W miarę rozwoju miast i mody na przeszklone fasady śmiertelność ptaków w kolizjach ze szklanymi powierzchniami wywindowała się na jedną z głównych, antropogenicznych (czyli powodowanych przez działalność ludzi) przyczyn śmiertelności ptaków. Jednym z przykładów są właśnie wiaty przystankowe, konstruowane w przeważającej części z szyb co powoduje, że są dla ptaków praktycznie niewidoczne. Może się zdarzyć, że będziemy świadkami kolizji bądź znajdziemy zdezorientowanego ptaka w pobliżu szyby. Ptak po kolizji jest często oszołomiony, przez co nie wykazuje naturalnych odruchów strachu i ucieczki przed zagrożeniami. Może wówczas łatwo stać się ofiarą drapieżników (kun, kotów, psów, ptaków drapieżnych). Dlatego podjęcie interwencji i udzielenie pomocy zwiększa szansę ptaka na przeżycie i powrót na wolność.
Aby udzielić mu pomocy należy go złapać (jeśli ucieka to można zarzucić na niego jakiś materiał) w bezpieczny dla niego i siebie sposób i umieścić w pudełku z dostępem powietrza. Następnie postępujemy według zasady 3xC: CICHO, CIEMNO, CIEPŁO (dzięki temu poszkodowany ptak poczuje się bezpiecznie). Ważne jest, aby się nie wychłodził, ale w upalne dni należy go chronić przed przegrzaniem. Gdy zauważymy, że ptak krwawi, np. z dzioba czy kończyn, ma opuszczone powieki/ę, asymetrię czaszki, opuszczone skrzydło/a lub problemy z utrzymaniem równowagi, wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii. Właściwe postępowanie z ptakiem, ofiarą kolizji z szybą, decyduje o jego szansach na przeżycie.
Więcej dowiesz się w ulotce do pobrania TUTAJ.
Pomocy możesz szukać we własnym zakresie i zawieźć ptaka do specjalistycznego ośrodka - Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków "Ostoja", który znajduje się w Pomieczynie, przy ulicy Słupia 30c (83-305 Pomieczyno (Hejtus), gm. Przodkowo).
Kontakt z Ośrodkiem:
tel. 606 90 77 40 (w godzinach 9.00 do 17.00)
www.ostoja.gda.pl
"Ostoja" na Facebooku
Możesz także zawieźć ptaka do miejsca gdzie udzielona zostanie mu pierwsza pomoc i zostanie przetransportowany do „Ostoi”.
Klinika Weterynaryjna w Gdyni na ul. Stryjskiej 25 w godzinach 9-24, tel.: 58 622 21 48
Lecznica Weterynaryjna w Gdańsku na ul.Kartuskiej 249, tel.: 58 302-00-02, całodobowo.
Dodatkowo każdą kolizję warto zgłosić do rejestru Fundacji Szklane Pułapki, której misją jest ochrona przyrody ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ptaków przed kolizjami ze szkłem. Fundacja prowadzi akcje edukacyjne oraz gromadzi dane na temat kolizji co pomaga badać skalę zjawiska i interweniować w miejscach szczególnie niebezpiecznych.