Kwietniowym tematem całorocznego cyklu filmowego Kino Wolność jest NAUKA WYZWOLONA (edukacja poza schematem). Zapraszamy na pokaz filmu "Alfabet" oraz spotkanie po seansie filmowym, którego gościem będzie Magdalena Saja, założycielka Trójmiejskiej NieSzkoły Demokratycznej Kalejdoskop.
Spotkanie poprowadzi dr Monika Popow.
Kalejdoskop to środowisko edukacyjne, w którym na pierwszym miejscu znajduje się nie tyle rozwój intelektualny, a wszechstronny, harmonijny rozwój człowieka. Środowisko zaprojektowane tak, żeby każde dziecko mogło rozwijać się we własnym tempie i zgodnie z własnymi potrzebami i chęciami.
Model edukacji demokratycznej, oprócz zapewnienia uczniom możliwości zdobywania wiedzy określonej podstawą programową, wyposaża dzieci w kompetencje, które pozwalają wieść im spełnione, szczęśliwe życie.
Edukacja jest tu rozumiana jako nauka siebie w świecie, nauka rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami, poznawania i realizowania swoich możliwości i potrzeb, nauka wyznaczania i realizacji celów, nauka samodzielności i nauka bycia z ludźmi, nauka odpowiedzialności wobec siebie i odpowiedzialności wobec innych, nauka wyrażania siebie i empatii, a w końcu nauka uczenia się – poznawanie i stosowanie optymalnych dla siebie sposobów budowania wiedzy oraz nabywanie swobody i woli zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.
Monika Popow
doktor nauk społecznych, filolożka, animatorka kultury. Zajmuje się krytycznymi teoriami w kulturze i w sztuce, w tym teorią postkolonialną, animacją społeczną oraz procesami kształtowania tożsamości. Autorka książek „Idealna. Od poradnika do dialogu” (wspólnie z Iwoną Zając, Gdańska Galeria Miejska 2012), „Kategoria narodu w dyskursie edukacyjnym. Analiza procesów konstruowania tożsamości w podręcznikach szkolnych” (Wydawnictwo Naukowe UAM 2015). Członkini Stowarzyszenia 180 Stopni, działającego w gdańskiej dzielnicy Nowy Port.