W cyklu Światłoczuła Klasyka prezentujemy wybitne dzieła filmowe utrwalone na tradycyjnej taśmie 35 mm. Po ponad stuletniej epoce powszechnego stosowania taśmy filmowej jako nośnika obrazu coraz rzadziej mamy okazję oglądania filmów zapisanych na tym zasłużonym dla historii kinematografii materiale. Ideą naszego cyklu jest umożliwienie miłośnikom klasycznego kina oglądania filmów w tradycyjnej formie.
„Filmy, które powstały na taśmie filmowej powinny być zachowane na taśmie filmowej. Kino nie może być zachowane w żadnej innej technologii. Jest specjalna energia, która pochodzi od światła kinowego projektora, która nie istnieje w przypadku technologii wideo” – stwierdza Jonas Mekas w manifeście dotyczącym wyższości taśmy filmowej nad zapisem cyfrowym.
Już 28 maja o godzinie 18:00 zapraszamy na film „Rysopis” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.
Wstęp na seanse z cyklu Światłoczuła Klasyka jest bezpłatny. Bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu: facebook.com/kinoport lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232.
__________________________________
„Rysopis” to film fenomen – zrealizowany przez Jerzego Skolimowskiego podczas studiów w szkole filmowej. Reżyser – student połączył w jeden 71 minutowy film kilka etiud, które zobowiązany był zrealizować, aby ukończyć studia. Rysopis spodobał się i został doceniony przez krytyków oraz twórców stał się pełnoprawnym debiutem reżysera – był prezentowany w ramach festiwali na całym świecie i uznawany za nowy świeży powiew w Polskim kinie. Skolimowski, dysponując studenckim budżetem i chcąc zmniejszyć koszty, sam obsadził się w roli głównej, a ulice Łodzi uczynił scenografią swojego debiutu.
Film opowiada o jednym niecałym dniu z życia Andrzeja Leszczyca. Bohater wstaje przed piątą rano i wyrusza ze swojego mieszkania na wędrówkę po Łodzi – na swojej drodze rozmawiając z ludźmi oraz załatwiając ostatnie sprawy przed wyjazdem do wojska. Jest coś fascynującego w tej zwykłej wędrówce w tej nieskomplikowanej fabule – w tym brulionie z życia – jakby niedokończonym szkicu filmowym, który od lat zadziwia i zastanawia widzów na całym świecie.
Jeszcze przed studiami w łódzkiej „Filmówce” Skolimowski był współtwórcą scenariusza do „Noża w wodzie” Romana Polańskiego oraz do „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy. To właśnie Wajda przekonał młodego scenarzystę, aby zdawał do szkoły filmowej. Jerzy Skolimowski, dzięki „Rysopisowi” oraz następnym swoim wczesnym filmom został uznany za jedynego pełnoprawnego przedstawiciela Nowej Fali w Polsce. „Rysopis” stał się mimowolnym manifestem pokolenia, które szukało swojego miejsca w świecie Polski lat 60 -tych.
Dyskusję po seansie poprowadzi kurator kina Kino Port, Jacek Wachulewicz.