22.07.2019
poniedziałek, godz. 17.30-19.00, CSW Łaźnia Dolne Miasto
Nieskrępowany, nie pytający o zgodę na swoje istnienie street art w przestrzeni polskich miast jest zjawiskiem coraz trudniejszym do zaobserwowania. Zmienił się, wyszedł poza „uliczne” ramy, wpisał w rytmy uregulowanego życia miejskiego i polityk kulturalnych. Jakie są tego konsekwencje? Z jakimi dylematami mierzy się twórczość, która zrezygnowała ze swojej nielegalności, a funkcjonuje w środowisku miejskim? Ekspresja artystyczna w przestrzeni publicznej zawsze jest dialektyczna: słyszymy ciągle wolność czy anarchia, sztuka czy wandalizm. Zapytajmy lepiej: co mówi nam ona o zmieniającym się życiu miejskim, czy jest barometrem społecznym i jak się redefiniuje, przyjmując nowe formy i strategie.
Dyskusję z Iwoną Zając, Piotrem Szwabe i Jackiem Wielebskim poprowadzi Aleksandra Litorowicz.
Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu „Berlin Kidz 2”, reż Urban Spree.
Iwona Zając – artystka wizualna, muralistka urodzona i mieszkająca w Gdańsku. Od dwudziestu lat współdziała z instytucjami oraz organizacjami społecznymi jako koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych i realizacji w przestrzeni miejskiej. Dzięki zdobytemu doświadczeniu łączy instytucje we wspólnym działaniu. Od 2018 roku pracuje w Muzeum Sopotu jako edukatorka.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2017 roku ukończyła Międzywydziałowe Środowiskowe Studia Doktoranckie ASP w Gdańsku i obroniła doktorat pt. Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia.
Do najbardziej znanych projektów należy Stocznia, seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej. Jest autorką wideo Nike stoczniowa odchodzi, Pożegnanie oraz projektu Stocznia w eterze. W 2012 rozpoczęła pracę nad płótnami zatytułowanymi Cierpliwość.
Piotr Szwabe vel Pisz – stypendysta College of Art w Londynie, malarz ścienny i sztalugowy, poeta,tekściarz,instalator form przestrzennych, kurator, amator podróżnik,czasami gra na bassie, stypendysta kulturalny Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.
Współtwórca trójmiejskiej formacji artystycznej „Pracownia Ludzie Gdańsk” (aktywny udział 1998–2000) oraz malarskiej grupy SAM im. Vincenta Van Gogha (aktywny udział 2003–2006). Jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Pomysłodawca, organizator i uczestnik Europejskiej Galerii Malarstwa Ściennego – Węzeł Kliniczna (2000–2005), Międzynarodowego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego (Gdańsk-Zaspa 2009–2016), współtwórca największej na świecie kolekcji malarstwa wielkoformatowego na wielkiej płycie -Gdańsk-Zaspa/os. Młyniec
Jacek Wielebski – grafik i projektant, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współzałożyciel Stowarzyszenia Traffic Design. Jest kuratorem Biennale Traffic Design i innych przedsięwzięć artystycznych stowarzyszenia. Specjalista w zakresie projektowania i produkcji szyldów oraz elementów detalu miejskiego, takich jak: lampy, bramy, murale. W swojej pracy projektowej łączy wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania graficznego ze znajomością i wyczuciem tematyki miejskiej. Lubi sztukę miejską i grafikę powojennego modernizmu.
Aleksandra Litorowicz – kulturoznawczyni, prezeska Fundacji Puszka, badaczka street artu i sztuki w przestrzeni publicznej. Twórczyni i koordynatorka pierwszego w Polsce portalu digitalizującego, opisującego oraz prezentującego warszawski street art i sztukę w przestrzeni publicznej (puszka.waw.pl). Koordynatorka ogólnopolskiego badania malarstwa monumentalnego, a także projektu edukacyjnego o sztuce w przestrzeni publicznej (szukapubliczna.pl) Pomysłodawczyni Międzynarodowego Konkursu FUTUWAWA na najlepsze pomysły dla Warszawy przyszłości (futuwawa.pl), a także kierownicza oraz ekspertka w trzyletnim projekcie Place Warszawy (do odzyskania) – placewarszawy.pl. Napisała książkę o subkulturze hipsterów. Współautorka wielu projektów badawczych. Wykładała na studiach podyplomowych „Miasta i metropolie. Studia miejskie”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.