NIEFESTIWAL MIASTO I SZTUKA // MOJA WOLNOŚĆ
19.07 – 28.07
GDAŃSK / DOLNE MIASTO
CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA
ARTYŚCI: Alicja Biała / Bolesław Chromry & Magdalena Sawicka / Mirella Von Chrupek / Oskar Dawicki / Justyna Górowska / Filip Ignatowicz / Marcin Janusz / Agata Królak / Honorata Martin / Luka Rayski / Open Group / Mariusz Waras / Ada Zielińska / Piotr Szwabe / Paweł „Paulus” Mazur i Dariusz „Brzóska” Brzóskiewicz / Patryk Hardziej / Edgar Bąk / Ola Niepsuj / Katarzyna Bogucka / Dawid Ryski / Paweł Włodarski / Siksa / DJ Wika / Próżnia / Gnojki / Kwiaty / Kalafior Derambo / Yowee i O’beats
Podczas pierwszej odsłony Niefestiwalu Miasto i Sztuka, który odbędzie się w przestrzeni Dolnego Miasta, zaproszeni artyści odniosą się do tematu wolności osobistej i wolności słowa. Czy staną się głosem pokolenia czy też wypowiedzą się przez pryzmat osobistych doświadczeń?
Gdyby przyjąć, że wolność jest brakiem ograniczeń, tak rozumiana mogłaby się okazać ryzykowna. Bo brak ograniczeń i idący za nim brak granic powoduje, że z łatwością naruszamy te cudze. Historia udowodniła jednak, do czego może prowadzić brak wolności. Zniewolenie rodzi nierówne układy. Jednak i ciężar wolności bywa nieraz zbyt ciężki do udźwignięcia. Czym jest zatem wolność osobista, wolność słowa? Czy czując się wolnymi mamy prawo robić i mówić to, na co mamy ochotę? A może wolność to umiejętność stawiania granic, dokonywania wyborów, które wiążą się również z rezygnacją? Sięganie po wolność, czymkolwiek by ona nie była, jest zawsze aktem odwagi i samoświadomości. Wolnością może być zarówno wypowiedzenie lub niewypowiedzenie czegoś. Jeśli jednak „wypowiedziane” lub „niewypowiedziane” ma swoje źródło w zniewoleniu, następstwem może być przemoc…
Artysta jest postrzegany jako jednostka wolna, mająca społecznie usankcjonowane prawo do wyrażania i formułowania opinii. Sztuka odwiecznie była nośnikiem prawd dotyczących wolności (i zniewolenia).
„Wolność artysty wynika z twórczego sprzeciwu– będącego darem lub przekleństwem – wobec wszystkiego, co kształtuje życie człowieka. Jest to wolność dająca prawo do formułowania poglądów na wszelkie tematy. Artysta – na fali energii człowieka wolnego – przygląda się krytycznie światu i podważa rzeczy, które innym wydają się oczywiste lub objawione. Artyści nie pozwalają stłumić w sobie wolności do samostanowienia. Cywilizacja wykorzystuje tę energię krytyczną na rzecz przemian światopoglądowych. Dzięki artystom świat się unowocześnia i wyzwala z przestarzałych wartości.”
– Maria Anna Potocka „Wolność w sztuce”
Niefestiwal Miasto i Sztuka to pierwsza, pilotażowa odsłona cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w sezonie letnim w Gdańsku, które skupia się wokół zagadnienia szeroko pojętej sztuki w przestrzeni publicznej. Na okres dziesięciu dni instalacje i interwencje artystyczne wpiszą się w przestrzeń miejską. W 2019 roku prace niefestiwalowe zagoszczą przede wszystkim na Dolnym Mieście. Część z nich zostanie wyeksponowana w szkatułkowych galeriach – kontenerach/pawilonach. Wokół prac odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące takie jak: koncerty, warsztaty, wykłady, performanse czy akcje społeczne. Działania „satelickie” będą pojawiać się na terenie całego miasta, m.in.: jeden z naszych pawilonów zagości w 100czni, a plakatowa kampania społeczna „Moja wolność” rozprzestrzeni się na citylightach i słupach w całym Gdańsku.
Niefestiwal Miasto i Sztuka to okazja, żeby przyjrzeć się najnowszym dokonaniom i kondycji sztuki współczesnej poza murami galerii, spędzić czas na świeżym powietrzu, angażując się w kreatywne aktywności i poznać nowych ludzi. Poprzez te działania będziemy odnosić się do bieżących problemów społecznych, zastanowić się nad rolą sztuki w przestrzeni miasta, poszukiwać różnych form komunikacji z odbiorcą oraz nowych kontekstów sztuki.
Robimy sztukę w mieście. Niefestiwal!
Kuratorzy: Kinga Jarocka, Anna Szynwelska, Michalina Domoń, Marcin Różyc, Krzysztof Kucharczyk, Karol Schwarz
Współpraca: Agnieszka Szymkiewicz, Martyna Olszewska
Produkcja: Marek Zygmunt
Identyfikacja wizualna: Grupa Projektor
Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny!