W swojej twórczości Aurélie Pertusot łączy związki percepcji czasu i przestrzeni, często zaburzając istniejące punkty orientacyjne. Prowokuje do refleksji na temat niestałości i kruchości, starając się odzwierciedlić to, co dla nas niewidzialne. W pracy z przestrzenią publiczną wykorzystuje architekturę, która staje się narzędziem do przedstawiania obszarów niewidocznych. Odtwarza te ukryte formy i kształty, za pomocą linii wytyczonych w krajobrazie. W swoich instalacjach i performansach Pertusot wykorzystuje podstawowe materiały, takie jak nić, arkusz papieru, szkło czy metalowe pręty.
Podczas swojej rezydencji, artystka zamierza kontynuować pracę nad „architektonicznym zapisem wizualnym” zapoczątkowanym w 2012 roku podczas pobytu w Gdańsku, tworząc wkomponowaną w przestrzeń publiczną instalację i / lub performans site-specific. Podejście Pertusot do otoczenia opiera się na przestrzennych i czasowych przemianach krajobrazu miejskiego oraz jego zróżnicowaniu architektonicznym. Artystka planuje oprzeć swój projekt na spotkaniach z mieszkańcami Gdańska, wsłuchaniu się w to, co miasto ma do powiedzenia i analizie różnic między jego fotograficznymi archiwami z 2012 roku a nowymi, aktualnymi obserwacjami.
Urodzona w 1983 roku we Francji Aurélie Pertusot ukończyła Nancy and Bourges Schools of Art w 2007 i 2018 roku. Artystka wizualna i dźwiękowa, regularnie współpracująca z artystami wizualnymi, architektami i muzykami. Jej prace były ostatnio nominowane do Neuköllner Kunstpreis w Berlinie i nagrody im. André Evarda. W 2019 roku została uhonorowana rezydencją w Fundacji Künstlerdorf Schöppingen w Niemczech, we współpracy z duetem Les Trotteuses. Jej prace były prezentowane w centrach sztuki, galeriach, stowarzyszeniach i instytucjach we Francji, Niemczech, Luksemburgu, Włoszech, Danii i Szwecji.
Rezydencja Aurélie Pertusot odbyła się w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez stowarzyszenie Apollonia – European Art Exchanges ze Strasbourga, Miasto Strasbourg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W dotychczasowych edycjach udział wzięli: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller, Yiumsiri Vantanapindu, Stéphane Clor, Hélène Thiennot, Elise Alloin. Wśród polskich artystów znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański, Urszula Kozak, Eliza Proszczuk, Julita Wójcik, Patrycja Orzechowska.