Pertusot zainteresowały przede wszystkim budynki i przestrzenie podlegające transformacji, częściowo opuszczone, a częściowo tworzone na nowo – znajdujące się „pomiędzy”, wraz z ich historią (tą oficjalną i nieoficjalną, personalną, subiektywną), wspomnieniami i opowieściami mieszkańców i mieszkanek. Swoje poszukiwania artystka wizualizowała między innymi: fotografiami, rysunkami, notatkami, tworzeniem niewielkich obiektów. Podczas rezydencji odbyła także liczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami i mieszkankami, artystami i artystkami, a także urbanistami i urbanistkami, aktywistami i aktywistkami miejskimi, i specjalistami i specjalistkami w różnych dziedzinach – chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim spotkanym osobom za poświęcony czas, dzielenie się wiedzą, wspomnieniami, inspiracjami!
Z uwagi na rozwój sytuacji związanej z pandemią, rezydencja Aurélie Pertusot musiała zostać przedwcześnie przerwana i będzie kontynuowana w roku 2021.
Fragmenty z pamiętnika Aurélie Pertusot:
Czwartek, 22 października. domy widmowe – rewitalizacja – twarz za oknem w opuszczonym budynku. zdumienie.
Środa, 4 listopada. mury mówią, są pełne słów. jutro już znikną – rozpada się przemysłowy paternalizm – ars memoria – znaczenie wody i wiatru.
Sobota, 7 listopada. dzielenie się wspomnieniami – wrażliwe (czułe) postrzeganie miasta połączone z doświadczeniem życiowym – emocjonalny i afektowny związek z architekturą.
Piątek, 13 listopada. każda społeczność tworzy swoje własne, określone sposoby zapamiętywania, ale i zapominania krępujący faktów - polifonie pamięci – poliwspomnienia.
Fragmenty wspomnień wizualnych:
1. Miejsca w Gdańsku, rysunek na papierze, 21x29,7 cm
2. Puste domy – pełne domy, wydrapane serie pocztówek, proces badawczy
3. ostatni budynek, rysunek na papierze, 21x29,7 cm
Urodzona w 1983 roku we Francji Aurélie Pertusot ukończyła Nancy and Bourges Schools of Art w 2007 i 2018 roku. Artystka wizualna i dźwiękowa, regularnie współpracująca z artystami wizualnymi, architektami i muzykami. Jej prace były ostatnio nominowane do Neuköllner Kunstpreis w Berlinie i nagrody im. André Evarda. W 2019 roku została uhonorowana rezydencją w Fundacji Künstlerdorf Schöppingen w Niemczech, we współpracy z duetem Les Trotteuses. Jej prace były prezentowane w centrach sztuki, galeriach, stowarzyszeniach i instytucjach we Francji, Niemczech, Luksemburgu, Włoszech, Danii i Szwecji.
Rezydencja Aurélie Pertusot odbyła się w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez stowarzyszenie Apollonia – European Art Exchanges ze Strasbourga, Miasto Strasbourg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W dotychczasowych edycjach udział wzięli: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller, Yiumsiri Vantanapindu, Stéphane Clor, Hélène Thiennot, Elise Alloin. Wśród polskich artystów znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański, Urszula Kozak, Eliza Proszczuk, Julita Wójcik, Patrycja Orzechowska.
W 2020 roku zaplanowana została także rezydencja artystyczna Barbary Gryki, która w związku z sytuacją epidemiologiczną została przesunięta na rok 2021.