Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1
office@laznia.pl lub lazniaoffice@gmail.com
Rezydencje artystyczne:
rezydencje@laznia.pl
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk Dolne Miasto
Tel.: + 48 58 305 40 50 lub + 48 58 320 29 76
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2
office@laznia.pl lub lazniaoffice@gmail.com
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk Nowy Port
Tel.: + 48 58 500 02 34
Dział Edukacji:
Tel.: + 48 58 500 02 31
KinoPort - biuro
Tel.: + 48 58 500 02 35
KinoPort - kasa biletowa
Tel.: + 48 58 500 02 32
Plik w ETR tekstowy do pobrania tutaj (Opis Łaźni w ETR.docx 16.71 KB). ETR to teksty łatwe do czytania i rozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Standardy Ochrony Małoletnich w instytucji kultury
Standardy Ochrony Małoletnich mają na celu wzmocnić ochronę dzieci przed różnymi formami przemocy.
Standardy ochrony małoletnich PDF
Pliki i załączniki do pobrania
Wstęp
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników placówki jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Realizując te cele Pracownik placówki, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz posiadanych kompetencji.
PODSTAWOWE INFORMACJE
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA organizuje wystawy, warsztaty, półkolonie, zajęcia, oprowadzania po wystawach, spotkania, spacery, koncerty oraz filmy w KinoPorcie. Działalność instytucji skupia się przede wszystkim na prezentacji sztuki współczesnej, edukacji kulturalnej i aktywizowaniu lokalnej społeczności: mieszkańców i mieszkanek dzielnic, w których znajdują się oba budynki: Dolnego Miasta i Nowego Portu. W związku z realizowaniem ww. zadań wnętrza CSW są licznie odwiedzane zarówno przez starszych, jak i przez młodszych gości.
Działania edukacyjne CSW ŁAŹNIA są różnorodne, ale cały czas oscylują wokół misji, którą kieruje się instytucja – prezentowaniem nowych, artystycznych zjawisk sztuki współczesnej.
Dla dzieci i zorganizowanych grup szkolnych prowadzone są warsztaty twórcze, dostosowane do wieku uczestników, a w wakacje przygotowywane są specjalne bloki letnich zajęć. Na niektóre zajęcia mogą zapisywać się klasy, na inne zapisy są prowadzone indywidualnie.
PODSTAWOWE PROCEDURY POSTĘPOWANIA
Działając na podstawie art. 22b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA wprowadza dostosowania „Standardy Ochrony Małoletnich" (zwane dalej „Standardami"), których naczelnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim , dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Rozdział I
Objaśnienie terminów
Pracownikiem placówki jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, jak również stażyści, praktykanci i wolontariusze.
Dziecko, małoletni, Uczeń – każda osoba do ukończenia 18 roku życia biorąca udział w zajęciach organizowanych i prowadzonych przez Placówkę
Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic, opiekun prawny w tym rodzic zastępczy.
Zgoda rodzica / opiekuna dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców / opiekunów dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców / opiekunów prawnych o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
Osoba odpowiedzialna za sieć Internet to wyznaczony przez kierownictwo placówki pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu przez dzieci na terenie placówki oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie. Funkcję taką pełni Administrator Systemu Informatycznego lub osoba prowadząca zajęcia, jeśli dzieci podczas zajęć korzystają z Internetu.
Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez kierownictwo placówki pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówce.
Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje dotyczące dziecka umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział II
Weryfikacja osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Dyrektor Placówki zgodnie z art. 21 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem uczniów lub z opieką nad nimi, zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr. Oświadczenie do celów weryfikacji osób w Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym stanowi Załącznik nr 1 do SOM.
Rejestr z dostępem ograniczonym – Dyrektor Placówki uzyskuje informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości. W pierwszej kolejności należy założyć konto w systemie teleinformatycznym. Konto podlega aktywacji dokonywanej przez biuro informacji;
Link: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/register
Rejestr osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr, informacja jest ogólnodostępna – nie wymaga zakładania konta;
Link: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/
Jeżeli dane osoby weryfikowanej znajdują się w Rejestrze z dostępem ograniczonym wówczas napłynie informacja zwrotna: "FIGURUJE", wraz z podanymi danymi. Jeżeli dane osoby weryfikowanej nie znajdują się w Rejestrze napłynie informacja o treści: "W Rejestrze nie ma informacji o osobach, dla których są spełnione warunki zawarte w pytaniu do systemu". W przypadku drugiego z Rejestrów otrzymujemy informację zwrotną: "W Rejestrze nie ma informacji o osobach, dla których są spełnione warunki zawarte w zapytaniu".
