Sześciu twórców grafiki i ilustracji odnosi się w swoich projektach do pojęcia „Mojej wolności”, które jest hasłem przewodnim pierwszej edycji Niefestiwalu Miasto i Sztuka. Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Bolesław Chromry, Patryk Hardziej, Ola Niepsuj i Dawid Ryski są autorami plakatów, które pojawiają się na nośnikach reklamowych oraz galeriach i zaprzyjaźnionych instytucjach w Gdańsku w czerwcu i lipcu 2019.
Kuratorka wystawy: Michalina Domoń
Głównym założeniem projektu jest stworzenie i wy-hype-owanie nowego brandu w przestrzeni 100czni – sklepiku, w którym zatrze się granica pomiędzy sztuką a produktem. Miejsce funkcjonowania sklepu jest tutaj nieprzypadkowe. Wszystkie przedmioty dostępne w ofercie to obiekty zawieszone na granicy pomiędzy sztuką a produktem. Będą one dotyczyły szeroko rozumianej tematyki wolności, transformacji, oraz samej przestrzeni Stoczni Gdańsk. Tylko tutaj klienci odzyskają swoją anonimowość, znajdą groteskowe pamiątki z Gdańska, dowiedzą się jak wykonać koktajl Mołotowa lub w ikeowskim stylu stworzyć transparent protestacyjny.
Kuratorka: Kinga Jarocka
Przyłącz się do nas, żeby nauczyć się, jak rymować na dowolny temat. Baw się słowem. Poznaj techniki, które pozwolą Ci wygrać rap ustawki czy Wielkie Bitwy Wolnostylowe! Warsztaty poprowadzi Yowee – raper i freestyle’owiec, przedstawiciel trójmiejskiego podziemia hip-hopowego, a na bitach wspomagał będzie go O’beats, który wprowadzi początkujących w świat produkcji muzycznej. Uczestnicy będą mieli szansę zaprezentować swoje rymy na DUŻEJ SCENIE Niefestiwalu 19 lipca o 20:20.
ZAPISY: Barbara Secke /b.secke@laznia.pl / tel. 503 010 213
Prowadzenie: Yowee i O'beats
Sześciu twórców grafiki i ilustracji odnosi się w swoich projektach do pojęcia „Mojej wolności”, które jest hasłem przewodnim pierwszej edycji Niefestiwalu Miasto i Sztuka. Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Bolesław Chromry, Patryk Hardziej, Ola Niepsuj i Dawid Ryski są autorami plakatów, które będzie można także zobaczyć na Patio ASP przez cały Niefestiwal, czyli od 19 do 28 lipca 2019. Wydarzenie ma charakter otwarty (również dla osób spoza ASP w Gdańsku).
Instalacja Mariusza Warasa we wnętrzu kontenera przypomina typową budkę ochrony. Pochylony nad gazetą ochroniarz co jakiś czas zerka kontrolnie na ekrany bez większego zainteresowania. W zasadzie nic się na nich nie dzieje, można łatwo przegapić drobne rzeczy. Ochroniarz nie widzi tego, że sam jest podglądany i kontrolowany przez widzów próbujących zobaczyć, co jest na ekranach, aby być może odkryć, że patrzą na samych siebie i swoją dzielnicę…
Kuratorka: Anna Szynwelska
Punktem wyjścia dla stworzenia „Gdanii” były personifikacje miast i państw – otoczone atrybutami kobiety uosabiające Rzym, Wenecję czy Gruzję. Szczególnie ważną rolę odegrały przedstawienia Polonii sprzed okresu rozbiorów – kobiety ukoronowane, triumfujące, trzymające berło, miecz, tarczę. „Gdania” łączy współczesność z wielowiekową historią miasta i wydarzeniami lat 80. XX wieku. Oprócz stoczniowców bohaterkami wystawy stały się kobiety, które odegrały istotną rolę w obaleniu komunizmu, a także kibice Lechii Gdańsk…
Kurator: Marcin Różyc
Instalacja artystyczna w przestrzeni kompleksu Królewskiej Fabryki Karabinów na Dolnym Mieście odnosząca się do wolności osobistej. „
Często żyjemy w tworzonych przez nas samych więzieniach nie zdając sobie sprawy jak cegła po cegle budujemy mury naszych cel. W naszych umysłach pojawia się mnogość kajdan i łańcuchów – starajmy się ich pozbyć, a przynajmniej je obluzować. Nie możemy tego zrobić, dopóki nie poznamy siebie.”
