KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk - NOWY PORT
Kasa biletowa: (58) 5000 232
BLADE RUNNER 2049
2017 | 163’ | Kanada, USA, Wielka Brytania | reż. Denis Villeneuve
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (2018) – Oscar w kategoriach najlepsze efekty specjalne oraz najlepsze zdjęcia
Kiedy w 1982 r. „Łowca androidów” Ridleya Scotta trafił do kin, świat oszalał na punkcie śmiałej wizji przyszłości, a film szybko stał się jednym z najważniejszych obrazów science fiction w historii kinematografii. Za reżyserię sequela filmu odpowiada Denis Villeneuve („Sicario”, „Labirynt”, „Enemy”). W rolach głównych zobaczymy Ryana Goslinga i Harrisona Forda, który ponownie wciela się w postać Ricka Deckarda. Akcja filmu dzieje się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach przedstawionych w 1982 r. Scenariusz autorstwa Hamptona Fenchera i Michaela Greena powstał w oparciu o oryginalny koncept Ridleya Scotta i Fenchera. Za zdjęcia odpowiada trzynastokrotnie nominowany do Oscara Roger Deakins.
HAPPY END
2017 | 107’ | Francja, Austria, Niemcy | reż. Michael Haneke
Najnowszy film Michaela Hanekego przedstawia kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak Internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi. Z jednej strony „Happy End” to zbiór ikonicznych motywów pojawiających się w filmach Hanekego (międzypokoleniowy konflikt, dysfunkcyjna rodzina, przemoc, władza technologii). Z drugiej zaś strony – diagnoza stanu społeczeństwa. „Happy End” to wybitne kino, na które składają się zarówno reżyseria jednego z największych mistrzów, jak i kreacje gwiazd francuskiego kina: Isabelle Huppert („Elle”, „Pianistka”), Matthieu Kassovitza („Amelia”) i Jean – Louisa Trintignanta („Miłość”).
KSZTAŁT WODY
2017 | 123’ | USA | reż. Guillermo del Toro
Złote Globy (2018) – nagrody w kategoriach najlepszy reżyser i najlepsza muzyka
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (2018) – Oscar w kategoriach najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza muzyka oryginalna oraz najlepsza scenografia
Najnowszy film wizjonerskiego reżysera, Guillermo del Toro, twórcy „Labiryntu fauna”. Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych około 1962 r. Elisa (Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a nocami pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.
PREMIERA NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO
2017 | 85’ | Wielka Brytania, Francja, USA | reż. Lynne Ramsay
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (2017) – nagrody dla najlepszego aktora oraz za najlepszy scenariusz
Okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na „Taksówkarza” film wybitnej reżyserki, Lynne Ramsay („Musimy porozmawiać o Kevinie”). Pełen pasji i gniewu thriller, który zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą i mistrzowską grą Joaquina Phoenixa („Ona”, „Wada ukryta”, „Mistrz”). Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead. „Nigdy cię tu nie było” to historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Poruszony historią uprowadzonej dziewczyny mężczyzna podejmie się jednak jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.
WIEŻA. JASNY DZIEŃ
2017 | 106’ | Polska | reż. Jagoda Szelc
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017) – nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszy debiut reżyserski
Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej rodzinę – Mulę (Anna Krotoska), Michała (Rafał Cieluch) oraz ich kilkuletnie dziecko, Ninę – odwiedza niecodzienny gość: niewidziana od lat młodsza siostra Muli, Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się coraz bardziej dziwne. W otoczeniu bohaterów także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość zbliża się, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.
MŁODE KINO | Przegląd filmów Piotra Domalewskiego
W ramach kolejnej odsłony naszego cyklu ,,Młode kino” serdecznie zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych stworzonych przez Piotra Domalewskiego. Reżyser za ,,Cichą noc" zdobył Złotego Lwa w kategorii najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017) oraz otrzymał kilka nagród Polskiej Akademii Filmowej (Orły 2018), m.in. za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. Zebrane tu krótkie metraże zrealizowane zostały na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach), którego absolwentem jest młody reżyser, i demonstrują rozwój jego wcześniejszej twórczości. Filmy prezentowano i nagradzano na licznych festiwalach europejskich, na przykład „Obcy” zdobył Grand Prix międzynarodowego festiwalu Cinemaforum w Warszawie.
Wstęp: 10 zł
OBCY
2013 | 24’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
Noc. Do małej wsi pod Łomżą, której mieszkańcy dzierżawią grunty po dawnym PGR, przyjeżdża Obcy. Nikt nie ma pewności co do jego planów i intencji. Sołtys wsi, Krzysztof, ma za zadanie oprowadzić Obcego po dzierżawionych przez mieszkańców terenach. Film jest próbą uchwycenia narastającego w bohaterach lęku. W pełnej niewiadomych opowieści o podróży Nieznajomego, Sołtysa, gminnego kierowcy i „miastowego” osiedlonego na wsi to, co rzeczywiste, ustępuje pola sferze wyobrażeń bohaterów. Nakręcony w pięknej scenerii dziewiczej przyrody ziemi łomżyńskiej i ciągnących się po horyzont pól film opowiada o silnej społeczności konfrontującej się ze światem zewnętrznym.
