ALFABET>>>PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
2013 | 90’ | Austria | reż. Erwin Wagenhofer Planete+ Doc Film Festival – udział w Konkursie Głównym
98% dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły takie wyniki osiąga zaledwie 2%. Jak twierdzą niektórzy, wszystkiemu winna jest ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie, zabijająca dziecięcą kreatywność. Film pokazuje, w jaki sposób system edukacji determinuje nasz sposób postrzegania rzeczywistości.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Złoty Niedźwiedź za Najlepszy film
W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję, Zhang Zili, zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.
“Czarny węgiel, kruchy lód” to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir i przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Grand Prix Jury Srebrny Niedźwiedź za Najlepszy film
Jara – samotny, spokojny i nieśmiały mężczyzna – jest ochroniarzem w jednym z supermarketów na przedmieściach Montevideo. Pracuje na nocnej zmianie i za pomocą kamer monitoruje cały obiekt. Jego dyżury przebiegają dosyć spokojnie, bo w budynku niewiele się dzieje. W konsekwencji większość czasu Jara spędza dokładnie na tym samym, co robi w domu: oglądaniu filmów, rozwiązywaniu krzyżówek czy słuchaniu muzyki. Wydaje się, że nic nie zakłóci monotonnej pracy mężczyzny. Jednak wszystko się zmienia, kiedy pewnej nocy na jednym z monitorów spostrzega młodą sprzątaczkę Julię. Jara coraz bardziej zaczyna się nią interesować i nie może przestać o niej myśleć.
Seans:
18.01.2015, godz. 18.45
WSTĘP WOLNY
IDA
2013 I 80’ I Polska I reż. Paweł Pawlikowski
Europejska Akademia Filmowa – nagroda za Najlepszy film, Najlepszą reżyserię, Najlepszy scenariusz, Najlepsze zdjęcia
Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym kim są.
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Dokument nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat osiemdziesiątych.
KACPER I EMMA - NAJLEPSI PRZYJACIELE>>>KINO RODZINNE
2013 | 74’ | Norwegia | reż. Arne Lindtner Næss Festiwal Filmowy „Kino Dzieci” - nagroda Jury „Złoty Kwiat Paproci” za Najlepszy film
Emma niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Jest przekonana o tym, że to już najwyższy czas, by mogła dostać od mamy wymarzonego psa. Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest właśnie Emma – to dzięki niej ten dzień nie będzie dla niego taki trudny i okaże się początkiem wielkiej przyjaźni.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Złota Palma za Najlepszy scenariusz
Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja komplikuje się, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili.
MACONDO
2014 | 93’ | Austria | reż. Sudabeh Mortezai Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – udział w Konkursie Głównym
Chociaż Ramasan ma dopiero jedenaście lat, spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Według czeczeńskiej tradycji stał się właśnie mężczyzną stojącym na czele domu, który zamieszkuje razem z matką i dwiema młodszymi siostrami. Domu nietypowego, bo umiejscowionego na przedmieściach Wiednia, w tytułowym obozie dla uchodźców „Macondo”. Życie całej czwórki całkowicie się zmienia, gdy poznają Isę, mężczyznę, który podobno walczył z ich ojcem na wojnie.
„Misja: Gwiazda” to pełna energii opowieść o młodości, przyjaźni i muzyce. Film zdobył serca dzieci i młodzieży na całym świecie, czego dowodem jest nominacja do Nagrody Młodej Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej. „To film o budowaniu relacji w wielokulturowym świecie, o prawdziwej przyjaźni” – mówi reżyser.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – udział w konkursie Un Certain Regard
Ciekawy obraz ciężkiego życia pogodnych ludzi z przygranicznego miasteczka w Urugwaju. Bohaterowie utrzymujący się głównie z przemytu, dostrzegają wspaniałą szansę na poprawę swojego losu w pielgrzymce papieża Jana Pawła II, który ma odwiedzić ich miejscowość. Mieszkańcy zaciągają kredyty i zaczynają domową produkcję wszystkiego, co mogłoby się dobrze sprzedać wśród pielgrzymów. Mimo wielkich nadziei i ogromnej wiary, nie wszystko jednak układa się tak, jakby chcieli. Wspaniały, ciepły i pełen humoru film o rzeczach z pozoru smutnych: utraconym dorobku życia, przekreślonej przeszłości i zgubionych marzeniach.
Ubogi stolarz Dżeppetto czuje się samotny i tęskni za towarzystwem. Pewnego dnia, znajduje niezwykły kawałek drewna i postanawia wyrzeźbić drewnianą lalkę. Kiedy lalka jest gotowa, Dżeppetto nadaje mu imię: Pinokio. I wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kukiełka ożywa.
„Podróż nad morze" jest dowodem na to jak mądre i wzruszające dla widzów na całym świecie może być kino w najprostszej postaci. Kilku przyjaciół z mieściny w urugwajskim interiorze postanawia wyruszyć po raz pierwszy w życiu nad brzeg morza. Ich podróż staje się pretekstem do zaprezentowania specyficznej mentalności mieszkańców jednego z najbardziej prowincjonalnych, ale i najszczęśliwszych krajów świata.
Seans:
17.01.2015, godz. 17.00
WSTĘP WOLNY
PRZEBOJE I OLDBOJE
2013 | 115’ | Czechy | reż. Alice Nellis
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – Nagroda Publiczności
Historia czterech muzyków, których rockowa kapela „SMOKE" rozpadła się w niewyjaśnionych okolicznościach w 1972 roku, i którzy - z różnych względów - po latach, zdecydowali się na spektakularny powrót na scenę. Reaktywacja zespołu daje muzykom nową energię do działania i szanse na „drugie rockowe życie". W rezultacie muzycy ujawniają swój wielki sekret - powód dla którego zespół rozpadł się przed laty. „Przeboje i Oldboje" - to ciepła, pełna humoru opowieść o męskiej przyjaźni, sławie i jej przemijaniu, miłości do muzyki, radości koncertowania na żywo oraz o zmaganiu się ze zwykłą codziennością w dojrzałym wieku.
