Podczas II wojny światowej, gdy wokół spadają bomby, Hermann Braun i Maria biorą ślub. Została im tylko jedna noc, zanim jej mąż będzie musiał wrócić na front.
Po zakończeniu wojny – jej mąż podobno zginął – Maria wdaje się w romans z czarnoskórym G.I. Billem. Jednak Hermann niespodziewanie wraca do domu z niewoli. W konfrontacji z mężem i kochankiem Maria zabija Billa. Hermann bierze winę na siebie i trafia do więzienia.
Maria czekając na uwolnienie Hermanna poznaje właściciela fabryki Oswalda i staje się niezbędna w jego życiu i towarzystwie.. Ale kiedy nadchodzi czas końca pobytu w więzeniu, Hermann znika bez śladu. Pojawia się ponownie dopiero po śmierci Oswalda. Maria dowiaduje się o umowie między dwoma mężczyznami, zgodnie z którą Hermann wyrzekł się Marii za życia Oswalda, ale właściciel fabryki wyznaczył parę na swoich spadkobierców.
Zamiast oczekiwanego ponownego spotkania dochodzi do katastrofy: Maria - celowo czy przez pomyłkę? – zostawia otwarty kurek gazu w kuchence i podczas gdy słychać w radiu realację z meczu niemieckiej reprezentacji w piłce nożnej na mistrzostwach świata w 1954 roku, domem wstrząsa potężna eksplozja.
Reżyseria: Rainer Werner Fassbinder
Scenariusz: Peter Märthesheimer, Pea Fröhlich, na podstawie pomysłu Rainera Wernera Fassbindera
Zdjęcia: Michael Ballhaus
Muzyka: Peer Raben
Montaż: Juliane Lorenz i Franz Walsch
Kostiumy: Barbara Baum
Obsada: Hanna Schygulla (Maria) Klaus Löwitsch (Hermann) Ivan Desny (Oswald) Gottfried John (Willi) Gisela UhIen (matka) Günter Lamprecht (Wetzel) George Byrd (Bill) Elisabeth Trissenaar (Betti) Isolde Barth (Vevi) Peter Berling (Bronski) Sonja Neudorfer (pielęgniarka Czerwonego Krzyża) Liselotte Eder (pani Ehmke) Volker Spengler (dyrygent) Karl-Heinz von Hassel (prokurator) Michael Ballhaus (prawnik) Christine Hopf- de Loup (notariusz) Hark Bohm (Senkenberg) Horst Dieter Klock (mężczyzna z samochodem) Günther Kaufmann (GI w pociągu) Bruce Low (Amerykanin na konferencji) Rainer Werner Fassbinder (handlarz na czarnym rynku) Claus Holm (lekarz) Anton Schirsner (dziadek Berger) Hannes Kaetner (rejestrator) Martin Häussler (reporter) Norbert Scherer (pierwszy strażnik) Rolf Bührmann (drugi strażnik) Arthur Glogau (trzeci strażnik)
© Goethe-Institut