DUŻY ZESZYT
2013 | 100’ | Austria, Francja, Niemcy, Węgry | reż. János Szász Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – Kryształowy Globus za Najlepszy film
II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.
DZIEWCZYNKA Z KOTEM
2014 | 110’ | Francja, Włochy | reż. reż. Asia Argento Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – nominacja w sekcji Un Certain Regard
Aria jest dziewięciolatką, która znajduje się w trudnej sytuacji brutalnego rozwodu rodziców. Zarówno matka, jak i ojciec dziewczynki są pochłonięci własnymi karierami i życiem, w którym nie ma dla niej miejsca. Tytułowa bohaterka, odepchnięta przez najważniejsze dla siebie osoby, dotkliwie odczuwa brak atencji i miłości.
Choć film podejmuje bolesny temat odrzucenia, nie brakuje w nim humoru i lekkości.
GDZIE JEST GWIAZDKA? >>> KINO RODZINNE
2012 | 80’ | Norwegia | reż. Nils Gau Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy Amanda – nominacja do nagrody Amanda w kategorii Najlepszy film dla dzieci i młodzieży
Dawno, dawno temu jedyna córka władcy niewielkiego królestwa, Złotowłosa, wybrała się do lasu w poszukiwaniu Gwiazdy Bożego Narodzenia i… słuch o niej zaginął. Legenda jednak głosi, że Złotowłosa wciąż żyje i powróci do królestwa, gdy tylko król odnajdzie Gwiazdę i przywróci jej blask. Odtąd król szuka Gwiazdy w każde Boże Narodzenie, lecz na próżno. Tuż przed świętami ostatniej szansy do królestwa trafia 12-letnia Sonja, która wzruszona jego losem i dobrocią przysięga mu pomóc i wyrusza w długą, pełną przygód i niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu magicznej Gwiazdy.
W polskiej wersji językowej głosów użyczyli: Krzysztof Kowalewski, Małgorzata Socha, Małgorzata Kożuchowska.
GDZIE JEST MIKOŁAJ? >>> MIKOŁAJKI W KINOPORCIE
2013 | 85’ | Holandia, Szwecja, Belgia | reż. Lourens Blok
Gigantyczny łoś spada z nieba i zostawiając potężną dziurę w dachu, ląduje prosto w garażu małego Maxa. Zwierzak nie tylko doskonale opanował umiejętność latania, ale też… mówienia. Okazuje się, że Pan Łoś odbywał właśnie kurs podniebnego prawa jazdy ze Świętym Mikołajem. Niestety, sanie, do których był zaprzęgnięty, wymknęły im się spod kontroli… Max cieszy się z wizyty niezapowiedzianego gościa, mimo że przestał wierzyć w istnienie Mikołaja już dobrych parę lat temu. Ale kiedy rodzice się rozwodzą, nowy przyjaciel jest zawsze mile widziany. W Panu Łosiu bohater znajduje powiernika tajemnic, kumpla, z którym może oglądać filmy, kompana w starciu z rozbójnikami z sąsiedztwa, a także – co najważniejsze – kogoś, kto rozumie, co znaczy tęsknić za ojcem.
Seans:
6.12.2014, godz. 10.30
JUREK
2014 | 80’ | Polska | reż. Paweł Wysoczański
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Dokument nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat osiemdziesiątych.
KACPER I EMMA - NAJLEPSI PRZYJACIELE >>> KINO RODZINNE
2013 | 74’ | Norwegia | reż. Arne Lindtner Næss Festiwal Filmowy „Kino Dzieci” - nagroda Jury „Złoty Kwiat Paproci” za Najlepszy film
Emma niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Jest przekonana o tym, że to już najwyższy czas, by mogła dostać od mamy wymarzonego psa. Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest właśnie Emma – to dzięki niej ten dzień nie będzie dla niego taki trudny i okaże się początkiem wielkiej przyjaźni. Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń i co to znaczy liczyć na pomoc najlepszego przyjaciela.
KLUB JIMMY’EGO
2014 | 109’ | Wielka Brytania, Francja | reż. Ken Loach Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – udział w Konkursie Głównym
„Klub Jimmy’ego“ stanowi zamknięcie ważnego etapu w kinematografii światowej, który wyznaczył swoimi filmami Ken Loach. Jest tematycznym dopełnieniem jego najgłośniejszego, nagrodzonego Złotą Palmą dramatu „Wiatr buszujący w jęczmieniu“ i jednocześnie dużo jaśniejszą opowieścią o przedwojennej Irlandii, w której nie zabraknie charakterystycznego dla tego twórcy poczucia humoru.
Jest to opowieść o barwnym życiu niepokornego wizjonera, który uczył młodych ludzi niezależnego myślenia i czerpania radości z tańca, za co w katolickiej Irlandii stał się wrogiem numer jeden. Historia, w której powraca wciąż aktualne pytanie: na ile kościół może ingerować w nasze życie?
LEWIATAN
2014 | 140’ | Rosja | reż. Andriej Zwiagincew Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma za Najlepszy scenariusz
Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja komplikuje się, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili.
MACONDO
2014 | 93’ | Austria | reż. Sudabeh Mortezai Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – udział w Konkursie Głównym
Chociaż Ramasan ma dopiero jedenaście lat, spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Według czeczeńskiej tradycji stał się właśnie mężczyzną stojącym na czele domu, który zamieszkuje razem z matką i dwiema młodszymi siostrami. Domu nietypowego, bo umiejscowionego na przedmieściach Wiednia, w tytułowym obozie dla uchodźców „Macondo”. Życie całej czwórki całkowicie się zmienia, gdy poznają Isę, mężczyznę, który podobno walczył z ich ojcem na wojnie.
MAJDAN. REWOLUCJA GODNOŚCI >>> ŚRODA Z PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
2014 | 130’ | Holandia, Ukraina | reż. Siergiej Łoźnica
Film dokumentalny Siergieja Łoznicy („Szczęście ty moje", „We mgle") to autorski film medytacyjny, przykład czystego minimalistycznego kina, opowiadającego o rewolucji ukraińskiej 2013/2014 bez komentarza, przemówień polityków, zbędnej symboliki i metaforyki. Określany mianem obrazu o „narodzinach narodu", daje świadectwo głębokich politycznych i społecznych przemian na Ukrainie.
MAMA
2014 | 140’ | Kanada | reż. Xavier Dolan Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Jury za Najlepszy film
Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość.
SEN O WARSZAWIE
2014 | 104’ | Polska | reż. Krzysztof Magowski
Pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie - piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni (w sumie ponad 50 osób), a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.
ZIMOWY SEN
2014 | 196’ | Francja, Niemcy, Turcja | reż. Nuri Bilge Ceylan Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma za Najlepszy film, Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Aydin, emerytowany aktor prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób - ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.
13 grudnia zapraszamy na wydarzenie podsumowujące tegoroczną edycję projektu Polska Szkoła Animacji – Fenomen Artystyczny. Wśród wyświetlanych filmów będzie można obejrzeć teledysk Yacha Paszkiewicza, eksperymenty Jacka Adamczaka i Maciej Ćwieka, animację plastelinową Izabeli Plucińskiej, ożywione obrazy Andrzeja Dudzińskiego, efekty specjalne Szymona Kaszuby i Krzysztofa Rusinka, animowane lalki i obiekty Darii Kopiec oraz animacje 2D Mikołaja Pilchowskiego oraz filmy stworzone przez uczestników warsztatów. Wstęp bezpłatny