Czarna komedia, nad którą unosi się duch filmów Buñuela, ulubionego mistrza Alei. Do rezydencji arystokratycznego rodu docierają niepokojące wieści o nadciągającej rewolucji. Członkowie rodziny postanawiają nie przyjmować hiobowych sygnałów do wiadomości, a przetrzymać zbliżający się kataklizm w dobrze strzeżonej twierdzy. Na razie nic im nie grozi, ale zapasy stopniowo ubywają, a służba wymyka się spod kontroli.
Światłoczuła Klasyka to cykl filmowy, w którym prezentujemy filmy na tradycyjnej taśmie filmowej 35 mm
Pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie - piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni (w sumie ponad 50 osób), a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.
2014 | 171’ | Austria, Niemcy, Szwajcaria | reż. Dominik Graf Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – udział w Konkursie Głównym
Rudolstadt, lato 1788 roku. Zbuntowany poeta Friedrich Schiller i dwie zubożałe arystokratki przeżywają chwile, który wiążą ich na zawsze. Nieszczęśliwa w małżeństwie Caroline von Beulwitz i jej nieśmiała siostra Charlotte von Lengefeld składają przysięgę, że będą się wszystkim dzielić. Charlotte wychodzi za mąż za Schillera, żeby mogli nadal wszyscy troje żyć razem zachowując pozory. Caroline opuszcza męża, a potem zachodzi w ciążę, co zachwieje kruchą równowagą miłosnego trójkąta. Jednak Schiller jest zdecydowany walczyć o obie siostry. Pełna namiętności historia z Weimarem i Rewolucją Francuską w tle.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián – Srebrna Muszla dla Najlepszego reżysera
Bohaterami nagrodzonego Srebrną Muszlą na festiwalu w San Sebastián filmu Fernando Eimbcke są Paloma i jej nastoletni syn, Hector, którzy wyjeżdżają razem na wakacje. Pomimo że matkę i syna łączy silna więź, podczas wypoczynku z dnia na dzień zaczynają się od siebie coraz bardziej oddalać. Powodem okazuje się Jazmin, dziewczyna, która zaczyna się interesować Hectorem. Jazmin odkrywa przed nim świat seksualności, zmysłowości, miłości, przygody. Nastolatki zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, pozostawiając Palomę samą sobie.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sundance – udział w konkursie na Najlepszy dramat zagraniczny
Leni i Lazar jako dzieci byli najlepszymi przyjaciółmi. Kiedy Lazar wraca ze swojej zagranicznej podróży na pogrzeb ojca, przyjaciele z dzieciństwa postanawiają wyruszyć w spontaniczną podróż. Czy wraz z powracającymi wspomnieniami powróci dawne uczucie? W powietrzu wisi emocjonalne napięcie, a z pozoru codzienne sytuacje okraszone są dwuznacznymi gestami i spojrzeniami.
Seanse:
08.01.2015, godz. 18.00
10.01.2015, godz. 17.00
11.01.2015, godz. 18.45 Zakup biletów online TUTAJ
UKRYTE>>>KINOPASJA
2005 | 117’ | Austria, Francja, Niemcy, USA, Włochy | reż. Michael Haneke
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - Złota Palma, nagroda dla Najlepszego reżysera
Georges jest prezenterem telewizyjnego programu, w którym ocenia nowe książki. Pewnego dnia ktoś zaczyna wysyłać mu kasety, na których ukrytą kamerą zarejestrowano jego rodzinę w trakcie spaceru po ulicy. W miarę jak materiały na taśmach stają się coraz bardziej intymne, wszystko zaczyna wskazywać na to, że nadawca zna Georgesa od dłuższego już czasu. Mężczyzna czuje, że nad jego bliskimi zawisło wielkie niebezpieczeństwo, ale ponieważ nikt bezpośrednio im nie groził, policja odmawia pomocy. Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi prof. UG Krzysztof Kornacki
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – Kryształowy Globus za Najlepszy film
Jest 1992 rok, trwa wojna abchasko-gruzińska. Na jednej z wielu wysepek w środku nurtu rzeki mieszka stary, gruziński rolnik Abga i jego nastoletnia wnuczka Asida, którzy usiłują uprawiać na niej kukurydzę. Otaczają ich patrole wojskowe obu stron. Pewnego dnia dziewczynka odkrywa, że na wyspie ukrył się młody, gruziński żołnierz, którego obecność znacząco wpłynie na dalsze życie Abga i Asidy.
Seans:
31.01.2015, godz. 17.00 Zakup biletów online TUTAJ
ZŁY DZIEŃ NA WĘDKOWANIE>>> WSPÓŁCZESNE KINO URUGWAJSKIE
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – nominacja do nagrody Tygodnia Krytyki oraz do Złotej Kamery
Jacob van Oppen, swego czasu najsilniejszy człowiek świata, wraz ze swym managerem Orsinim, który sam siebie nazywa „Księciem”, zarabiają podróżując po południowoamerykańskich miasteczkach, gdzie organizują pokazy zapasów. Ich przyjazd do miasta Santa Maria wywołuje euforię, miejscowa gazeta koniecznie chce sponsorować pokaz, rzesza ochotników zgłasza się do plakatowania miasta i ogłoszony zostaje konkurs na godnego przeciwnika dla Jacoba. Oryginalny debiut o prostych wartościach, przyjaźni, lojalności i szacunku, istniejących na przekór niesprzyjającemu światu.