Wakacje w ŁAŹNI to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci
i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe – każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienie kreatywności z różnych stron.
Zajęcia rozpoczynają się 28 czerwca, a kończą 20 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00.
TYDZIEŃ I (28.06-02.07) BRAK WOLNYCH MIEJSC
SZABLON
Prowadzenie: Andrzej Miastkowski
Znajomość różnych technik wykonywania szablonu to bardzo przydatna umiejętność dla młodego twórcy. Szablon może posłużyć jako podstawa do tworzenia nadruków na koszulkach, nalepek, a nawet odbitek na ścianie, pomocnych w tworzeniu murali lub graffiti. W tegorocznej edycji warsztatowicze skupią się na własnoręcznie wykonanych szablonowych nalepkach. Dzieci zapoznają się również z drukiem na folii i papierze samoprzylepnym.
TYDZIEŃ II (05.07-09.07) BRAK WOLNYCH MIEJSC
CO MI W GŁOWIE SIEDZI?
Prowadzenie: Olga Brewka
Podczas 5cio dniowych warsztatów interdyscyplinarnych, uczestnicy i uczestniczki, uzbrojeni w kleje, farby i nożyczki, wnikną w świat sztuki współczesnej. Młodzi artyści i artystki spróbują wykonać zadania niemożliwe, ćwicząc się w równowadze, opanowaniu oraz cierpliwości, wspomagając się swoimi zmysłami. Każde powstałe na zajęciach małe dzieło sztuki, będzie odpowiadało na pytanie: co mi w głowie siedzi?
TYDZIEŃ III (12.07-16.07) BRAK WOLNYCH MIEJSC
KOMIKS
Prowadzenie: Paweł Mazur
Wspólne tworzenie komiksu brzmi jak świetna zabawa! Każdy z uczestników będzie miał szansę zapoznać się z techniką tworzenia komiksów krok po kroku, zaczynając od stworzenia autorskiego scenariusza rysowanej przygody. Czy komiks to zawsze biała kartka przedzielona okienkami z bohaterami i teksami w chmurkach? Sprawdźcie sami.
TYDZIEŃ IV (19.07-23.07) BRAK WOLNYCH MIEJSC
SUPER DOLNE MIASTO
Prowadzenie: Aleksandra Kotarska
Podczas tygodniowego warsztatu uczestnicy i uczestniczki stworzą Super Drużynę, która zmieni dzielnicę Dolnego Miasta w Super Dolne Miasto. Super Team powstanie za sprawą różnorodnych działań artystycznych, takich jak rysunek, fotografia oraz animacja. Celem warsztatu będzie zapoznanie dzieci z owymi technikami, rozbudzenie ich wyobraźni, jak
i przybliżenie zagadnień z zakresu sztuki współczesnej, kultury popularnej i ekologii.
TYDZIEŃ V (26.07-30.07) BRAK WOLNYCH MIEJSC
WYPRAWA NA MARSA
Prowadzenie: Barbara Secke
Warsztaty plastyczno-ruchowo-teatralne. Poprzez zabawy integracyjne z elementami ekspresji plastycznej i dramy, dzieci spróbują rozwiązać szereg zadań pobudzających twórcze myślenie i kreatywne rozwiązywanie zagadnień. W poszukiwaniu nowych miejsc, uczestnicy zajęć wybiorą się na wyprawę na Marsa, podczas której przeżyją niezwykłe chwile dokonując szeregu niecodziennych odkryć.
TYDZIEŃ VI (02.08-06.08) BRAK WOLNYCH MIEJSC
WARSZTAT FOTOGRAFICZNY I
Prowadzenie: Dominik Kulaszewicz
Zajęcia przeznaczone dla dzieci starszych, w wieku 10-15 lat.
Celem warsztatów będzie przybliżenie dzieciom sztuki fotograficznej - od jej początków aż do rejestracji obrazu, tym razem w sposób cyfrowy. W czasach kiedy fotografia stała się medium powszechnym, ważne aby nie zapominać o regułach sztuki fotograficznej, takich jak kadrowanie, wybór kompozycji i planu. Na warsztatach uczestnicy i uczestniczki zastanowią się dlaczego jedne zdjęcia wydają się lepsze od innych oraz jak osiągnąć najlepszy efekt?
TYDZIEŃ VII (09.08-13.08) BRAK WOLNYCH MIEJSC
WARSZTAT FOTOGRAFICZNY II
Prowadzenie: Krzysztof Mystkowski
Zajęcia przeznaczone dla dzieci starszych, w wieku 10-15 lat.
Warsztat poruszy zagadnienie kompozycji, jej roli oraz możliwościach jej przekształcania. Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki zastanowią się na tym co warto uwiecznić na zdjęciach, z jakiej odległości fotografować różne przedmioty i zjawiska oraz do jakiego przedmiotu użyć odpowiedniej perspektywy - ptasiej czy żabiej? Młodzi artyści i artystki zapoznają się ze sprzętem fotograficznym oraz poznają różnice jakie daje światło padające i odbite.
TYDZIEŃ VIII (16.08-20.08) BRAK WOLNYCH MIEJSC
CIENIE ANTROPOCENU
Prowadzenie: Aleksandra Szreder
W trakcie warsztatów uczestnicy i uczestniczki stworzą instalacje artystyczną, dedykowaną wybranemu bohaterowi ze świata fauny. Podczas budowy zapoznają się z różnymi technikami rzeźbiarskimi. Gotowa instalacja prezentowana będzie w przestrzeni publicznej Dolnego Miasta. Celem warsztatów jest poszerzenie wiedzy dotyczącej wymierających
i wymarłych gatunków zwierząt oraz analiza okoliczności, które do tego doprowadziły.
Warsztaty realizowane w ramach zadania "Dolne Miasto. W Centrum" w ramach projektu "Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku".