Program edukacyjno–artystyczny skierowany do osób niewidomych i niedowidzących, którego założeniem jest włączenie osób z ww. dysfunkcją do odbioru sztuki współczesnej. Program zakłada również uczestnictwo osób pełnosprawnych, które chciałby nauczyć się audiodeskrypcji i tym samym stać się przewodnikami po świecie sztuki.
APLIKACJA ARTSEEŁAŹNIA
Powstała po to, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły brać udział w wystawach organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Osoby niewidome i niedowidzące chcą czynnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, jednak często instytucje nie są przygotowane na ich przyjęcie. Aplikacja „ArtSeeŁaźnia” zbudowana zgodnie z wymogami projektowania dla osób niewidomych wychodzi naprzeciw osobom z ww. dysfunkcją - nie polega jednak tylko na nudnym odtwarzaniu nagrań, ale działa w taki sposób, że osoba niewidoma „korzysta z oczu” wolontariusza. Aplikacja „ArtSeeŁaźnia” działa przy wsparciu specjalnie przeszkolonych wolontariuszy i przygotowanych audiodeskrypcji.
Jeśli chcesz odwiedzić CSW ŁAŹNIA i skorzystać z oprowadzania online przez wolontariusza, zarejestruj się na stronie artseelaznia.pl
W zgłoszeniu podaj:
- imię i nazwisko
- datę i godzinę wizyty
- telefon kontaktowy
- adres e-mail lub telefon
Pamiętaj, aby zrobić to przed wizytą w CSW ŁAŹNIA, dzięki tym informacjom będziemy mogli poinformować wolontariusza o Twoim przybyciu.
SZKOLENIE Z AUDIODESKRYPCJI
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Zapisy: artsee@laznia.pl
Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu z audiodeskrypcji, realizowanym już po raz drugi przez CSW ŁAŹNIA. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z zasadami tworzenia werbalnego, dźwiękowego opisu obrazu i treści wizualnych, które umożliwią osobom z niepełnosprawnością wzroku samodzielny odbiór sztuki. Szkolenie składać się będzie z cyklu spotkań warsztatowych oraz praktyki w postaci oprowadzania osób z niepełnosprawnością wzroku po aktualnie prezentowanych w CSW ŁAŹNIA 2 wystawach.
Zgłoszenia na szkolenie można przesyłać drogą elektroniczną na adres do artsee@laznia.pl bądź osobiście na adres: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, 80-544 Gdańsk, Nowy Port.
Prosimy o wypełnienie i dołączenie formularza zgłoszeniowego dostępnego na naszej stronie w zakładce edukacja - warsztaty.
USŁYSZEĆ OBRAZ - OPROWADZANIE PO WYSTAWACH Z AUDIODESKRYPCJĄ NA ŻYWO
Uczestnicy: młodzież dorośli, seniorzy z dysfunkcją wzroku i słuchu oraz osoby pełnosprawne
Zapisy: artsee@laznia.pl
W ramach spotkań odbywających się raz w miesiącu oprowadzamy po aktualnie prezentowanych w CSW ŁAŹNIA 2 wystawach i przybliżymy twórczość artystów, których prace znajdują się na prezentowanych ekspozycjach. Zapoznając się z wybranymi dziełami sztuki skorzystamy ze wsparcia osób przeszkolonych w ramach warsztatów audiodeskrypcji.
Najbliższe oprowadzanie odbędzie się 24 listopada o godzinie 18.00 w Łaźni 2 w Nowym Porcie podczas wernisażu wystawy DEAR - Elmara Hessa.
PRZEWODNIK PO SZTUCE DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU - TWORZYMY AUDIOBOOKI
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Zapisy: artsee@laznia.pl
Warsztat skierowany jest do zamkniętej grupy osób niewidomych i niedowidzących, które z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu dostosowanego dla tego rodzaju niepełnosprawności stworzą audiobooki do prezentowanych w CSW ŁAŹNIA 2 wystaw.
UTKANI - WARSZTATY TEATRALNE ORAZ PREMIERA SPEKTAKLU
Termin: luty – kwiecień 2017
Uczestnicy: zespół teatralny DDS
Celem warsztatów jest przygotowanie i zaprezentowanie spektaklu „Utkani”, zrealizowanego na podstawie książki „Utkanki”, autorstwa gdańskiej pisarki Barbary Piórkowskiej. Nad tekstem książki oraz realizacją spektaklu pracować będzie zespół teatralny DDS, założony przez osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroki i słuchu.
22 września 2017 | godz. 18.00
W CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie odbędzie się premiera spektaklu „Utkani”. Podczas premiery spektakl zostanie przetłumaczony na język migowy oraz będzie prowadzona audiodeskrypcja na żywo.
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk, Nowy Port
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Zadanie „Nowy Port. W Centrum”, realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.