Wakacje w ŁAŹNI to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe - każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienie kreatywności z różnych stron.
Zajęcia rozpoczynają się 27 czerwca, a kończą 19 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00. | UWAGA - 15.08 zapraszamy wszystkich na podwórko CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie na całodniowy festiwal artystyczny dla dzieci CUD NAD MARTWĄ WISŁĄ, wstęp wolny.
TYDZIEŃ I (27.06-1.07) | Daję słowo! O języku w sztuce | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Joanna Sobesto
Zajęcia inspirowane słowem, wyrazem i literą. Impulsem do proponowanych warsztatów będzie różnorodność i złożoność komunikacji międzyludzkiej, która bywa obiektem refleksji i celem sztuk wizualnych, także współcześnie. Skupimy się na materialności słowa, wyjątkowości nazw własnych, stworzymy literaturę i doświadczymy komunikacji niewerbalnej. Dokonamy mikrointerwencji w przestrzeni miejskiej, stworzymy własną mapę Gdańska, obrazkowy słownik wyrazów najbliższych (nieprzetłumaczalnych) i będziemy opowiadać historie. Zapoznamy się z pracami Jadwigi Sawickiej, Stanisława Dróżdża, Zbigniewa Makowskiego, kolażami, m.in. Wisławy Szymborskiej oraz Herty Muller i liberaturą.
TYDZIEŃ II (4-8.07) | Natura inspiruje | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Katarzyna Rosińska
Zajęcia, podczas których dzieci będą pracować twórczo przy wykorzystaniu naturalnych elementów przyrody. Podczas warsztatów powstaną małe dzieła sztuki z obszaru tzw. land-artu. Przewidziane są również wyprawy do lasu, podczas których dzieci zbudują szałas, poznają jadalne gatunki roślin i nauczą się rozpoznawać ślady zwierząt. Pod nadzorem prowadzącej rozpalą ognisko, a nawet przygotują na ogniu ciepły posiłek. Przy pomocy podstawowych narzędzi, uczestnicy spróbują wykonać własnoręcznie zabawki z drewna.
TYDZIEŃ III (11-15.07) | Sztuka może być dobrą zabawą! | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Wanda Piskorska
Uczestnicy i uczestniczki zajęć stworzą własne kolaże, obrazy i rzeźby inspirowane wybranymi dziełami Maxa Ernsta, M.C. Eschera, Tadeusza Kantora i Magdaleny Abakanowicz. Dowiedzą się co to
jest frotaż, abakan i czy Tadeusz Kantor lubił parasole. Efektem zajęć będzie mała wystawa prac powstałych podczas warsztatów oraz wspólna pamiątkowa fotografia. Cykl warsztatów artystycznych umożliwi twórcze spędzenie wolnego czasu wśród rówieśników, wprowadzając dzieci w świat sztuki współczesnej.
TYDZIEŃ IV (18-22.07) | Film animowany nie taki straszny | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Magdalena Bryll
Warsztaty z tworzenia filmu animowanego. Półkolonie będą miały dwa cele - stworzenie wspólnego eksperymentalnego filmu animowanego oraz przełamanie strachu przed 'błędami' i ‘niedociągnięciami’ w rysunku i malarstwie. Podczas zajęć skupimy się na obserwacji i próbach uchwycenia wrażeń z postrzeganego przez dzieci świata w sposób naturalny i instynktowny, nie zakłócony zasadami ani próbą uzyskania właściwego efektu „na ocenę".
TYDZIEŃ V (25-29.07) | Poszukiwacze Skarbów | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Barbara Secke
Warsztaty plastyczno-ruchowo-teatralne. Poprzez zabawy integracyjne z elementami ekspresji plastycznej i dramy, dzieci spróbują rozwiązać szereg zadań pobudzających twórcze myślenie i kreatywne rozwiązywanie zagadnień. W poszukiwaniu nowych miejsc, uczestnicy zajęć wybiorą się
w podróż dookoła świata w poszukiwaniu skarbów natury. Odkryją różne cuda - miejsca o niespotykanym ukształtowaniu terenu i piękne widoki. Poszukiwać będą niezwykłości również w świecie zwierząt. Podczas zajęć powstaną również indywidualne prace artystyczne z zastosowaniem różnych form sztuki, m.in. malowania farbami, collage-u oraz dzieł tworzonych z masy papierowej lub z materiałów z recyklingu.
TYDZIEŃ VI (1-5.08) | Riso | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Paulina Jackowska, Jakub Janik
5-dniowy cykl warsztatów, podczas którego uczestnikom i uczestniczkom zostanie przybliżony zawód projektanta graficznego. Dzieci dowiedzą się na czym polega eksperymentowanie drukarskie oraz nietypowa technika druku, za pomocą powielaczy Riso. Warsztatowicze stworzą małą publikację w formie broszury, przechodząc od podstaw przez wszystkie etapy tworzenia: projekt, wydruk, bigowanie i szycie. Do powstania broszury posłużą pomniejsze projekty, których składowymi będą różne techniki, takie jak: rysunek, szablon, wycinanka, kolaż, fotografia smartfonem.
TYDZIEŃ VII (8-12.08) | Wczoraj, dziś i jutro | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Bartosz Bańka
Warsztaty fotograficzne. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak została wynaleziona fotografia. Zbudują własne aparaty i zrobią zdjęcia tak jak ojcowie fotografii w 1839 roku - Louis Daguerre i William Fox Talbot. Porównają efekty ze współczesnymi metodami obrazowania: aparatem cyfrowym i natychmiastowym. Warsztat będzie nastawiony na zajęcia praktyczne. Od prowadzenia dzienników fotograficznych, spacerów po dzielnicy i zapisywaniu wrażeń na zdjęciach, po przygotowanie eksperymentalnej sesji kreacyjnej. Warsztaty zwieńczy wystawa zdjęć.
TYDZIEŃ VIII (16-19.08) | Sztuka Hałasu | BRAK WOLNYCH MIEJSC | UWAGA - 15.08 zapraszamy wszystkich na podwórko CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie na całodniowy festiwal artystyczny dla dzieci CUD NAD MARTWĄ WISŁĄ, wstęp wolny.
Prowadzenie: Anna Skoczeń
Warsztaty plastyczno-muzyczne, inspirowane tzw. „czyszczeniem uszu” (ear cleaning), koncepcją R. M. Schafera, zdefiniowaną przez autora jako program wykształcający większą spostrzegawczość słuchowo-dźwiękową, szczególnie w odniesieniu do dźwięków środowiska. Twórcze zabawy i eksperymenty, które będą wykorzystywane podczas warsztatów, mają na celu zapoznanie uczestników i uczestniczki ze zjawiskami pejzażu dźwiękowego, partytury graficznej oraz problemami ekologii akustycznej, a także uwrażliwienie na audiosferę Gdańska oraz wykształcenie u dzieci twórczego połączenia między zmysłem wzroku i słuchu.