Kuratorka: Kinga Jarocka
Sześciu twórców grafiki i ilustracji odnosi się w swoich projektach do pojęcia „Mojej wolności”, które jest hasłem przewodnim pierwszej edycji Niefestiwalu Miasto i Sztuka. Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Bolesław Chromry, Patryk Hardziej, Ola Niepsuj i Dawid Ryski są autorami plakatów, które pojawiają się na nośnikach reklamowych oraz galeriach i zaprzyjaźnionych instytucjach w Gdańsku w czerwcu i lipcu 2019.
Agata Królak tworzy koncepcję nowej fasady siedziby Centrum Reduta, a Piotr Szwabe wraz z innymi muralistami biorą ją na warsztat i przeprowadzają akcję malarską trwającą 10 dni, aby na wielki finał Niefestiwalu Mrowisko zyskało nowy wizerunek, a dzielnica Dolne Miasto – nowe dzieło sztuki w przestrzeni publicznej. Artyści przeprowadzą swe działania w formie otwartej pracowni. Akcję i postępy w tworzeniu muralu będzie można śledzić przez cały okres trwania Niefestiwalu.
Kuratorki: Anna Szynwelska i Kinga Jarocka
W 1949 roku Julian Tuwim przebywając na emigracji napisał „Kwiaty polskie”. Tuwim pisał z tęsknoty za krajem, pełen słusznego gniewu sprzeciwu wobec realiów politycznych powojennej polski. Dzieło opublikowane dokładnie siedemdziesiąt lat temu, stanowi bezpośrednią inspirację dla projektu artysty Luki Rayskiego, który podjął się stworzenia projektu papieru do opakowywania kwiatów z okazji rocznicy pierwszych wolnych wyborów 1989 roku.
Kuratorka: Kinga Jarocka
Artyści tworzą bajkowy świat równoległy – z jednej strony komentując naszą dramatyczną rzeczywistość, a z drugiej – prezentując widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Ich instalacje stworzone z obiektów ready-made i grafik mogą zachwycić lub skonfundować, rozbawić lub przyprawić o ciężki weltschmerz. Główna część wystawy znajduje się w CSW Łaźnia, natomiast gablotki z instalacjami artystów zostały umieszczone w przestrzeni Dolnego Miasta.
Kuratorka: Anna Szynwelska
Okazja do spotkania z artystami Open Group reprezentującymi Ukrainę na Biennale w Wenecji.
Artyści prezentują długotrwały performance, którego celem jest nowe odczytanie fenomenu pojęcia biografii. Każdy może przyłączyć się do projektu, należy jedynie spisać własną biografię. Wszystkie zebrane materiały przechowywane będą w wolnym dostępie, w kontenerze wystawienniczym. Każdą biografię uczestnik grupy będzie czytać w przestrzeniach publicznych Gdańska, a jego głos będzie transmitowany do sali wystawowej.
Pierwsza odsłona projektu odbyła się w PinchukArtCentre (Kijów) w 2014 roku.
Główna część wystawy Chromrego i Sawickiej (gablotki z instalacjami artystów zostały umieszczone w przestrzeni Dolnego Miasta).
Artyści tworzą bajkowy świat równoległy – z jednej strony komentując naszą dramatyczną rzeczywistość, a z drugiej – prezentując widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Ich instalacje stworzone z obiektów ready-made i grafik mogą zachwycić lub skonfundować, rozbawić lub przyprawić o ciężki weltschmerz.
Arbuz with Refugees to długofalowa akcja artystyczno-społeczna zainicjowana przez Honoratę Martin, Piotra Martina, Aurorę Lubos i Zosię Martin. W CSW Łaźnia zostaną zaprezentowane wideoklipy stworzone wspólnie przez artystów oraz uchodźców i imigrantów podczas działań prowadzonych w Kalabrii.
Pokazy są uzupełnieniem do akcji „Mobilne Studio Nagrań: Arbuz with Refugees” prowadzonej 19-20 lipca przy ul Śluzy 3 na Dolnym Mieście.
Punktem odniesienia do przestrzeni, która powstanie na podwórku CSW ŁAŹNIA, jest pokój dziecięcy – bardzo osobista przestrzeń; często cenzurowana, kontrolowana czy po prostu urządzana przez dorosłych. Przestrzeń pomalowana na biało będzie dopełniona namalowanymi przez Artystkę elementami, które mają otwierać dziecięcą wyobraźnię na to co fantastyczne, magiczne, ich własne. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnego, kreatywnego zgłębiania tematów wolności, marzeń i fantazji!
W ramach Niefestiwalu fotokolaż „Róże” Alicji Białej kontynuują swoją wędrówkę – peregrynację po domach i biurach. W weekend otwarcia (19-21.07) „Róże” zagoszczą w przestrzeni Łaźni, aby później odwiedzać inne lokalizacje w Gdańsku. Spośród wszystkich prac z cyklu „Wycinanki polskie”, ta jest najbardziej dramatyczna i skłaniająca do refleksji nad ograniczeniem wolności będącym następstwem życia w państwie totalitarnym.
Luka Rayski, autor ikonicznego plakatu „Konstytucja”, zainspirowany poematem „Kwiaty polskie” podjął się stworzenia projektu papieru do opakowywania kwiatów z okazji rocznicy pierwszych wolnych wyborów 1989 roku. W ramach warsztatów uczestnicy będą tworzyć swoje kompozycje kwiatowe, wykorzystując do ich pakownia papieru zaprojektowanego przez Lukę Rayskiego.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.
Kinga Jarocka – charyzmatyczna kuratorka Działu Sztuki w Przestrzeni Publicznej CSW Łaźnia i współkuratorka wydarzenia oprowadza po obiektach niefestiwalowych. Zapraszamy na wspólny spacer!
Stworzone przez artystów Mobilne studio nagraniowe „Arbuz with Refugees, przed kolejną wyprawą na południe Włoch, zagości na Dolnym Mieście i zaprosi do wspólnego tworzenia muzyki mieszkańców Gdańska. W busie będzie można też dowiedzieć się więcej o inicjatywie kolektywu, problemach uchodźców i obejrzeć zrealizowane wcześniej wideoklipy.
Paweł Paulus Mazur (współtwórca gdańskiej formacji TOTART, poeta, rysownik a także autor pseudonimu „Bolesław Chromry”) przeprowadzi peformatywny wywiad rzekę z artystami. Seria poważnych i absurdalnych pytań będzie dotyczyć zarówno aktywności twórczych Chromrego i Sawickiej, jak i sfery prywatnej duetu.
DROP EVENT to akcja artystyczna towarzysząca wystawie Fignacy Freedom Store – performance w wykonaniu utalentowanego, gdańskiego twórcy marki FIGNACY&co, Filipa Ignatowicza, urodzonego w 1989 roku – świadka postępujących przemian w postnowoczesnym świecie.
KONCERTY „MOJA WOLNOŚĆ” // Dzień 1
18:30 Próżnia
19:10 Powitanie gości i artystów / NIEWERNISAŻ
19:30 Kalafior Derambo
20:20 Yowee & DJ O’beats z uczestnikami warsztatów Rap / Freestyle
20:40 Kolektyw DJ-ski Gnojki
22:00 Zakończenie koncertów
Performance, którego celem jest nowe odczytanie fenomenu pojęcia biografii. Każdy może przyłączyć się do projektu, należy jedynie spisać własną biografię. Wszystkie zebrane materiały przechowywane będą w wolnym dostępie, w kontenerze wystawienniczym. Każdą biografię uczestnik grupy będzie czytać w przestrzeniach publicznych Gdańska, a jego głos będzie transmitowany do sali wystawowej.
Arbuz with Refugees to akcja artystyczno-społeczna zainicjowana przez Honoratę Martin, Piotra Martina, Aurorę Lubos i Zosię Martin. W CSW Łaźnia zostaną zaprezentowane wideoklipy stworzone wspólnie przez artystów oraz uchodźców i imigrantów podczas działań prowadzonych w Kalabrii.
Pokazy są uzupełnieniem do akcji „Mobilne Studio Nagrań: Arbuz with Refugees” prowadzonej 19-20 lipca przy ul Śluzy 3 na Dolnym Mieście.
Główna część wystawy Chromrego i Sawickiej (gablotki z instalacjami artystów zostały umieszczone w przestrzeni Dolnego Miasta).
