28.07.2019
niedziela, godz. 17:30-18:00
CSW Łaźnia, Jaskółcza 1 (Parakino)
Podczas Niefestiwalu Miasto i Sztuka będziemy mieli okazję obejrzeć tzw. wideoarty Pawła Paulusa Mazura. Pokaz będzie poprzedzony spotkaniem z artystą, który wprowadzi publiczność w meandry swej twórczości.
Filmy i miniatury filmowe które wybrał, to prace które powstawały w ciągu ostatnich 30 lat. Są to m.in. fragmenty pure-nonsensowych, dadaistycznych programów Dzyndzylyndzy, a także inne, krótkie formy filmowe, zrealizowane w ostatnich latach. Cechuje je ukochanie wolności jako sposobu na dobre życie. Wolności od głupoty, nietolerancji, braku dobrego smaku. Część tzw. wideoartów to surrealistyczna satyra. Część to metafizyczna przygoda z irracjonalizmem. Zobaczymy więc i serie i pojedyncze prace filmowe dotyczące wolności człowieka i tego, jaki ta wolność ma wpływ na niego i jego życie.
Paweł Paulus Mazur (ur. 1968 r. w Lublinie) to animator kultury, współtwórca gdańskiej formacji TOTART, poeta, rysownik, muzyk, radiowiec. Rysował m.in. dla Przekroju i Gazety Morskiej, wtedy również powstały jego słynne undergroundowe komiksy: „Twins”, „Pure Sure 217” czy „Historia Wieśka Debozy”. Jest także autorem wierszy w autorskich tomikach: „Taktyka Zegara” oraz „Szwedzki stół”. Miewa stałe romanse ze stacjami radiowymi jako autor audycji słowno-muzycznych o charakterze przaśnym i sowizdrzalskim, na czele ze słynną audycją ,,Windą na Szafę’’, którą stworzył z Krzysztofem Siemiakiem dla Radiostacji. Występował w programach telewizyjnych o charakterze satyrycznym, m.in.: „Dzyndzylyndzy”, „Brzóska Show”, „Lalamido” czy „Sprężyna Paulusa”. Mazur wydaje również płyty z „elektro swingiem” od początku lat 90. zeszłego stulecia. Czasem grywa koncerty z poetą Marcinem Świetlickim pod nazwą Future Radio Project oraz Biały Robot. W kwietniu 2019 w londyńskiej Tate Modern odbyła się projekcja jego filmu animowanego zrealizowanego w latach 1993-95 pt. „Twins”.