W cyklu Światłoczuła Klasyka prezentujemy wybitne dzieła filmowe utrwalone na tradycyjnej taśmie 35 mm. Po ponad stuletniej epoce powszechnego stosowania taśmy filmowej jako nośnika obrazu coraz rzadziej mamy okazję oglądania filmów zapisanych na tym zasłużonym dla historii kinematografii materiale. Ideą naszego cyklu jest umożliwienie miłośnikom klasycznego kina oglądania filmów w tradycyjnej formie.
„Filmy, które powstały na taśmie filmowej powinny być zachowane na taśmie filmowej. Kino nie może być zachowane w żadnej innej technologii. Jest specjalna energia, która pochodzi od światła kinowego projektora, która nie istnieje w przypadku technologii wideo”. Jonas Mekas (fragment z manifestu dotyczącego wyższości taśmy filmowej nad zapisem cyfrowym)
W dobie powszechnej cyfryzacji i coraz większej ingerencji nowych technologii w każdą dziedzinę życia chcielibyśmy przekonać Państwa do uroku projekcji z użyciem tradycyjnego nośnika, czyli taśmy filmowej 35 mm.
22 marca o godzinie 18.00 w ramach cyklu Światłoczuła Klasyka odbędzie się seans „Siekierezady” (1985) w reżyserii Witolda Leszczyńskiego.
Siekierezada to jeden z najpiękniejszych filmów w historii polskiego kina, uhonorowany Złotymi Lwami na festiwalu w Gdańsku w 1986 roku. Scenariusz powstał na podstawie powieści tragicznie zmarłego pisarza, muzyka i poety Edwarda Stachury. Jest to historia Janka (w tej roli Edward Żentara), wrażliwego poety, który nie chcąc utracić niezależności opuszcza swą ukochaną, nazywaną przez niego Gałązką Jabłoni, i wyrusza w świat.
Dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki.
Wstęp na seanse z cyklu Światłoczuła Klasyka jest bezpłatny. Bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu: facebook.com/kinoport lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232.