📷 Wykład, Megan Hoetger, Ciało i ruch. Mapowanie ruchu od wczesnej fotografii do sztuki wideo
📆 kiedy: 12 października 2024, godz. 16:00
gdzie: CSW Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk
wstęp wolny
Wkrótce po fantomowych koniach pojawiły się fantomowe istoty ludzkie, które biegały i robiły salta, wywołując jeszcze większy podziw. […] te same zasady mechanicznego powtarzania, które umożliwiły reprodukcję przemysłową, uczyniły ruch bardziej widocznym. Sam ruch stał się „widzialną mechaniką”.
Opierając się na tym, co teoretyczka filmu Linda Williams nazwała „szałem widzialności”, ta prelekcja bierze na warsztat sceny „fantomowych koni” i „fantomowych ludzi” z historii uwieczniania ruchu ciała. Prowadząc od wczesnych eksperymentów fotograficznych Edwarda Muybridge'a, Aleksieja Gasteva i innych, do ery sztuki wideo z dziełami Joan Jonas, Steiny i Woody'ego Vasulki oraz Nam June Paika. Przyglądając się postępowi tych technologii obrazowania, rozważa się medialne obawy związane z mapowaniem ruchu, które łączą fotografię i wideo.
Opis obrazu:
Joan Jonas, Vertical Roll (1972). Wideo jednokanałowe; czarno-białe; dźwięk; 19:38 minut. © Joan Jonas, dzięki uprzejmości artystki i Yvona Lamberta Nowy Jork, Paryż.
📷 Megan Hoetger jest historyczką, badaczką i kuratorką zajmującą się sztuką performatywną i mediami, mieszkającą w Holandii. Posiada doktorat z zakresu studiów nad sztuką performatywną na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a w latach 2019–2024 była kuratorką programu w amsterdamskiej organizacji artystycznej If I Can’t Dance, I Don’t Want To Be Part Of Your Revolution. Teksty Hoetger ukazały się w wielu publikacjach, w tym w antologii z 2021 r. In and Out of View: Art and the Dynamics of Circulation, Suppression, and Censorship oraz w nadchodzącym Routledge Companion to Performance Art. W swojej praktyce Hoetger bada politykę dystrybucji podziemnych wydarzeń artystycznych i pokazów filmowych w kontekście internacjonalizmu okresu (po)zimnowojennego.