Pomysł na projekt zrodził się w trakcie naszych rozmów o tym jak ważne jest rozwijanie kreatywności u dzieci, które dopiero zaczynają odkrywać swoje pasje i talenty. Być może staną się w przyszłości nowym pokoleniem twórców, a zatem warto inspirować je do wyrażania własnych poglądów poprzez sztukę. Chcemy pokazać im, że nie muszą być profesjonalistami, by tworzyć dzieła, i że nie muszą mieć do tego specjalistycznego sprzętu ani kwalifikacji zawodowych.
Jednocześnie mając na uwadze obecną sytuację polityczną, ekologiczną i ekonomiczną, chcemy wpłynąć na to, jak dzieci postrzegają śmieci. Bardzo często zdarza się tak, że rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają nam się bezużyteczne lub uszkodzone, mogą zostać ponownie wykorzystane. Chcemy uświadomić uczestnikom, że wśród tych przedmiotów odrzuconych kryją się kształty, barwy i tekstury, które można wykorzystać do tworzenia nowych rzeczy - nawet do tworzenia niepowtarzalnej sztuki nowoczesnej. Chcemy tym samym przekazać idee upcyklingu.
Spotkamy się z wybraną klasą pobliskiej Szkoły Podstawowej w sali warsztatowej w CSW Łaźnia 1 na Dolnym Mieście, 20.05.2022, w godz. 9.00-13.00. Uczestnicy warsztatów, tworząc prace plastyczne, pracować będą na materiałach pozyskanych przez nas z recyklingu, m. in. makulaturę, nakrętki, butelki, kapsle, korki, puste opakowania i pudełka z różnych materiałów, folię bąbelkową, lub tkaniny.
Zależy nam na indywidualnym podejściu do każdego dziecka. Najmłodsi będą mieli pełną swobodę wyrazu pod dyskretnym, ukierunkowującym nadzorem kuratorów. Chcielibyśmy, aby to oni decydowali o tym, jaki efekt końcowy chcą uzyskać.
Zwieńczeniem naszego projektu będzie wystawa prac dzieci w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wernisaż wystawy zostanie zorganizowany jako profesjonalne wydarzenie z mową otwierającą, dyskusjami z małymi artystami, rodzicami/opiekunami i podsumowaniem. Na wydarzenie zostaną zaproszeni wszyscy uczestnicy warsztatów wraz z rodzicami i opiekunami. W trakcie rozmów będziemy chcieli dowiedzieć się, jaki jest ogólny odbiór projektu i jakie wrażenia wywołał wśród warsztatowiczów. Wystawa dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych, zgodnie z godzinami otwarcia instytucji, do 28.05.2022