Most ponad czasem. Sztuka współczesna w Europie Środkowej
Projekt badawczo-edukacyjny
Głównym założeniem projektu jest zgromadzenie bieżącej wiedzy o sztuce współczesnej (sztuce neoawangardowej czy postawangardowej, sztukach performatywnych, sztuce instalacji i przedmiotu, tkaninach czy ceramice eksperymentalnej) Europy Środkowej, nie tylko aby stworzyć całościowe badania nad sztuką w regionie, ale także by wziąć pod uwagę jej lokalną czy też narodową specyfikę. Pozwoli to stworzyć podwaliny platformy dla edukacji w zakresie sztuki współczesnej regionu na poziomie akademickim. By skonsolidować wyniki badań, stworzona zostanie sieć współpracy i wymiany wiedzy. Włączone w nią będą poszczególne instytucje, naukowcy i dydaktycy zajmujący się tą dziedziną.
Projekt posiada podwójny cel. Po pierwsze, obejmuje on zgromadzenie faktów i ich interpretację kontekstową, a po drugie stworzenie możliwości spójnego nauczania historii sztuki Europy Środkowej w całym regionie. Celem jest zgromadzenie wiedzy rozproszonej po wielu ośrodkach, prowadzących własne badania nad sztuką poszczególnych regionów Europy Środkowej czy też jej krajów. Istniejące archiwa czy centra oraz naukowcy na rozmaitych uczelniach prowadzą indywidualne badania czy programy wymiany międzynarodowej. Brakuje jednak koordynacji. Wyniki badań powinny być gromadzone na poziomie międzynarodowym. Stworzenie merytorycznej bazy danych oraz ogólnego opisu stanu badań stanowi cel niniejszego projektu. Systematyzacja wiedzy umożliwiłaby całościowe podejście do historii sztuki tego obszaru uwzględniające jej regionalną specyfikę.
Badawcza część projektu obejmuje również dalszy rozwój metodologii badań i określenie kierunków interpretacji kontekstowej zgromadzonego materiału. Opracowanie merytoryczne pozwala na udoskonalenie metod dydaktycznych, co stanowi kolejny krok. Dodanie przedmiotu o nazwie „Sztuka współczesna w Europie Środkowej” do programów nauczania uczelni wyższych zapewnia przyszłym pokoleniom badaczy bazę wiedzy. Umożliwi to studiowanie tej dziedziny a także poprawi znajomość historii sztuki regionu i ukaże jej ciągłość na przestrzeni dziesięcioleci.
Co więcej, stworzone zostanie konsorcjum, które zbierze obecną wiedzą i wskaże luki czy niezbadane obszary w tej dziedzinie. Wspólna praca i spotkania w ramach projektu pozwolą uzyskać pełen obraz sztuki Europy Środkowej. Następnie powstanie kolegium redakcyjne. Jego zadaniem będzie przygotowanie podręcznika do przedmiotu „Sztuka współczesna w Europie Środkowej”. Książka dostępna będzie w wersji papierowej jak i elektronicznej, co ułatwi jej szeroką dystrybucję. Razem z książką, powstanie podstawa programowa przedmiotu. Program ten stanowić będzie szkic czy też ramę do wypełnienia i wykorzystania w poszczególnych procesach kształcenia. Co więcej, w kręgu krajów regionu cyklicznie odbywać się będzie konferencja, mająca na celu nieustanną ewaluację wyników badań, uzupełnianie poszerzającego się zakresu wiedzy oraz doskonalenie metod nauczania.
Badany okres to czas od lat 60-tych XX w. do upadku Żelaznej Kurtyny, wraz z odniesieniami do kontynuacji w sztuce lat 90-tych oraz po roku 2000. Problematyka ciągłości pomiędzy awangardą a neoawangardą również znajdzie się w obszarze zainteresowania projektu.
Zdjęcia z wystawy czasowej projektu.