W konkursie wzięli udział studenci malarstwa II-V roku studiów, z uczelni z całej Polski. Jego ideą było wyłonienie najciekawszych młodych artystów i promowanie ich twórczości. Oprócz Nagrody Głównej – fundowanej przez Fundację im. W. Fangora i Nagrody Wydziału Malarstwa (fundowanej przez Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku), finaliści konkursu zostali nagrodzeni możliwością indywidualnej prezentacji prac w polskich miejscach wystawienniczych. CSW ŁAŹNIA, wchodzące w skład jury konkursowego od edycji w 2018 roku, ponownie przyznało dodatkowe wyróżnienie i nagrodę w postaci rezydencji artystycznej.
W lipcu tego roku rezydencję w CSW ŁAŹNIA odbywają: Aleksander Baszynski i Anna Kwiatkowska, a efekty tego intensywnego procesu będzie można oglądać na porezydencyjnej wystawie, prezentowanej w CSW ŁAŹNIA 1 od 5 sierpnia.
Ciąg dalszy nastąpi! Więcej informacji wkrótce – wraz z rozwijaniem się procesu twórczego artystów.
Kuratorką wystawy jest Olga Klip – przebywająca obecnie na półrocznej rezydencji kuratorskiej w CSW ŁAŹNIA, w ramach programu „Gaude Polonia” Narodowego Centrum Kultury.
Aleksander Baszynski - urodzony w Żytomierzu na Ukrainie, mieszka i pracuje we Wrocławiu. W latach 2011-2017 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie (wcześniej ukończył Państwowe Kolegium Artystyczne im. T. Szewczenki w Kijowie). W 2016 r. brał udział w projekcie „Loving Vincent” jako animator (w 2018 roku „Loving Vincent” został nominowany do Oscara za najlepszą animację pełnometrażową). W 2019 roku brał udział w wystawie Open Call Winners Exhibition 2019, The Print Space, Londyn oraz uzyskał wyróżnienie w konkursie „Impet”, Galeria Dominikańska we Wrocławiu.
Anna Kwiatkowska - urodzona w 1997 roku w Bydgoszczy. Jest studentką V roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2019 roku jest rezydentką w Kolonii Artystów Dolne Miasto. Finalistka 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii oraz laureatka nagrody rektora w 3. Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. W. Fangora. Zajmuje się głównie malarstwem i rysunkiem.
Olga Klip - kuratorka sztuki i galerzystka, mieszkająca w Mińsku na Białorusi. Posiada tytuł magistra kulturoznawstwa i studiów wizualnych, a także drugi tytuł magistra – historii sztuki. Studiowała historię i teorię sztuki na Uniwersytecie w St. Petersburgu, krytykę sztuki na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Mińsku i Wilnie oraz muzealnictwo w Ecole du Louvre w Paryżu. Olga Klip przez 6 lat pracowała w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku, była także kuratorką kolekcji korporacyjnej Belgazprombank, od 2016 roku prowadzi galerię sztuki współczesnej w Mińsku, a od 2013 roku realizuje niezależne projekty kuratorskie w muzeach na Białorusi i w Rosji. Jeden z jej głównych projektów poświęcony jest niedocenianym artystom i rozwojowi publiczności, w ramach którego, zgodnie z ideą działania, każdy artysta może wziąć udział w wystawie, ze swoim jednym, wybranym dziełem (яяя.бел).
Rezydencje artystyczne oraz wystawa odbywają się w ramach programu Inkubator AIR, będącego częścią programu „Inkubator” CSW ŁAŹNIA, który ma on na celu prezentację i promocję młodej sztuki. Pokazuje to, co w niej najciekawsze, ujawnia tym samym nowy język sztuki. Jego celem jest ukazanie, zarówno odbiorcom, jak i kuratorom, olbrzymiego potencjału młodego pokolenia. Program jest otwarty na dyskusję, zakłada organizowanie prezentacji indywidualnych i grupowych, będących dobrym momentem do wymiany doświadczeń. Pragniemy, by „Inkubator” stał się platformą konfrontacji młodej sceny artystycznej i przyczynkiem do badań nad rodzącymi się w niej trendami.