KATEGORIA OFF & GO! im. Feliksa Kuczkowskiego oraz KATEGORIA PROP UP & GO! im. Canisa de Canisa w ramach Konkursu Głównego 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji - O!PLA
Wstęp bezpłatny
Filmy w kategorii OFF & GO! im. Feliksa Kuczkowskiego:
A SHORT FILM ABOUT SOLITUDE (2021, 03:12), Maciek Stępniewski
BABEL (2020, 05:11), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski
BLACK BIRD (2021, 02:15), Jakub Janur
BoB (2021, 04:07), Wiktor Kovalsky Kowalczyk
C’EST LA VIE (2021, 12:51), Ferajna Filmowa KaPoK
EGON SCHIELE (2021, 03:17), Tomasz Gos
ŁODZIUSPOMNIKUS (2021, 02:28), SlawusPolonuS
NOCNY POCIĄG BEZ MIĘSA (2021, 01:35), Kamil Wójcik
PNEUMANAUTISTS (2020, 05:05), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski
WIELKI MUR POLSKI (2021, 02:41), Aga Jarząb
***
A SHORT FILM ABOUT SOLITUDE (2021, 03:12), Maciek Stępniewski
Krótki film o samotności, który miał złamać serca moich przyjaciół. Próba połączenia tradycyjnej estetyki animacji z technikami sztuki generatywnej.
Maciek Stępniewski jest artystą audiowizualnym z Warszawy, pracującym w dziedzinach animacji, projektowania i muzyki, szczególnie ich cyfrowych, abstrakcyjnych i generatywnych aspektach. Uzyskał dwa dyplomy na kierunku sztuki nowych mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jego filmy prezentowano na europejskich i azjatyckich festiwalach, a płyty wydawane były przez lokalne netlabele. W 2021 zaprezentował wystawę „The Ocean That Has Been Calling Me” w galerii P21.
***
BABEL (2020, 05:11), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski
Grupa pielgrzymów zamierza dotrzeć na szczyt świętej góry zamieszkałej przez samego Boga. Szybko okazuje się, że podróż nie będzie przebiegać łatwo… Animacja Babel powstała z inspiracji utworem „Intrada E Danza” niemieckiego kompozytora współczesnej muzyki poważnej Stefana Lindemanna.
Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem twórców filmowych i artystów wizualnych. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich filmy były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz wystawach sztuki, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Byli artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech.
LAUREACI SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM POCZĄTEK ŚWIATA (OFF&GO!) ORAZ BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2021 ZA FILM AJTIA DLACZEGO DIABEŁ KULEJE (PROP UP & GO!)
***
BLACK BIRD (2021, 02:15), Jakub Janur
Krótkometrażowa animacja pt “Black Bird” to opowieść o zniewolonej dziewczynie. Przytłoczona narzuconymi odgórnie zasadami zaczyna walczyć o wolność. Animacja ta powstała w odpowiedzi na narastające kontrowersje związane z zaostrzeniem praw aborcyjnych w Polsce.
Jakub Janur pasję do animacji jak i rysunku odkrył stosunkowo niedawno, bo zaledwie dwa lata temu. Wiedzę czerpie z książek oraz tutoriali z internetu. Ukończył studia na kierunku biotechnologicznym. Pasjonuje sie muzyką, sztuką oraz teatrem. W swoich pracach odpowiedzialny jest również za warstwę muzyczną i dźwiękową.
***
BoB (2021, 04:07), Wiktor Kovalsky Kowalczyk
„BoB” to humorystyczna animacja dla dzieci, ale również dla dorosłych. W humorystyczny sposób porusza problemy i dylematy, które większość z nas kiedyś przeżyła lub napotka je w przyszłości.
Wiktor Kovalsky Kowalczyk jest lekarzem weterynarii, którego pasją stała się sztuka, a konkretnie animacja, gry i kinematografia. Tym ostatnim interesował się już od liceum, większość otaczających go dorosłych promowała jednak przekonanie, żeby znalazł sobie normalne studia i klasyczną pracę. Porzucił więc marzenia o szkole filmowej i udał się na studia weterynaryjne. W trakcie swojej nauki miał sposobność spotkać się i wysłuchać prelekcji od Tomasza Bagińskiego, który opowiadał o tym, jak za pomocą swojej determinacji osiągnął swój poziom. Wykład ten i równoczesna okazja wzięcia udziału w O!PLA 2021 zmotywowały go, aby stworzyć swoją pierwszą animację. Od tamtego czasu pracuje nad swoim warsztatem zarówno grafiki 3D jak i animacji poklatkowej i 3D.
***
C’EST LA VIE (2021, 12:51), Ferajna Filmowa KaPoK
Jak zachować w życiu pion i odpowiedni poziom, gdy wszystko się wywraca? Jakie wyjście wybrać w sytuacji, kiedy nie ma żadnych dobrych widoków? Jaką rolę odegrać w najtrudniejszej ze sztuk – Sztuce Życia? Niektóre z naszych codziennych postanowień zdają się pozostawać bez znaczenia, inne zaś – choć z pozoru niewinne – odbijają się później głębokim echem przez długie lata, w jednej chwili wywracając cały nasz świat do góry nogami. Najnowszy film Ferajny Filmowej KaPoK to krótka opowieść o człowieku, który znalazł się właśnie w najosobliwszym momencie tej sztuki balansowania, sztuki wyboru, sztuki życia. C’est la vie!
Ferajna Filmowa KaPoK to grupa przyjaciół, Bełchatowian, których połączyła chęć tworzenia. Tworzenia nie byle czego, tylko filmów i nie byle jakich, tylko animowanych. I, choć mamy na swoim koncie eksperymenty z innymi technikami, to głównym i jedynie trwałym obiektem naszych zainteresowań pozostaje animacja nie byle jaka, tylko poklatkowa!
***
EGON SCHIELE (2021, 03:17), Tomasz Gos
Egon Schiele – film o austriackim malarzu. W kwietniu 1912 roku Schiele został oskarżony o uwiedzenie niepełnoletniej modelki. Kiedy policja przybyła do jego pracowni, zastała tam ponad sto rysunków, które uznała za pornograficzne. Malarza aresztowano. Na rozprawie sądowej sędzia spalił jeden z „niegodnych” rysunków nad płomieniem świecy. Schiele został skazany na 24 dni więzienia.
Tomasz Gos, malarz, muzyk, kompozytor i twórca filmów animowanych. Ukończył Uniwersytet Gdański na Wydziale Nauk Społecznych uczęszczając jednocześnie na zajęcia fakultatywne z rysunku i malarstwa w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Miał wystawę indywidualną malarstwa w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Otrzymał między innymi Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska oraz stypendium ZAiKS. Jako muzyk współpracował z Grzegorzem Bukałą (Wały Jagiellońskie) i tworzył autorski projekt muzyczny Tom Gos Group. Pisze artykuły o sztuce między innymi do „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka” oraz portalu internetowego niezlasztuka.net . Tworzy filmy animowane.
***
ŁODZIUSPOMNIKUS (2021, 02:28), SlawusPolonuS
Koziołek Matołek też by chciał tu być!
HALO! Józef!
koziołek za burtą!!
zapatrzeni w TV
tylko Piotrus skacze
O!PLA
ŁodziusPomnikus
ex NaviculuSlawus
ANATOMIA SlawusPolonuS.A.
wg Passion Art z WyspaSztuki.Art.pl
Lud jak Zawikłanie, w odejściu Bojaźni
… i ukryć się zdoła, kto może.
Obelgi i Pluje spłynąć nie mogą,
w zieleni podskoczyć i zwisnąć.
A granat swym ziarnem podpala zachcianki.
Włosy z mózgu rwane poległy na łonie.
Król gniecie zębami rozmysły swe pręgi.
Potęga trawienia niemocy nie podoła,
i spłynie, i sunie, i pali, i rwie,
-obleśne Podziały zajrzeć w tubę nie mogą.
Gęby swawolne z końmi na oku,
rozpłyną i wsuną Żądze rozłechtane.
Pies Pragnień bezmyślnych zadrwi i zapłacze.
Odfruną i ściekną Nadmiary…
i wleją w gitary rozklaskane nuty pracy.
Na wodzy się mają, żyją, oddychają,
łapią, chwytają, a zajrzeć nie mogą.
Zakręcone kopyta i ogon zdeptać wiedzą.
A w mieście Kula Złota zamęt wprowadza:
z trąby nie muza poleci a wino.
Gdzie oko zobaczyć… splątania na schodach,
tam odrodzą się cienie,
gdy szpic przegra w otchłani bezwiedzy.
By wyżej, by więcej!
…więcej na http://www.slawuspolonus.art.pl
LAUREAT DWÓCH BRĄZOWYCH TOBOŁKÓW O!PLA: W 2014 ZA ORAWUS (ANIMOWANY WIDEOKLIP), W 2021 ZA BITWUS WARSZAWUS 2.020 (OFF & GO!), A TAKŻE SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA NA O!PLA 2014 ZA FILM LOKOMOTYWUS (OFF&GO!).
AUTOR PLAKATU I SPOTU O!PLA 2015
***
NOCNY POCIĄG BEZ MIĘSA (2021, 01:35), Kamil Wójcik
Niewiele rzeczy tak uszczęśliwia jak wolny przedział w nocnym pociągu. Wtedy wiesz, że możesz spędzić całą noc tylko z własnymi myślami w przemijającym świetle neonów, które gwałtownie przeszywają ciemność. Rytmiczny stukot pomaga wejść w trans. Czas się rozpływa. Ciemność nocy zalewa przedział. Oby nikt się nie dosiadł.
Kamil Wójcik – głównie twórca animacji 2d. Niektóre jego realizacje zdarzają się pojawiać na festiwalach filmowych, a wszystkie inne można zobaczyć na jego stronie z komarami w czekoladzie. Obecnie jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wcześniej był absolwentem plastyka z Jarosławia. Urodził się na wschodzie Polski- w Łańcucie, pierwszego stycznia, w Światowy Dzień Kaca przez co nikt nie pamięta o jego urodzinach.
LAUREAT TRZECH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA: 2014 ZA FILM A GDYBY… (OFF & GO!); 2019 ZA FILM TA KOSZMARNA NIEDZIELA (OFF & GO!); 2021 ZA FILM PSOTNIK W SZKLANEJ PUŁAPCE; DWÓCH SREBRNYCH TOBOŁKÓW O!PLA: 2016 ZA FILM HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA (wspólnie z Maciejem Żukiem / Animowane Fraszki); 2021 ZA FILM DELINSKY’S MADNESS. PONAD TO SPECJALNEGO WYRÓŻNIENIA O!PLA 2018 ZA GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JEŚĆ (Animowane Fraszki) ORAZ WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIA IV MIEJSCA NA O!PLA’21 DLA FILMU NASTĘPNA ZIMA (Animowane Fraszki)
AUTOR DWÓCH PLAKATÓW I SPOTU KONKURSU GŁÓWNEGO NA O!PLA 2020
***
PNEUMANAUTISTS (2020, 05:05), Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski
Raz do roku, jednej tylko nocy, dusze zmarłych wyruszają w podróż. Przemierzają galaktyki kierowane mistycznym magnetyzmem. Tak rozpoczyna się ich nowa przygoda. Animacja Pneumanautists powstała z inspiracji muzyką niemieckiego kompozytora Gero Königa.
Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem twórców filmowych i artystów wizualnych. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich filmy były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz wystawach sztuki, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Byli artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech.
LAUREACI SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM POCZĄTEK ŚWIATA (OFF & GO!) ORAZ BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2021 ZA FILM AJTIA DLACZEGO DIABEŁ KULEJE (PROP UP & GO!)
***
WIELKI MUR POLSKI (2021, 02:41), Aga Jarząb
Ten film jest wyrazem niepokoju, związanego z koniecznością życia w zamkniętej przestrzeni. Wysokie mury a wewnątrz zatęchłe powietrze. W szczelnym pojemniku łatwo się udusić. Paradoks polega na tym, że im bardziej chroni nas ten mur – tym bardziej czujemy się osaczoni. Otoczeni od wewnątrz.
Aga Jarząb, graficzka i animatorka, urodziła się w 1977 r. w Polsce, gdzie mieszka do dzisiaj. Współtworzy duet artystyczny kinoMANUAL, w ramach którego realizuje filmy animowane i spektakle audiowizualne.
LAUREATKA (jako kinoMANUAL) BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM 25/25 (Formanimy)
Filmy w kategorii PROP UP & GO! im. Canisa de Canisa:
KRZĄTACZKA (2021, 05:07), Dominika Wyrobek
MEBLOŚCIANKA (2021, 09:47), Joanna Polak
ON TIME (2021, 05:30), Zbigniew Czapla
SUPRA LUNAM (2020, 06:07), Mariusz Kleszczewski
UNDONE (2021, 04:42), Konrad Kulczyński i Grażyna Rigall
***
KRZĄTACZKA (2021, 05:07), Dominika Wyrobek
Film animowany „Krzątaczka” opowiada o kobiecie, która zmęczona natłokiem codziennych czynności kładzie się spać. Na jawie, a może we śnie odkrywa, iż w jej ścianie znajduje się dziura, poprzez którą przechodzi do innego świata. W świecie tym czuje się wolna, blisko natury, eksplorując go z zaciekawieniem zachowuje się jak zwierzę. Następnego ranka wraca do swojej codzienności, jednak świat z za ściany próbuje znów się wydostać.
Dominika Wyrobek – urodziła się w Gliwicach, od 27 lat żyje i tworzy w Szczecinie. W 2018 roku uzyskała tytuł magistra sztuki, na kierunku malarstwo, Akademii Sztuki w Szczecinie. Po ukończeniu studiów została asystentką w pracowni animacji. W 2019 otrzymała Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Szczecin, a jej dyplomowa animacja została zakupiona do Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej.
***
MEBLOŚCIANKA (2021, 09:47), Joanna Polak
Zdezelowana meblościanka jest symbolem monotonnego życia pewnego czterdziestolatka mieszkającego w szarym, brudnym po PRL-owskim blokowisku. Gdy tuż po swoich urodzinach mężczyzna przeżywając kryzys wieku średniego postanawia odmienić swoją nudną i rutynową egzystencję na drodze staje jego żona.
Joanna Polak urodziła się w Lublinie. Dyplom mgr sztuki z zakresu filmu animowanego uzyskała w 2003 r. na ASP w Poznaniu (kolejne stopnie: dr w 2011 na UMCS w Lublinie, dr hab. w 2019 na ASP we Wrocławiu, prof. PJATK w 2019 na PJATK w Warszawie). Działa głównie w obrębie animacji filmowej, wideoinstalacji symultanicznej i filmoterapii. Ciągle eksperymentując w animacji posługuje się kilkudziesięcioma odmianami technik tradycyjnych i cyfrowych. Jej filmy były wyświetlane na ponad 800 prezentacjach, festiwalach i kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA). Jej prace zdobyły 62 nagrody i wyróżnienia (Polska, Węgry, Czechy, Słowenia, USA, Białoruś, Chorwacja, Rosja, Irlandia, Włochy, Indie). Jest reżyserem ponad 100 filmów głównie animowanych.
LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA FILM WEŁNIAKI (Studyjna)
***
ON TIME (2021, 05:30), Zbigniew Czapla
Intensywne doświadczenie podróży, w czasie kiedy stały się prawie niemożliwe. Japońskie pociągi. Przypadkowe spotkania. Od haiku Matsuo Basho po obrazy ginącego świata stworzone przez Hokusai w katalogach Manga.
Zbigniew Czapla – scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autor eksperymentalnych filmów animowanych. Laureat nagród na festiwalach: ANIMATOR, MESSAGE TO MAN, ANN ARBOR, KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY i innych. Stypendysta Ellizabeth Greenshields Foundation (Kanada), DAAD (Niemcy) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2018 ZA DZIWNY PRZYPADEK ORAZ DWÓCH SPECJALNYCH WYRÓŻNIENIEŃ O!PLA: W 2013 ZA FILM PAPIEROWE PUDEŁKO ORAZ W 2014 ZA FILM TOTO
***
SUPRA LUNAM (2020, 06:07), Mariusz Kleszczewski
W antycznej otchłani, nurtem mrocznej rzeki, ludzkie dusze podążają ku światłu zaćmionego księżyca.
Supra Lunam to animowany wideoklip do utworu Karola Szymanowskiego „Etiuda b-moll opus 4 nr 3”. Projekt jest rodzajem hołdu dla wybitnego kompozytora, ma także na celu promocję polskiej muzyki poważnej w nowatorskiej formie, łączącej w sobie rejestracje muzyki wykonywanej na żywo z animacją komputerową. Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci 2020.
Mariusz Kleszczewski jest absolwentem Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Zajmuje się animacją oraz realizacją telewizyjną. Współpracując z Filharmonią Narodową w Warszawie specjalizuje się w realizacji transmisji koncertów muzyki poważnej. Jest współtwórcą studia filmowego Konik, którego filmy były pokazywane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.
***
UNDONE (2021, 04:42), Konrad Kulczyński i Grażyna Rigall
„Undone” to krótkometrażowa animacja wykonana w technice wycinankowej. Film opowiada historię o marzeniu, które pozwala wyrwać się z życia w niewoli. Surrealistyczna podróż w głąb myśli głównego bohatera jest utopijną wizją świata w którym wszystkie organizmy są ze sobą połączone. Inspirowany Hipotezą Gai film łączy oryginalną plastykę z muzyką i dźwiękiem stworzonymi przez muzyków jazzowych Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego.
Duet twórczy Grażyna Rigall & Konrad KulczyńskiOd kilku lat współtworzą autorskie filmy animowane oraz animowane wideoklipy muzyczne, głównie w technice wycinankowej, czasem z elementami technik malarskich.
Grażyna Rigall – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Malarka, autorka animacji, ilustratorka książek dla dzieci, graficzka, autorka okładek płyt muzycznych. Projektuje i wykonuje unikatowe lalki, które wykorzystuje w swoich instalacjach. Mieszka i tworzy w Sopocie. www.grazynarigall.com
Konrad Kulczyński – Twórca filmów animowanych, dokumentalnych, artystycznych i eksperymentalnych, autor teledysków, oraz wielu filmów promocyjnych i reklamowych, montażysta, fotograf. Studiował montaż w Warszawskiej Szkole Filmowej. Prowadzi własne studio produkcyjne „Kulczyński Filmlab” w Sopocie. www.k-filmlab.com
15,00 zł | Normalny |
12,00 zł | Ulgowy - za okazaniem legitymacji szkolnej/studenckiej lub Karty do Kultury |
10,00 zł | Promocyjny - Obowiązuje podczas seansów promocyjnych (Kino Rodzinne, KinoPasja, Siła Dokumentu, Kino Wolność); dla mieszkańców i mieszkanek Nowego Portu za okazaniem potwierdzenia miejsca zamieszkania; dla osób powyżej 60 roku życia; dla osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami będącymi obywatelami Polski. |