Informacje zwrotne otrzymane z Rejestru Dyrektor Placówki drukuje i składa do części A akt osobowych, związanych z nawiązaniem stosunku pracy. To samo dotyczy rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestr. Przy czym w przypadku tego drugiego rejestru wystarczy wydrukować stronę internetową, na której widnieje komunikat, że dana osoba nie figuruje w rejestrze.
Dyrektor Placówki od kandydata pobiera informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności; Link: https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web.
Otrzymaną informację należy złożyć do części B akt osobowych. Jeżeli jednak potwierdza ona, że Pracownik był karany, wtedy powinna ona trafić do części C akt osobowych.
Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z małoletnimi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów.
Dyrektor Placówki pobiera od kandydata oświadczenie o państwie/państwach (innych niż Rzeczypospolita Polska), w których zamieszkiwał w ostatnich 20 latach pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wzór oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych stanowi Załącznik nr 6 do SOM.
Rozdział III
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy placówki podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w placówce.
Rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu.
Rozdział IV
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
W przypadku podjęcia przez pracownika placówki podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji w zależności od sytuacji do bezpośredniego przełożonego lub dyrektora.
Dyrektor placówki wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa, oraz informuje ich o podejrzeniu.
Dyrektor placówki lub osoba przez niego wyznaczona sporządza opis sytuacji dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem i rodzicami, oraz plan pomocy dziecku.
Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:
podjęcia przez placówkę działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki,
wsparcia, jakie placówka zaoferuje dziecku,
skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli
istnieje taka potrzeba i jest taka możliwość.
W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) Dyrektor zgłasza sytuację wyznaczonym organom.
Wszyscy pracownicy placówki i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział V
Zasady ochrony wizerunku dzieci
Placówka zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Placówka, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
Pracownikowi placówki zabrania się umożliwiania przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, pracownik placówki może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie osób, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Upublicznienie przez pracownika placówki wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
Pisemna zgoda, powinna zawierać informację o celu przetwarzania danych związanych z wizerunkiem, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. będzie umieszczony na prowadzonych przez placówkę mediach społecznościowych w celach promocyjnych).
Rozdział VI
Zasady dostępu dzieci do Internetu
Placówka, która zapewnia dzieciom dostęp do Internetu, jest zobowiązana podejmować działania zabezpieczające dzieci przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. W tym celu wdrożona zostanie, przeznaczona dla dzieci, sieć dostępowa związana z realizacją zajęć edukacyjnych.
Na terenie placówki dostęp dziecka do Internetu możliwy jest:
pod nadzorem pracownika na dedykowanych zajęciach komputerowych,
za pomocą sieci wifi placówki, po podaniu udostępnianego hasła.
W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika placówki, pracownik placówki ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik placówki czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez dzieci podczas prowadzonych zajęć.
Rozdział VII
Monitoring stosowania Polityki
Dyrektor placówki wyznacza osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w placówce.
Osoba, o której mowa w pkt. 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz zaproponowanie zmian w Polityce.
Osoba, o której mowa w pkt. 1, przeprowadza wśród pracowników placówki, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki (wzór ankiety stanowi załącznik nr 8 do SOM).
W ankiecie pracownicy placówki mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w placówce.
Osoba, o której mowa w pkt. 1, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników placówki ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi placówki.
Dyrektor wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom placówki, dzieciom i ich rodzicom/opiekunom nowe brzmienie treści Polityki.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.
Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla pracowników placówki, dzieci i ich rodziców/opiekunów prawnych, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla pracowników lub poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej i wywieszenie w widocznym miejscu w siedzibie, również w wersji skróconej przeznaczonej dla dzieci (wersja skrócona stanowi załącznik nr 9 do SOM).