W czerwcu odbędzie się wizyta studyjna Barbary Gryki w Gdańsku, która stanowi kontynuację jej rezydencji artystycznej w Strasburgu zrealizowanej jesienią 2021 roku. Artystka została wybrana w wyniku otwartego naboru na bilateralne rezydencje Gdańsk – Strasburg.
Barbara Gryka w swojej twórczości interesuje się tożsamością i pamięcią, stawia pytania o to co publiczne, nie tylko w ujęciu materialnym, ale również symbolicznym. Artystka zaprasza uczestników i uczestniczki do wspólnego działania. Gryka poszukuje pozytywnego przekazu i prowokuje do przyjemnych myśli, nawiązując do miejsca, w którym żyją bohaterowie jej prac. Nie ucieka od trudnych tematów, stara się dotrzeć do tego, co zostało ukryte, pominięte, zapomniane i opowiedzieć o tym jeszcze raz.
Pobyt w Strasburgu stanowił czas refleksji na temat aktualnej sytuacji w Polsce. Miejsce kojarzące się z rodziną i bezpieczeństwem stało się w ostatnim okresie dla artystki miejscem niegościnnym, w którym jej wybory nie są akceptowane.
„Spędziłam kilka miesięcy we Francji w Strasburgu, mieszkając w okolicy Parlamentu Europejskiego i Trybunału Praw Człowieka. […] Polacy są narodem, który niestety najczęściej musi prosić o pomoc Trybunał Praw Człowieka, wysyłając skargi „przeciwko Polsce” – przez łamanie praw i niesprawiedliwe traktowanie w swoim kraju. Wyroki zapadają od lat, rządy w Polsce zmieniają się, jednak system prawny dalej nie jest po stronie dobra obywateli/obywatelek – jak w sprawie wygranej przez Alicję Tysiąc w Strasburgu. […] Sprawy zgłaszane przez kobiety do Trybunału dotyczą w większości ingerencji w ich ciało i godność, możliwość życia w zgodzie ze sobą i podejmowania decyzji […]”.
Sprawy, o których opowiada Barbara Gryka będą stanowić główny punkt odniesienia dla jej nowego projektu.
Barbara Gryka – urodzona w kwietniu 1992 r. w Puławach (Polska). Rozpoczęła edukację artystyczną w Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Od 2013 roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Nowych Mediów. Zrealizowała dyplom licencjacki w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Zwyciężczyni nagrody głównej konkursu Artystycznej Podróży Hestii (2019), w MSN Warszawa, Nagrody Fundacji Gray House (2019), Jak Jest? W Galerii Labirynt (2017). Wystawiała w Polsce i zagranicą min w: MACBA, Barcelona (2020), Galeria Labirynt, Lublin (2019), MOS, Gorzów Wielkopolski (2019), Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa (2019), Petach Tikva Museum of Art, Tel Aviv (2018), Bangkok Art and Culture Centre (2018), Izolyatsia Platform for Culture, Kiev (2018), Galeria Miejska Arsenał, Poznań (2017), Galeria Arsenał w Białymstoku (2017), Gdańska Galeria Miejska (2016) Studio Otwock (2016), Biennale WRO Test Exposure, Wrocław (2015), Fondazione Pastificio Cerere, Rzym (2014). Rezydentka MACBA Barcelona (2020), Residency Unlimited, NYC (2020), Schloss Solitude (2021).
Program bilateralnych rezydencji artystycznych Gdańsk / Strasburg został zainicjowany w 2011 roku i jest prowadzony przez: stowarzyszenie Apollonia – European Art Exchanges ze Strasbourga, Miasto Strasbourg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W dotychczasowych edycjach udział wzięli: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller, Yiumsiri Vantanapindu, Stéphane Clor, Hélène Thiennot, Élise Alloin, Aurélie Pertusot, Laurent Odelain. Wśród polskich artystów znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański, Urszula Kozak, Eliza Proszczuk, Julita Wójcik, Patrycja Orzechowska,. W otwartym naborze na edycję wymiany w 2022 roku do projektu zaproszone zostały Fantine Andrés oraz Anna Kędziora.