2013 | 77’ | Dania | reż. Ask Hasselbalch Duńska Akademia Filmowa – Nagroda w kategorii Najlepszy film dla dzieci/familijny
12-letni Pelle zostaje ugryziony przez mrówkę, dzięki czemu zyskuje supermoce - z łatwością może się wspinać na ściany i podnosić przedmioty kilkukrotnie przekraczające jego wagę. Kiedy w mieście pojawia się złoczyńca, Antboy wyrusza do walki. Komedia familijna oparta na bardzo popularnej wśród dzieci i młodzieży książce duńskiego pisarza Kennetha Boegh Andersena.
EFEKT DOMINA
2014 | 76’ | Niemcy, Polska | reż. E. Niewiera, P. Rosołowski Krakowski Festiwal Filmowy –Złoty Lajkonik za Najlepszy film, Złoty Róg za Najlepszy film dokumentalny
W państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza zaczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.
IWAN GROŹNY CZ. 1 i CZ. 2 >>> Światłoczuła Klasyka
Cz. 1
1944 | 99’ | ZSRR | reż. Sergiej Eisenstein
Film opowiadający o życiu Iwana Groźnego (1530-1584). Pierwsza część zaczyna się około jego koronacji (1547) i opisuje początki jego panowania - ślub z Anastazją, wyprawy wojenne na Krym i Inflanty.
Cz. 2
1945 | 88’ | ZSRR | reż. Sergiej Eisenstein
Druga część filmu pokazuje przemianę zachodzące w Iwanie Groźnym, który w pierwszej części został sportretowany jako idealistyczny i pełen dobrych chęci władca. Od czasu nieudanego zamachu na jego życie, w którym ginie otruta jego żona, i zdrady jego przyjaciela, Iwan zmienia się w podejrzliwego samotnika. Jego jedynym celem staje się zjednoczenie całej Rosji pod jego panowaniem.
Seans:
9.10.2014, godz. 18.00 i 20.00
Zakup biletów jedynie w kasie CEA Łaźnia 2
JOE
2013 | 117’ | USA | reż. David Gordon Green Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – nagroda im. Marcello Mastroianniego dla Najlepszego młodego aktora (Tye Sheridan)
Joe - tytułowy bohater filmu, po wyjściu z więzienia, próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Osiada w małym prowincjonalnym miasteczku i stara się prowadzić proste, a zarazem przyzwoite życie. W nowej społeczności poznaje nastoletniego chłopca, wychowywanego przez agresywnego ojca, stosującego wobec syna przemoc. Joe, który po doświadczeniach swojego przeszłego życia naznaczonego agresją, nawiązuje z chłopakiem bliższą relację i stara się mu pomóc wybrnąć z patologicznej relacji rodzinnej.
KRÓLEWNA ŚNIEŻKA >>> Kino Rodzinne
2012 | 106’ | USA | reż. Tarsem Singh Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej – Nominacja do Oscara za Najlepsze kostiumy
Dawno, dawno temu w zaczarowanym królestwie żyła sobie piękna królewna. Na imię miała Śnieżka. Jej skóra była czysta jak śnieg, a włosy czarne jak noc. Pewnego dnia władzę nad krainą przejęła podstępem zła królowa (Julia Roberts). Zazdrosna o urodę i wdzięk dziewczyny rozkazała wygnać ją z królestwa. Teraz celem królowej będzie wyjść bogato za mąż i pozbyć się problemów finansowych. Idealnym kandydatem będzie bardzo przystojny i niezwykle majętny książę. Niestety sprawy się nieco skomplikują, kiedy Śnieżka powróci, aby walczyć o swoje racje na czele bandy siedmiu krasnali - rabusiów. Zła królowa popadnie w nie lada tarapaty. Dzielna Śnieżka zamierza jej odebrać nie tylko władzę, ale także kandydata na męża, bo przystojny książę już dawno wpadł jej w oko.
MAŁE STŁUCZKI
2014 | 78’ | Polska | reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” – Nagroda za najlepsze zdjęcia
Dwie przyjaciółki zarabiają na życie likwidując mieszkania po zmarłych niedawno osobach. Część sprzętów i bibelotów, które znajdują, sprzedają na pchlim targu. Kiedy spotykają Piotra, który pracuje w fabryce pudełek, rozpoczyna się między nimi dziwna gra. Fabularny debiut Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba to niekonwencjonalna historia miłosna o tym, jak zaskakująca bywa codzienność i jak ekscentryczne mogą być sprawy najprostsze.
MAMA
2014 | 140’ | Kanada | reż. Xavier Dolan Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Jury za Najlepszy Film
Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość.
NAD MORZEM >>> Środa z Planete+ Doc Film Festival
2009 | 73’ | Meksyk | reż. Pedro González-Rubio Planete+ Doc Film Festival – nagroda za Najlepszy film dokumentalny do 70 minut
Natan ma pięć lat. Jest synem Meksykanina i Włoszki, którzy decydują się na rozwód. Lecz zanim do niego dojdzie, ojciec pragnie zaszczepić w swoim synu istotę kultury meksykańskiej - paternalizm. W tym celu jadą nurkować do Banco Chinchorro, jednej z największych raf koralowych na świecie, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten wyjątkowy zakątek w Meksyku okazuje się być idealnym miejscem wypoczynku, a także doskonałą lekcją pozytywnego i troskliwego ojcostwa. To właśnie tam chłopiec spędzi z ojcem niepowtarzalne wakacje i otworzy się na świat, którego do tej pory nie widział i nie znał.
