Barbara Gryka w swojej twórczości interesuje się tożsamością i pamięcią, tą osobistą, bliską każdemu z nas. Jej prace stawiają pytania o to co publiczne czy wspólne, nie tylko w ujęciu materialnym ale również symbolicznym. Uczestnicy i uczestniczki jej działań zaproszeni zostają do bycia razem, wspólnego działania. Artystka poszukuje pozytywnego przekazu i prowokuje do przyjemnych myśli, nawiązując do miejsca, w którym żyją. W swojej twórczości nie ucieka od trudnych tematów, stara się dotrzeć do tego co zostało ukryte, pominięte, zapomniane lub na zawsze zniknęło i opowiedzieć o tym jeszcze raz.
Konsekwentnie dla swojej twórczości w ramach rezydencji artystka zaproponowała projekt w przestrzeni publicznej miasta skupiający się na mieszkańcach i mieszkankach, ich pamięci związanej z obszarami zielonymi Strasburga. Istniejącymi jak i dawno wypartymi przez dynamicznie postępujące procesy urbanistyczne. Napotkani mieszkańcy i mieszkanki zostaną poproszeni o powrócenie w pamięci do parków, ogródków, skwerów, boisk, lasów, terenów opuszczonych. Tych wszystkich miejsc, które niekoniecznie znajdują się w oficjalnej narracji ale są ważne z punktu widzenia pojedynczego człowieka.
Barbara Gryka, urodzona w kwietniu 1992 r. w Puławach (Polska).
Rozpoczęła edukację artystyczną w Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Od 2013 roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Nowych Mediów. Zrealizowała dyplom licencjacki w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorz Kowalskiego. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Zwyciężczyni nagrody głównej konkursu Artystycznej Podróży Hestii (2019), w MSN Warszawa, Nagrody Fundacji Gray House (2019), Jak Jest? W Galerii Labirynt (2017). Wystawiała w Polsce i zagranicą min w: MACBA, Barcelona (2020), Galeria Labirynt, Lublin (2019), MOS, Gorzów Wielkopolski (2019), Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (2019), Petach Tikva Museum of Art, Tel Aviv (2018), Bangkok Art and Culture Centre (2018), Izolyatsia Platform for Culture, Kiev (2018), Galeria Miejska Arsenał, Poznań (2017), Galeria Arsenał w Białymstoku (2017), Gdańska Galeria Miejska (2016) Studio Otwock (2016), Biennale WRO Test Exposure, Wrocław (2015), Fondazione Pastificio Cerere, Rzym (2014). Rezydentka MACBA Barcelona (2020), Residency Unlimited, NYC (2020).
Program bilateralnych rezydencji artystycznych Gdańsk / Strasburg został zainicjowany w 2011 roku i jest prowadzony przez: stowarzyszenie Apollonia – European Art Exchanges ze Strasbourga, Miasto Strasbourg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.
W dotychczasowych edycjach udział wzięli: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller, Yiumsiri Vantanapindu, Stéphane Clor, Hélène Thiennot, Elise Alloin. Wśród polskich artystów znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański, Urszula Kozak, Eliza Proszczuk, Julita Wójcik, Patrycja Orzechowska.