzaju sztuki, jakim jest film animowany. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się tworzenia własnych animacji, zarówno klasycznymi metodami jak i przy użyciu nowoczesnych i eksperymentalnych środków.
Miejsce: CSW Łaźnia 2, Gdańsk – Nowy Port
Zapisy: kinoanimacja@laznia.pl
Uczestnicy: młodzież i dorośli
Światy Piotra Dumały
Termin: 21 maja, godz. 16.00 – 22.30
22 maja, godz. 11.00 – 18.00
Prowadzenie: Piotr Dumała i Robert Turło
Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi stworzą etiudę filmową inspirowaną dokonaniami artystycznymi Piotra Dumały. Na warsztatach wykorzystane zostaną klasyczne metody animacji – zdjęcia poklatkowe, animacja przedmiotami, plastyczne tworzenie kompozycji i scenografii.
W sobotę po warsztatach, o godzinie 20.30, odbędzie się pokaz filmów fabularnych Piotra Dumały oraz spotkanie połączone z wykładem artysty.
Malowanie dźwiękiem
Termin: 25 – 26 czerwca, godz. 11.00 – 18.00
Prowadzenie: Robert Turło i Dariusz Mazurowski.
Nowatorskie warsztaty intermedialne, wykorzystujące nowe media i technologie, polegające na „malowaniu dźwiękiem”. Animacja zostanie połączona z działaniami audio oraz specjalnie przygotowanymi projekcjami świetlnymi. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie odpowiedniej plastycznej animacji, za pomocą tradycyjnej poklatkowej techniki animowania, gotowych materiałów filmowych oraz postprodukcji w After Effects.
Mikromapping
Termin: 27 – 28 sierpnia, 11.00 - 18.00
Prowadzenie: Mikołaj Pilchowski i Robert Turło
Zajęcia filmowe oparte o eksperymentalną animację i technikę tzw. „videomappingu” – polegającą na świeceniu odpowiednio spreparowanym obrazem animowanym na niewielkie elementy architektury lub przedmioty. Warsztaty będą prowadzone w oparciu o rzutniki wideo, komputery, architekturę Nowego Portu i stworzone przez uczestników instalacje.
Światło, cień, transparencja,
Termin: 19 – 20 listopada, godz. 11.00 – 18.00
Prowadzenie: Robert Turło
Inspiracją do proponowanych „magicznych” warsztatów animacji są działania artystyczne Rashada Alakbarova – azerbejdżańskiego artysty, który zajmuje się łączeniem sztuki tradycyjnej i nowoczesnej. Podczas warsztatów uczestnicy zbudują kompozycje światłocienowe w oparciu o różnego rodzaju transparentne przedmioty o zróżnicowanej przezroczystości i kolorze. Światłocień rysujący się na ekranie stanie się ulotną materią, której sekwencje fotograficzne zapiszą się jako nietypowy oryginalny i artystyczny film animowany.
PRZEWODNIK PO SZTUCE
To cykl spotkań edukacyjnych (warsztatów, spacerów i wykładów) ze sztuką współczesną i twórczością wybranych artystów, których prace prezentowane będą w 2016 roku na wystawach w CSW Łaźnia. Celem spotkań jest przedstawienie wybranych zagadnień ze sztuki współczesnej, edukacja w zakresie analizy dzieła sztuki (obrazu, instalacji artystycznej, rzeźby) oraz doskonalenie narzędzi do interpretowania i odczytywania języka współczesnych artystów, którzy do swoich poszukiwań twórczych wybierają różne środki wyrazu.
Warsztaty plastyczne Tabela. Co? Czym?
Termin: 2 – 3 kwietnia, godz. 11.00 – 14.00
Prowadzący: Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk
Miejsce: CSW Łaźnia 1 Dolne Miasto
Warsztaty plastyczne nawiązujące do prezentowanej w CSW Łaźnia wystawy o tym samym tytule. Tabela, stworzona przez tych artystów pierwotnie miała być pomocą dydaktyczną w stawianiu zadań studentom chcącym poznać podstawy plastyki i wykonywać ćwiczenia. Na warsztaty zostanie przygotowana prosta wersja tabeli do ćwiczeń, z której uczestnicy losowo będą wybierać: „co?” czyli źródło inspiracji, temat pracy i „czym?”, a więc za pomocą czego temat ten zostanie zrealizowany
Architektura socrealizmu w Gdańsku spacery w otwartej przestrzeni Gdańska,
Termin: 17 – 18 czerwca
Prowadzący/Partner: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Gdańsku.
Warsztaty o charakterze spacerów edukacyjnych odbywać się będą w nawiązaniu do międzynarodowego projektu „Heroes We love” dotyczącego kulturowego dziedzictwa socjalizmu europejskiego w krajach postkomunistycznych. Podczas spacerów przybliżona zostanie historia gdańskich obiektów architektonicznych wzniesionych w epoce socrealizmu i socmodernizmu.
Socmodernizm, czyli perełki i potwory czasów demoludów wykład
Termin: 16 czerwca
Prowadzący: Michał Wiśniewski
Miejsce: CSW Łaźnia 1 – Dolne Miasto
Podczas wykładu przygotowanego przez historyka sztuki i architekta Michała Wiśniewskiego rozszerzymy horyzont dyskusji przyglądając się jak architektura okresu socrealizmu wpłynęła nie tylko na rozwój poszczególnych miast Polski, ale również jaką przybierała postać w Państwach niegdysiejszych demoludów. Wykład towarzyszyć będzie projektowi „Heroes We love” dotyczącego kulturowego dziedzictwa socjalizmu europejskiego w krajach postkomunistycznych.
Wodopój
Termin: 5 – 9 września, godz. 10.00 – 15.00
Prowadzenie: Agnieszka Kalinowska
Uczestnicy: uczniowie szkoły nr 65
Miejsce: CSW Łaźnia 1 – Dolne Miasto
Warsztat będzie miała charakter działania towarzyszącego wystawie Agnieszki Kalinowskiej o tym samym tytule, która zaprezentowana zostanie w 2016 roku w CSW Łaźnia. Uczestnicy warsztatu plastycznego przy wykorzystaniu tradycyjnych technik plastycznych (rysunek, pastele, farby akrylowe) stworzą/wydrapią na wspólnej, wcześniej przygotowanej błyszczącej powierzchni własne autoportrety.
30lecie Tranzytoryjnej Formacji Totart
Termin: 30 kwietnia, godz. 18.00
Miejsce: CSW Łaźnia 2 – Nowy Port
Totart to jedna z najważniejszych gdańskich formacji artystycznych II połowy lat 80 XX wieku stanowiąca podwaliny dla sztuki niezależnej i ruchów alternatywnych. 30lecie Totartu stanie się okazją do podsumowań tej formacji. Krzysztof Skiba rozmawiać będzie z Pawłem Konnakiem, Tymonem Tymańskim i Robertem Brylewskim o aktywnościach Totartu na przestrzeni ubiegłych 30 lat. Na program wydarzenia składać się będzie również happening muzyczny oraz pokaz filmu w reżyserii Pawła Konnaka pt. Totart Czyli 30 Lat Metafizyki Społecznej.
Pod koniec projektu 19.11.2016 r. odbędzie się wystawa podsumowująca efekt działań powarsztatowych.
Zajęcia w LKW Gallery odbywają się w ramach Galerii Zewnętrzenej Miasta Gdańska.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego