Książka, pod redakcją Pawła Leszkowicza ukazuje się z okazji 10-lecia Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Posiada interdyscyplinarny charakter, obejmując historię sztuki, architektury, miasta i obyczajowości. Jej celem jest zapisanie i zobrazowanie unikalnej historii tego miejsca w nowoczesnych dziejach kultury Miasta Gdańska oraz sztuki współczesnej w Polsce.
Struktura książki oddaje złożoną historię zjawisk, które rozgrywały się w budynku przy ul. Jaskółczej 1 w Gdańsku. Została podzielona na dwie zasadnicze części, pierwsza związana jest z dawną Łaźnią Miejską, druga - z Łaźnią jako miejscem działań artystycznych i CSW.
Dawna Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście była od 1992 roku miejscem niezależnych działań artystów nowej szkoły gdańskiej, którzy w 1998 roku doprowadzili do powstania oficjalnej instytucji – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. W 2008 roku CSW Łaźnia obchodzi swe dziesięciolecie założenia. To jednak nie wszystko. Zabytkowy budynek przy ulicy Jaskółczej 1, otwarto jako Łaźnię Miejską w 1908 roku. Rok 2008 jest zatem również setną rocznicą jej istnienia.
Z tej okazji oddajemy do Państwa rąk książkę, która jest pierwszym kompleksowym opracowaniem historii Łaźni. Miejsce to zostało przedstawione jako: obiekt architektoniczny, Łaźnia Miejska, niezależna przestrzeń dla sztuki prowadzona przez artystów oraz instytucja publiczna