19-28.07.2019
Lokalizacja: Dolne Miasto / CSW Łaźnia / Gdańsk
Prace Alicji Białej z cyklu „wycinanki polskie” składają się z symboli, motywów i emblematów budujących zbiorową tożsamość Polaków. Do stworzenia fotokolaży artystka wykorzystała zdjęcia z Internetu, archiwa rodzinne, wycinki prasowe, a także własne zdjęcia wykonane na potrzebę projektu.
Cykl powstał pierwotnie jako materiał wizualny do tomiku wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), wydanego w zeszłym roku przez Wydawnictwo Wolno. Jakkolwiek prace powstawały niezależnie od wierszy Świetlickiego, jako oddzielne narracje, by ostatecznie połączyć się w książkę.
Kontynuacją „wycinanek polskich” stał się projekt „Polska bez obrazy”, nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Odwołując się do tradycji peregrynacji, artystka zainicjowała podróże wybranych prac po kraju. W akcję włączyło się wiele osób, także ze świata kultury i polityki. Wizerunki odwiedziły m.in. Krystynę Jandę, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Nosowską, Roberta Biedronia. Jedna z prac przepadła nawet w tajemniczy sposób u Adama Bielana.
Sama artystka tak podsumowuje swoje intencje: „Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy – zupełnie niepotrzebnie – bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. Niech te prace wywołają uśmiech, ewentualnie refleksję”.
W ramach Niefestiwalu, praca pt „Róże” będzie kontynuować peregrynację – najpierw zagości w jednej z sal wystawowych CSW Łaźnia, a potem ruszy w dalszą wędrówkę po Gdańsku:
Specjalne podziękowania dla pani Joanny Madelskiej i Galerii EGO za użyczenie pracy „Róże” oraz serdeczne pozdrowienia dla Alicji Białej.
Kuratorka: Anna Szynwelska