Wakacje w ŁAŹNI to seria warsztatów interdyscyplinarnych, wykorzystujących różne techniki plastyczne oraz dziedziny sztuki współczesnej, przeznaczone dla dzieci i młodzieży zamieszkującej Gdańsk. Wakacje zostały podzielone na tygodniowe cykle warsztatowe - każdy dotyczy innych tematów i kwestii, podejmując zagadnienie kreatywności z różnych stron.
Zajęcia rozpoczynają się 27 czerwca, a kończą 19 sierpnia. Trwają od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-15.00. | UWAGA - 15.08 zapraszamy wszystkich na podwórko CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie na całodniowy festiwal artystyczny dla dzieci CUD NAD MARTWĄ WISŁĄ, wstęp wolny.
TYDZIEŃ I (27.06-1.07) | Zielona, Modra, Miedza, Szaniec! | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Aleksandra Kotarska
Warsztaty z tworzenia animacji, animacji poklatkowej i fotografii. Uczestnicy i uczestniczki stworzą kilka historii dotyczących dzielnicy Dolne Miasto. Wspólne spacery po okolicy oraz znalezione podczas wędrówek skarby, posłużą warsztatowiczom jako inspiracja w procesie twórczym. Dzieci postarają się zamknąć w obrazie ruchomym i nieruchomym wszystkie niezwykłości, które można zauważyć mijając Bramę Nizinną.
TYDZIEŃ II (4-8.07) | Daję słowo! O języku w sztuce | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Joanna Sobesto
Zajęcia inspirowane słowem, wyrazem i literą. Impulsem do proponowanych warsztatów będzie różnorodność i złożoność komunikacji międzyludzkiej, która bywa obiektem refleksji i celem sztuk wizualnych, także współcześnie. Skupimy się na materialności słowa, wyjątkowości nazw własnych, stworzymy literaturę i doświadczymy komunikacji niewerbalnej. Dokonamy mikrointerwencji w przestrzeni miejskiej, stworzymy własną mapę Gdańska, obrazkowy słownik wyrazów najbliższych (nieprzetłumaczalnych) i będziemy opowiadać historie. Zapoznamy się z pracami Jadwigi Sawickiej, Stanisława Dróżdża, Zbigniewa Makowskiego, kolażami, m.in. Wisławy Szymborskiej oraz Herty Muller i liberaturą.
TYDZIEŃ III (11-15.07) | Wyraź się | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Magdalena Kieroń
Warsztaty mają na celu wprowadzenie grupy w podstawowe zagadnienia fotograficzne. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z historią fotografii oraz budową dzisiejszego i dawnego sprzętu fotograficznego. Skonstruują własny obiektyw do aparatu cyfrowego, łącząc ze sobą elementy camery obscury ze współczesną technologią. Wraz z prowadzącą warsztaty, dzieci stworzą własne studio fotograficzne i nauczą się pracować z lampami fotograficznymi, tak aby stworzyć ciekawe efekty fotografując siebie nawzajem. Warsztatowicze spróbują swoich sił także w plenerze, bawiąc się w fotoreporterów. Wakacyjne zajęcia fotograficzne zwieńczone będą wystawą powstałych podczas tygodnia prac.
TYDZIEŃ IV (18-22.07) | Warsztaty sito-graficzne | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Henryk Kwiatek
Uczestnicy i uczestniczki przygotują wzór inspirowany okolicą, który własnoręcznie przeniosą techniką sitodruku na koszulki. Przebieg warsztatów będzie się składał z trzech modułów: spacer po dzielnicy w poszukiwaniu ciekawych motywów i wrażeń, opracowanie graficzne deseniu pod kątem techniki sitodruku - rysunek, szablon lub kolaż oraz własnoręczne drukowanie autorskich koszulek.
TYDZIEŃ V (25-29.07) | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Magdalena Bryll
Warsztaty z tworzenia filmu animowanego. Półkolonie będą miały dwa cele - stworzenie wspólnego eksperymentalnego filmu animowanego oraz przełamanie strachu przed „błędami” i „niedociągnięciami” w rysunku i malarstwie. Podczas zajęć skupimy się na obserwacji i próbach uchwycenia wrażeń z postrzeganego przez dzieci świata w sposób naturalny i instynktowny, nie zakłócony zasadami ani próbą uzyskania właściwego efektu „na ocenę".
TYDZIEŃ VI (1-5.08) | Natura inspiruje | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Katarzyna Rosińska
Zajęcia, podczas których dzieci będą pracować twórczo przy wykorzystaniu naturalnych elementów przyrody. Podczas warsztatów powstaną małe dzieła sztuki z obszaru tzw. land-artu. Przewidziane są również wyprawy do lasu, podczas których dzieci zbudują szałas, poznają jadalne gatunki roślin i nauczą się rozpoznawać ślady zwierząt. Pod nadzorem prowadzącej rozpalą ognisko, a nawet przygotują na ogniu ciepły posiłek. Przy pomocy podstawowych narzędzi, uczestnicy spróbują wykonać własnoręcznie zabawki z drewna.
TYDZIEŃ VII (8-12.08) | Warsztat ze zbierania tekstu | BRAK WOLNYCH MIEJSC
Prowadzenie: Barbara Piórkowska
Wszystko może być inspiracją twórczą. By napisać tekst, nie trzeba siedzieć w miejscu - wręcz przeciwnie - warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, co w niej podda się opisowi. Rośliny, kamienie, fragmenty rozmów, barwy ulic, dźwięki i zapachy - wszystko to może być podstawą do stworzenia niezwykłych, miejskich zielników literackich. Na zajęciach zbierzemy materiał z dzielnicy, który następnie przetworzymy na teksty. Niech piękno przyrody zamieni się w słowa - my zmienimy się w obserwatorów i obserwatorki tej przyrodniczo-miejskiej niesamowitości.
TYDZIEŃ VIII (16-19.08) | BRAK WOLNYCH MIEJSC | UWAGA - 15.08 zapraszamy wszystkich na podwórko CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie na całodniowy festiwal artystyczny dla dzieci CUD NAD MARTWĄ WISŁĄ, wstęp wolny.
Prowadzenie: Barbara Secke
Warsztaty plastyczno-ruchowo-teatralne. Poprzez zabawy integracyjne z elementami ekspresji plastycznej i dramy, dzieci spróbują rozwiązać szereg zadań pobudzających twórcze myślenie i kreatywne rozwiązywanie zagadnień. W poszukiwaniu nowych miejsc, uczestnicy zajęć wybiorą się
w podróż dookoła świata w poszukiwaniu skarbów natury. Odkryją różne cuda - miejsca o niespotykanym ukształtowaniu terenu i piękne widoki. Poszukiwać będą niezwykłości również w świecie zwierząt. Podczas zajęć powstaną również indywidualne prace artystyczne z zastosowaniem różnych form sztuki, m.in. malowania farbami, collage-u oraz dzieł tworzonych z masy papierowej lub z materiałów z recyklingu.