Artyści tworzą bajkowy świat równoległy – z jednej strony komentując naszą dramatyczną rzeczywistość, a z drugiej – prezentując widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Ich instalacje stworzone z obiektów ready-made i grafik mogą zachwycić lub skonfundować, rozbawić lub przyprawić o ciężki weltschmerz.
Punktem odniesienia do instalacji, która powstanie na podwórku CSW ŁAŹNIA, jest pokój dziecięcy – bardzo osobista przestrzeń; często cenzurowana, kontrolowana czy po prostu urządzana przez dorosłych. Przestrzeń pomalowana na biało będzie dopełniona namalowanymi przez Artystkę elementami, które mają otwierać dziecięcą wyobraźnię na to co fantastyczne, magiczne, ich własne. Zapraszamy dzieci i dorosłych do wspólnego, kreatywnego zgłębiania tematów wolności, marzeń i fantazji!
Praca Rayskiego – papier do pakowania kwiatów – to obiekt dostępny dla każdego i dedykowany każdemu. Czy istnieje wdzięczniejsza forma uhonorowania drugiego człowieka, od wręczenia mu bukietu kwiatów? Proste i zrozumiałe zastosowanie oraz przyjazna forma, są nośnikami niezwykle ważnej treści. Dzięki uprzejmości dolnomiejskiej Kwiaciarni Małgosia, Luka Rayski przeprowadzi akcję artystyczną z wykorzystaniem kwiatów opakowanych w papier z grafiką inspirowaną poematem Tuwima.
Poemat Tuwima powstały dokładnie siedemdziesiąt lat temu, stał się inspiracją nie tylko dla projektu Luki Rayskiego, ale również stał się inspiracją dla młodego muzyka Jacoba Flaneura, który zinterpretuje wybrany fragment dzieła Tuwima w swoim ulicznym występie.
Wernisaż kwiatowej instalacji artystycznej w przestrzeni kompleksu Królewskiej Fabryki Karabinów na Dolnym Mieście odnoszącej się do wolności osobistej.
Instalacja Mariusza Warasa we wnętrzu kontenera przypomina typową budkę ochrony. Ochroniarz nie widzi tego, że sam jest podglądany i kontrolowany przez widzów próbujących zobaczyć, co jest na ekranach, aby być może odkryć, że patrzą na samych siebie i swoją dzielnicę…
Margareta Sobczak, specjalistka do spraw edukacji kulturowej i historyczka sztuki przygotuje specjalną trasę oprowadzania po Niefestiwalu dla rodzin z dziećmi. Serdecznie zapraszamy! 🙂
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.
Performance, którego celem jest nowe odczytanie fenomenu pojęcia biografii. Każdy może przyłączyć się do projektu, należy jedynie spisać własną biografię. Wszystkie zebrane materiały przechowywane będą w wolnym dostępie, w kontenerze wystawienniczym. Każdą biografię uczestnik grupy będzie czytać w przestrzeniach publicznych Gdańska, a jego głos będzie transmitowany do sali wystawowej.
Stworzone przez artystów Mobilne studio nagraniowe „Arbuz with Refugees, przed kolejną wyprawą na południe Włoch, zagości na Dolnym Mieście i zaprosi do wspólnego tworzenia muzyki mieszkańców Gdańska. W busie będzie można też dowiedzieć się więcej o inicjatywie kolektywu, problemach uchodźców i obejrzeć zrealizowane wcześniej wideoklipy.
Haiku jest synonimem wolności słowa w poezji. Jest to najkrótsza poetycka forma na świecie stworzona przez człowieka, dzięki której w paru słowach można wyrazić w sposób wieloznaczny i wielopiętrowy piękno Świata Przyrody i Ludzkiego Życia. Zaproszeni do udziału w Niefestiwalu przez Bolesława Chromrego Dariusz Brzóska Brzóskiewicz i Paweł Paulus Mazur odczytają wiersze w ramach para-wernisażu wystawy ”Maximum Waste”.
Wprowadzenie do wystawy „Maximum Waste”i spotkanie z Bolesławem Chromrym i Magdaleną Sawicką. Wernisaż połączony z odczytem poezji zlewnej i haiku Dariusza Brzóski Brzóskiewicza i Pawła Paulusa Mazura.