PEWNEGO RAZU NA DZIKIM WSCHODZIE
2013 | 100’ | Irak, Niemcy, Francja | reż. Hiner Saleem
Baran (Korkmaz Arslan) to bohater zakończonej sukcesem kurdyjskiej wojny o niepodległość. Ponieważ nadeszły wyczekiwane czasy pokoju, pracuje jako komendant w stołecznym komisariacie. Po absurdalnej egzekucji przeprowadzonej na łkającym mordercy, mężczyzna zaczyna czuć niesmak do dzierżonej przez siebie odznaki. Rezygnuje ze wspinania się po szczeblach kariery i postanawia wyjechać do zapomnianego przez Boga, przygranicznego miasteczka dzielącego Turcję i Iran – do mekki wszelkiej maści przemytników.
We wrześniu 2011 roku, w środku trasy promocyjnej swojej nowej książki „Mapa i terytorium”, jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy zniknął. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że Michel Houellebecq, bo o nim mowa, został porwany przez Al - Kaidę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami, albo przez UFO. Niektórzy poważnie się zmartwili, inni przyjęli te wiadomości z nieukrywaną radością. Film „Porwanie Michela Houellebecqa” pokazuje natomiast, jak było naprawdę.
PROJEKT NIM >>> Środa z Planete+ Doc Film Festival
2011 | 93’ | USA, Wlk. Brytania | reż. James Marsh Festiwal Filmowy w Sundance – nagroda dla Najlepszego zagranicznego reżysera filmu dokumentalnego
Najnowszy film Jamesa Marsha - laureata Oscara za film „Człowiek na linie”. W listopadzie 1973 roku, w klatce ośrodka badawczego ssaków naczelnych w Oklahomie, rodzi się mały szympans. Kilka dni później jego matka dostaje uspokajający zastrzyk, traci przytomność, a jej małe, płaczące ze strachu dziecko, w brutalny sposób zostaje jej odebrane na zawsze. Mały szympans nazwany zostaje Nim i trafia do rąk absolwentki psychologii, która sama jest już matką trójki dzieci. Za odpowiednim wynagrodzeniem ma go wychowywać jak własne dziecko. W ten sposób wchodzi w życie „Projekt Nim”, czyli jeden z najbardziej radykalnych w historii eksperymentów, który ma udowodnić, że szympans, wychowywany jak człowiek, może nauczyć się komunikować za pomocą języka.
RALPH DEMOLKA >>> Kino Rodzinne
2012 | 108’ | USA | reż. Rick Moore Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego – ANNIE – Najlepszy pełnometrażowy film animowany
Ralph ma po dziurki w nosie bycia czarnym charakterem w swojej grze video i życia w cieniu pozytywnego bohatera, Felixa, który zawsze ratuje każdą sytuację. Po wielu latach monotonnej harówki i przyglądania się, jak cały splendor i sympatia tłumów przypada Felixowi, postanawia wziąć sprawy w swoje potężne ręce. Wyrusza w niesamowitą podróż przez różne gry, aby udowodnić, że nadaje się na prawdziwego bohatera. (opis dystrybutora)
W DRODZE DO JAH
2013 | 92’ | Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Jamajka | reż. Noël Dernesch, Moritz Springer Panete+ Doc Film Festival – udział w Konkursie Głównym
Reggae od pokoleń odciska swe piętno na europejskiej scenie muzycznej. Jednak mało kto wie, że jego przesłanie ma charakter zarówno polityczny, jak i duchowy. Reggae łączy w sobie bunt, muzykę i potrzebę religijności. Chodzi o to, aby poprzez muzykę głosić uduchowiony przekaz oraz idee ruchu Rastafari. W reggae liczy się dążenie do wolności, duchowa obietnica zbawienia i nadzieja na lepszy świat. Film portretuje dwóch najpopularniejszych europejskich muzyków uprawiających ten gatunek muzyki: Gentlemana i Alborosiego, a także ich poszukiwania prywatnego oraz zawodowego spełnienia na Jamajce.
Fabuła filmu skupia się na miłości pomiędzy rodzicami i dziećmi. Będąc na studiach Hana poznaje Ookamiego. Obydwoje zakochują się w sobie, kiedy to Ookami odkrywa przed Hami swoją wilczą naturę. Po ślubie rodzi się dwójka wilczych dzieci - starsza siostra Yuki, urodzona w śnieżny dzień oraz młodszy brat Ame, urodzony w deszczowy dzień. Rodzina mieszka spokojnie na obrzeżach miasta, ukrywając wilczą naturę dzieci, jednak Ookami nagle umiera. Od tego momentu Hana przeprowadza się na wieś, z dala od miasta stawiając czoła problemom, jakie wiążą się z wychowywaniem dzieci samotnie. Film zdobył najwyższy laur japońskiego przemysłu filmowego - Japan Academy Prize w kategorii "film animowany" w 2013 roku.