19-28.07.2019
elewacja budynku przy ul. Wróbla 1 (od strony ul. Śluza)
Interwencja / wideo
Instalacja wideo / Interwencja w przestrzeni publicznej
Wydarzenie towarzyszące do Niefestiwalu Miasto i Sztuka (z cyklu: Robimy! Czyli spontaniczne działania dolnomiejskich artystów w ramach Niefestiwalu:)
Ekran ledowy to reklama. Nośnik medialny wymyślony na jej potrzeby i całkowicie jej podporządkowany, kojarzony z inwazyjną perswazją typu call-to-action: kup, zobacz, zadzwoń. Jesteśmy skazani na reklamę i przywykliśmy do jej form prezentacji, napastliwego języka i szybkości przekazu. A co, gdyby użyć tego medium w odwrotnym celu? Reklama wolności to antyreklama – reklama czystej idei, wolna od nakazów i powolna w sensie dosłownym, która ma dać odbiorcy czas i wirtualną przestrzeń do namysłu nad tym, czego chce. Każdy chce wolności, ale co to słowo dla niego znaczy? I czy wolność wyboru jest rzeczywiście tym, za co ją uważamy?
Ksawery Kirklewski – ur. w 1988 r., grafik, animator i programista, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Dyplom “Wystawa banerów”, który obronił w 2015 r. został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury w konkursie Design 32. Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015 w Katowicach. Autor realizacji w przestrzeni publicznej, wizualizacji na żywo i teledysków. W swoich działaniach wykorzystuje nowe technologie, programowanie, media reklamowe i stary sprzęt RTV. Do niedawna koordynator działań w przestrzeni PATIO ASP w Gdańsku. W 2019 r. założył Fundację(x), która zajmuje się szeroko pojętą sztuką nowych mediów i jej rozpowszechnianiem. Mieszka na Dolnym Mieście w Gdańsku.
www.ksawerykomputery.pl [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]