CSW ŁAŹNIA w 2019 roku zaprosiła do odbycia lokalnej rezydencji kuratorskiej dwóch działaczy lokalnej społeczności gdańskiej dzielnicy Nowy Port. Iwona Woźniewska i Adrian „Lipskee” Lipiński podejmą próbę fizycznej i symbolicznej transformacji przestrzeni i zrekonstruowania historii budynku dawnej łaźni miejskiej, zanim został on przekształcony w centrum sztuki współczesnej w ramach rewitalizacji miasta Gdańska. Opuszczony i zdegradowany gmach stanowił wówczas nieoficjalne, ale niezwykle istotne centrum artystycznych oddolnych działań lokalnej młodzieży, zanurzone w nurcie kultury ulicznej.
Cofając się do źródeł własnej tożsamości zespół CSW Łaźnia ma na celu stworzenie przestrzeni wspólnej, sprzyjającej spotkaniu i kolektywnemu działaniu. Jest to próba zmiany stereotypowego postrzegania kultury ulicznej. „Autonomia ulicy” zakłada przybliżenie źródeł inspiracji, założeń, filozofii oraz aspektu społecznego.
Eksperyment jakim jest zaproponowany projekt jest krokiem w procesie uczenia się oraz próbą stworzenia modelu instytucji dyskursywnej, autorefleksyjnej i autokrytycznej.
Podczas blisko rocznej rezydencji, artyści zrealizują serię wydarzeń poświęconych historii łaźni oraz szerzej traktujących o poszczególnych elementach kultury ulicznej, poprzez organizację spotkań autorskich, dyskusji, projekcji filmowych. Rezydenci zaangażują w swoje działania innych lokalnych artystów, a także członków i członkinie prowadzonego przez nich Stowarzyszenia 180 Stopni – dla których kontekst kultury ulicznej jest obecnie również niezwykle istotny.
Trwający niemal rok proces, zwieńczony zostanie wystawą pt. „Autonomia ulicy”, którą będzie można oglądać od 22.11.2019 do 12.01.2020r. w CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie.
Najbliższe wydarzenie otwarte dla publiczności w ramach rezydencji odbędzie się w marcu 2019, kiedy odbędzie się otwarte spotkanie z rezydentami w zrekonstruowanej przestrzeni CSW ŁAŹNIA.
Iwona Woźniewska – pedagożka, terapeutka behawioralna, animatorka kultury, prezeska Stowarzyszenia 180° ilość jej ról życiowych sprzyja dysocjacji. Mediatorka środowisk, preferująca kultury braku. Deficyt jest główną przestrzenią jej kreacji. od 2012 roku współpracuje z młodymi twórcami i twórczyniami ulicznymi. Fenomen ulicy i kultury kreowanej przez ulice jest głównym obszarem jej zainteresowań. Pasjonuje się słowem i relacjami pomiędzy słowami.
Adrian "Lipskee" Lipiński - tancerz, choreograf, animator kultury od zawsze i na zawsze związany ze street dance'ową sceną taneczną, którą zaczął kreować już w późnych katach 90tych. Uważany za polskiego prekursora Poppingu. Zaangażowany społecznie twórca uliczny, współpracujący z szeregiem instytucji kultury. W 2015 roku był autorem performansu "3 PORT" w ramach festiwalu Narracje. Organizator i propagator kultury ulicznej. W swoim doświadczeniu ma wiele zwycięstw w zawodach tanecznych w Polsce i Europie.