JEDYNE WYJŚCIE
2014 | 19’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
Absurdalna komedia inspirowana powieścią ,,Człowiek, który śpi” Georgesa Pereca i nowelą ,,Kopista Bartleby” Hermana Melville’a. Adam – młody mężczyzna mieszkający z matką – od dawna nie opuszcza mieszkania. Kiedy matka umiera, jego życie wywraca się do góry nogami. Przyzwyczajony do matczynej opieki Adam nie potrafi funkcjonować samodzielnie, dlatego za namową swego jedynego przyjaciela postanawia wynająć pokój po matce dziewczynie, która się nim zaopiekuje.
CHWILA
2015 | 15’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
Nad ekskluzywnym osiedlem identycznych domów zapada zmrok. Marcin postanawia zaprosić na kolację sąsiada z rodziną. Kiedy staje pod jego drzwiami, zauważa jednak coś, co nie da mu spokoju przez resztę wieczoru.
ZŁE UCZYNKI
2016 | 24’ | Polska | reż. Piotr Domalewski
Maks, dziesięcioletni syn szpitalnej sprzątaczki, zostaje przyłapany na próbie kradzieży portfela jednego z pacjentów. Poszkodowany staruszek postanawia nie zgłaszać kradzieży, ale w zamian prosi Maksa o wykonanie trzech zadań. Te okażą się jednak o wiele trudniejsze, niż spodziewa się Maks.
KINOPASJA 24 kwietnia, godz. 18.00
PREMIERA TWARZ
2017 | 91’ | Polska | reż. Małgorzata Szumowska
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie | Berlinale (2018) – Nagroda Grand Prix Jury: Srebrny Niedźwiedź
Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. Fabuła filmu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce – budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta. Ale to jedynie tło wydarzeń. Główny nacisk położony jest na stawianie pytań o tożsamość. Kim się jest, mając cudzą twarz? Bohater nosi w sobie wiele niewiadomych, staje przed czymś nieznanym, trudnym, niepokojącym. Nie wie, co go czeka, a przecież jego życie – mimo tego, że zawsze wyróżniał się wyglądem – było z góry zaplanowane. To wszystko przeraża i przerasta Jacka, który stara się zachować wiarę w drugiego człowieka i w to, że wszystko się ułoży. Jest prostym człowiekiem i chce przede wszystkim żyć i kochać, bo dostał od życia drugą szansę.
Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki.
Wstęp: 10 zł
12. IN OUT FESTIVAL: taniec/obraz
Festiwal In Out jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia organizowanym od 2005 r. W ramach Festiwalu odbywają się wykłady, przeglądy filmów, koncerty oraz organizowany jest otwarty, międzynarodowy konkurs na najlepsze prace wideo, eksperymenty, dokumenty, animacje. W tym roku tematem przewodnim stał się taniec /obraz.
Carlos Saura, reżyser niezapomnianych arcydzieł ,,Flamenco, flamenco”, „Nakarmić kruki” czy „Carmen”, zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki.
Najciekawsza opowieść o tańcu współczesnym od czasu ,,Piny” (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. Film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami. „Mr. Gaga” opowiada o genialnym choreografie, Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser, Tomer Heymann, towarzyszył artyście przez 8 lat, aby pokazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu (GAGA) umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z nieudostępnianym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.
KINO RODZINNE
COCO
2017 | 128’ | USA | reż. Lee Unkrich, Adrian Molina
Mały Miguel, zafascynowany grą na gitarze, marzy o tym, by pójść w ślady swojego muzycznego idola, Ernesto de la Cruz. Chłopiec – wbrew rodzinnemu zakazowi – za wszelką cenę chce rozwijać swój talent. W tajemniczych okolicznościach trafia do niezwykłej Krainy Zmarłych, gdzie na swej drodze napotyka uroczego oszusta, Hectora, i z nim odkrywa historię swojej rodziny.
NA LINII WZROKU
2015 | 98’ | Niemcy | reż. Joachim Dollhopf, Evi Goldbrunner
Michi ma 11 lat i mieszka w domu dziecka, gdzie na co dzień zmaga się z docinkami ze strony kolegów. Pewnego dnia natrafia na list matki, którego adresatem jest jego ojciec. List nigdy nie został wysłany, więc Michi postanawia odnaleźć nieznanego mu tatę. Tom okazuje się zupełnie inny, niż chłopiec mógł się spodziewać – jest karłem. Michi początkowo wstydzi się wyglądu ojca i nie chce go znać. Kolejne złośliwości kolegów sprawiają, że ucieka z sierocińca i trafia do mieszkania ojca. Wkrótce obaj odkryją, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż przypuszczali, i mimo trudów mogą być prawdziwą rodziną.
Kategoria wiekowa 9+
KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk - Nowy Port
Kontakt:
Mail: kinoport@laznia.pl
Biuro kina: (+48 58) 5000 235
Kasa: (+48 58) 5000 232 Kurator kina "KinoPort": Jacek Wachulewicz | j.wachulewicz@laznia.pl PR i promocja, konsultacja programowa: Sylwia Kawska | s.kawska@laznia.pl
KinoPort należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.