Zapraszamy serdecznie do udziału w seansie i spotkaniu poświęconym wybitnemu reżyserowi polskiego kina Krzysztofowi Kieślowskiemu.
Zaprezentujemy jego znakomity film: "Podwójne życie Weroniki" (1991), do którego wstęp wygłosi filmoznawca i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Kornacki. Po seansie zapraszamy do dyskusji, którą poprowadzi prof. Kornacki.
W cyklu Światłoczuła Klasyka prezentujemy wybitne dzieła filmowe utrwalone na tradycyjnej taśmie 35 mm. Po ponad stuletniej epoce powszechnego stosowania taśmy filmowej jako nośnika obrazu coraz rzadziej mamy okazję oglądania filmów zapisanych na tym zasłużonym dla historii kinematografii materiale. Ideą naszego cyklu jest umożliwienie miłośnikom klasycznego kina oglądania filmów w tradycyjnej formie.
🎫 Wstęp wolny. Bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu facebook.com/kinoport lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232.
_________
Podwójne życie Weroniki to stworzona według scenariusza, napisanego przez reżysera wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem, opowieść o dwóch identycznych kobietach – Polce i Francuzce (granych przez Irène Jacob), które w pewien niewytłumaczalny sposób odczuwają swoją obecność...
Film otwiera francuski etap w twórczości Kieślowskiego. Realizm zapyziałej peerelowskiej rzeczywistości, znanej z jego wcześniejszych produkcji, zaczyna być zastępowany estetyzacją i odrealnieniem. Barokowa muzyka Zbigniewa Preisnera nadaje nastrój podniosły, ale i melancholijny, idealnie współgrając z pełną niedopowiedzeń fabułą.
Film czytano na wiele sposobów: jako symboliczną opowieść o wspólnocie europejskiego dziedzictwa kulturowego, jako metaforyczne pożegnanie z okresem PRL-u, czy wreszcie jako film o niemal intuicyjnie odbieranej potrzebie człowieczej dwoistości i międzyludzkiej więzi. Potrzebie poszukiwania tego, co tajemnicze, magiczne i niewyjaśnione.
Na czym polega zastosowana w Podwójnym życiu Weroniki estetyzacja i jaką funkcję odgrywa w ukazanej w filmie historii?
Z czego wynikają różnice w odbiorze filmu przez polską i francuską publiczność?
Czego symbolem jest owa dwoistość, którą odczuwają i której poszukują bohaterki?
Na podstawie :
https://u-jazdowski.pl/.../repertuar/podwojne-zycie-weroniki