Jesienią odbędzie się rezydencja artystyczna Anny Kędziory w Strasburgu. Artystka została wybrana w wyniku otwartego naboru na bilateralne rezydencje Gdańsk – Strasburg w 2022 roku.
Anna Kędziora (ur. 1982 r.) – artystka wizualna i kuratorka, adiunkt w Katedrze Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od kilku lat szeroki obszar swoich poszukiwań twórczych określa roboczym tytułem „Conflicted Landscapes” – jego osią jest krajobraz rozumiany jako proces, dynamiczny konstrukt, sieć relacji między ludźmi (choć nie tylko) a miejscem, w różnych kontekstach – historycznym, społecznym, ekologicznym. Jej projekty dotyczyły m.in. relacji krajobrazu i władzy, krajobrazu i traumy, krajobrazu straty. Głównym medium, od którego wychodzi, jest fotografia i myślenie fotograficzne, wykorzystuje także wideo i instalacje, eksperymentuje z ceramiką. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych, zbiorowych oraz na konferencjach w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Grecji, Walii, Szwecji, Indonezji, Korei, na Białorusi, Litwie i Słowacji. Współkuratorka i kuratorka wystaw fotograficznych (m.in. podczas 9 Biennale Fotografii w Poznaniu, 2015; festiwalu TIFF we Wrocławiu, 2016; Europejskiego Miesiąca Fotografii w Berlinie, 2016; Festiwalu Interphoto 2017 w Białymstoku; Miesiąca Fotografii w Rydze, 2019; Chiang Mai Photo Festival w Tajlandii. 2020). Współorganizatorka międzynarodowego konkursu Poznań Photo Diploma Award (2011-2019). Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego na rok 2021.
Anna Kędziora o rezydencji:
„Podczas mojej rezydencji w Strasburgu będę podążać za rzeką i roślinnością, szukając napięć między dziką a kontrolowaną naturą w mieście. Głównymi obszarami moich badań będą Ren i jego dopływy oraz Ogród Apollonia. Będę mieszać oba konteksty – w tym perspektywę archeologiczną/historyczną/biologiczną/geologiczną z metodami artystycznymi – oraz metody pracy – wykorzystując zarówno codzienną pracę w terenie i obserwacje, jak i poszukiwania archiwalne oraz zaangażowanie społeczności lokalnej. Chciałabym dowiedzieć się, jak zmieniały się rzeki i ich relacje z ludźmi i miastem, szukając wczesnych śladów ich regulowania oraz historii powodzi jako znaków reakcji rzeki na zbyt rozległą kontrolę. Natomiast idea Ogrodu Apollonia zainspirowała mnie do poświęcenia swojej uwagi niechcianym roślinom, tzw. chwastom i przywrócenia tych dzikich i odrzuconych nie-ludzkich istot z powrotem na pole naszej percepcji i uznania. Będę intensywnie, uważnie słuchała i obserwowała, i jestem ciekawa, gdzie w tę badawczą podróż zabiorą mnie zarówno postaci ludzkie jak i nie-ludzkie”.
Rezydencja Anny Kędziory odbywa się w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez stowarzyszenie Apollonia – European Art Exchanges ze Strasbourga, Miasto Strasbourg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W dotychczasowych edycjach udział wzięli: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller, Yiumsiri Vantanapindu, Stéphane Clor, Hélène Thiennot, Elise Alloin, Aurélie Pertusot, Laurent Odelain. Wśród polskich artystów znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański, Urszula Kozak, Eliza Proszczuk, Julita Wójcik, Patrycja Orzechowska oraz Barbara Gryka.
Równolegle do pobytu Anny Kędziory w Strasburgu, odbywa się rezydencja Fantine Andrès w Gdańsku.