W ramach spotkania, odbywającego się w trakcie Niefestiwalu Miasto i Sztuka, osoby z niepełnosprawnością wzroku oprowadzone zostaną po festiwalu z audiodeskrypcja na żywo.
Zapisy i szczegółowe informacje: n.etush@laznia.pl / 518 240 845
Punktem wyjścia dla stworzenia „Gdanii” były personifikacje miast i państw – otoczone atrybutami kobiety uosabiające Rzym, Wenecję czy Gruzję. Szczególnie ważną rolę odegrały przedstawienia Polonii sprzed okresu rozbiorów – kobiety ukoronowane, triumfujące, trzymające berło, miecz, tarczę. „Gdania” łączy współczesność z wielowiekową historią miasta i wydarzeniami lat 80. XX wieku. Oprócz stoczniowców bohaterkami wystawy stały się kobiety, które odegrały istotną rolę w obaleniu komunizmu, a także kibice Lechii Gdańsk…
Kurator: Marcin Różyc
Polska bardzo wiele zawdzięcza kobietom. Masę zrobiły, ale jakoś nie znalazło się dla nich miejsce w tej pięknej historii – opowieści o walce o niepodległość – zaznacza Barbara Labuda, opozycjonistka i była posłanka, w książce „Podziemie kobiet” Shany Penn. Wspomniana książka i jej bohaterki stały się bezpośrednią inspiracją dla performansu Justyny Górowskiej. Performance stanowi część wystawy „Gdania”, której kuratorem jest Marcin Różyc.
Performans i wykorzystany do niego strój autorstwa Pawła Włodarskiego powstały przy wsparciu marki Reserved i Fundacji LPP.
KONCERTY „MOJA WOLNOŚĆ” // Dzień 2
17:00 Kolektyw Gnojki / DJ set
18:00 Kwiaty
19:00 Brzóska de Paulus
20:00 DJ Wika / Potańcówka międzypokoleniowa
22:00 Zakończenie koncertów
Performance, którego celem jest nowe odczytanie fenomenu pojęcia biografii. Każdy może przyłączyć się do projektu, należy jedynie spisać własną biografię. Wszystkie zebrane materiały przechowywane będą w wolnym dostępie, w kontenerze wystawienniczym. Każdą biografię uczestnik grupy będzie czytać w przestrzeniach publicznych Gdańska, a jego głos będzie transmitowany do sali wystawowej.
Praca Rayskiego – papier do pakowania kwiatów – to obiekt dostępny dla każdego i dedykowany każdemu. Czy istnieje wdzięczniejsza forma uhonorowania drugiego człowieka, od wręczenia mu bukietu kwiatów? Proste i zrozumiałe zastosowanie oraz przyjazna forma, są nośnikami niezwykle ważnej treści.
Papier z grafiką inspirowaną poematem Tuwima będzie dostępny w Kwiaciarni Małgosia (a kwiatki nabywamy na własny koszt 🙂 )
Główna część wystawy Chromrego i Sawickiej (gablotki z instalacjami artystów zostały umieszczone w przestrzeni Dolnego Miasta).
Artyści tworzą bajkowy świat równoległy – z jednej strony komentując naszą dramatyczną rzeczywistość, a z drugiej – prezentując widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Ich instalacje stworzone z obiektów ready-made i grafik mogą zachwycić lub skonfundować, rozbawić lub przyprawić o ciężki weltschmerz.
Arbuz with Refugees to akcja artystyczno-społeczna zainicjowana przez Honoratę Martin, Piotra Martina, Aurorę Lubos i Zosię Martin. W CSW Łaźnia zostaną zaprezentowane wideoklipy stworzone wspólnie przez artystów oraz uchodźców i imigrantów podczas działań prowadzonych w Kalabrii.
Pokazy są uzupełnieniem do akcji „Mobilne Studio Nagrań: Arbuz with Refugees” prowadzonej 19-20 lipca przy ul Śluzy 3 na Dolnym Mieście.
Arbuz with Refugees to akcja artystyczno-społeczna zainicjowana przez Honoratę Martin, Piotra Martina, Aurorę Lubos i Zosię Martin. W CSW Łaźnia zostaną zaprezentowane wideoklipy stworzone wspólnie przez artystów oraz uchodźców i imigrantów podczas działań prowadzonych w Kalabrii.
Pokazy są uzupełnieniem do akcji „Mobilne Studio Nagrań: Arbuz with Refugees” prowadzonej 19-20 lipca przy ul Śluzy 3 na Dolnym Mieście.
Performance, którego celem jest nowe odczytanie fenomenu pojęcia biografii. Każdy może przyłączyć się do projektu, należy jedynie spisać własną biografię. Wszystkie zebrane materiały przechowywane będą w wolnym dostępie, w kontenerze wystawienniczym. Każdą biografię uczestnik grupy będzie czytać w przestrzeniach publicznych Gdańska, a jego głos będzie transmitowany do sali wystawowej.
Nieskrępowany, nie pytający o zgodę na swoje istnienie street art w przestrzeni polskich miast jest zjawiskiem coraz trudniejszym do zaobserwowania. Zmienił się, wyszedł poza „uliczne” ramy, wpisał w rytmy uregulowanego życia miejskiego i polityk kulturalnych. Jakie są tego konsekwencje? Z jakimi dylematami mierzy się twórczość, która zrezygnowała ze swojej nielegalności, a funkcjonuje w środowisku miejskim?
Dyskusję z Iwoną Zając, Piotrem Szwabe i Jackiem Wielebskim poprowadzi Aleksandra Litorowicz.
Berlin Kidz2, reż. Urban Spree, 2017, 70′. Film niemieckojęzyczny z angielskimi podpisami.
Kipiący adrenaliną 70-minutowy film dokumentalny nakręcony przez berlińską ekipę dronami i kamerami go-pro, pokazujący istotę parkour, surfowania na pociągach, wspinaczki miejskiej, narażania życia dla malowania graffiti i nieustające dążenie do wolności i walki z systemem grupy Berlin Kidz.
Pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym do niefestiwalowej instalacji Mariusza Warasa „Fotobudka”.
Praca Rayskiego – papier do pakowania kwiatów – to obiekt dostępny dla każdego i dedykowany każdemu. Czy istnieje wdzięczniejsza forma uhonorowania drugiego człowieka, od wręczenia mu bukietu kwiatów? Proste i zrozumiałe zastosowanie oraz przyjazna forma, są nośnikami niezwykle ważnej treści.
Papier z grafiką inspirowaną poematem Tuwima będzie dostępny w Kwiaciarni Małgosia (a kwiatki nabywamy na własny koszt :)
Performance, którego celem jest nowe odczytanie fenomenu pojęcia biografii. Każdy może przyłączyć się do projektu, należy jedynie spisać własną biografię. Wszystkie zebrane materiały przechowywane będą w wolnym dostępie, w kontenerze wystawienniczym. Każdą biografię uczestnik grupy będzie czytać w przestrzeniach publicznych Gdańska, a jego głos będzie transmitowany do sali wystawowej.
Cykl warsztatów, podczas których uczestnicy (dzieci z różnych środowisk – głównie Dolnego Miasta i Nowego Portu) zostaną zaproszeni do dialogu na temat dwóch tytułowych pojęć, wbrew pozorom, bardzo bliskich najmłodszemu odbiorcy. Temat ten będzie pretekstem do zapoznania uczestników z nowoczesnymi formami sztuki, ale także do podjęcia przez nich własnej pracy twórczej oraz autorefleksji na temat własnej tożsamości.
Przedział wiekowy: 7-12. Zapisy: b.secke / 503 010 213
Agata Królak tworzy koncepcję nowej fasady siedziby Centrum Reduta, a Piotr Szwabe wraz z innymi muralistami biorą ją na warsztat i przeprowadzają akcję malarską trwającą 10 dni, aby na wielki finał Niefestiwalu Mrowisko zyskało nowy wizerunek, a dzielnica Dolne Miasto – nowe dzieło sztuki w przestrzeni publicznej. Artyści przeprowadzą swe działania w formie otwartej pracowni. Akcję i postępy w tworzeniu muralu będzie można śledzić przez cały okres trwania Niefestiwalu.
Artyści tworzą bajkowy świat równoległy – z jednej strony komentując naszą dramatyczną rzeczywistość, a z drugiej – prezentując widzowi drogę ucieczki w świat fantazji. Ich instalacje stworzone z obiektów ready-made i grafik mogą zachwycić lub skonfundować, rozbawić lub przyprawić o ciężki weltschmerz.