Jesienią 2020 roku rozpoczęła się zdalna rezydencja artystyczna Vanessy Brazeau we współpracy z Doris Boerman, Julianną Graczyk, Rebeccą A. Layton i Agnieszką Sprawką. W ramach wspólnego projektu, artystki postanowiły wspólnie zmierzyć się z kwestiami związanymi z płynną cielesnością w kontekście narastającego skostnienia systemów społecznych.
Punktem wyjścia jest dla nich potrzeba skanalizowania swoich frustracji i doświadczeń związanych z obecnymi nastrojami politycznymi na Zachodzie, w czasach gdy podstawowe prawa człowieka są ograniczane, a pandemia skłania nas do kwestionowania rządów demokratycznych. Grupa stworzy szereg wypowiedzi, realizowanych za pomocą ruchu i języka. Ich celem będzie ujawnienie wielopoziomowego spektrum kwestii uznawanych za newralgiczne, jak zdrowie i toksyczność, prawda i fikcja, siła i bezbronność, solidarność i indywidualizm, kobiecość i męskość, ja i inny, identyfikacja i wieloznaczność.
Przez kolejne dwa miesiące artystki będą eksperymentowały z tematami odnoszącymi się do fitnessu i kultury cyfrowej w powiązaniu z aktualnymi wydarzeniami, co sprawi, że ich wypowiedzi będą bardziej czytelne dla odbiorców.
Podczas rezydencji zdalnej Vanessa Brazeau zaproponowała sposób na zobrazowanie aktualnych wydarzeń, bazujący na eksperymencie i współdziałaniu. Już od stycznia oglądajcie Anę – serię instruktażowych filmów wideo, które przygotowywane są przez następujące osoby:
Doris Boerman (Arnhem, Holandia, 1988) – artystka wizualna i tancerka; absolwentka projektowania graficznego na Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie (Holandia), gdzie brała także udział w Art & Research Honors Program. Obroniła pracę magisterską ze sztuki i choreografii w ISAC w Brukseli (Belgia), o tytule: „A Choreographic Interpretation of a Sculpture” [Choreograficzna interpretacja rzeźby], która została nominowana do wystawy najlepszych dyplomów pn.: Lauréats. Ostatnio brała udział w wystawach: „Skin” w CENTRALE.lab w Brukseli oraz „SWEAT” w NEVERNEVERLAND w Amsterdamie. Jej prace znajdują się w kolekcji De Groen Fine Art Collection w Arnhem (Holandia), a niedawno zostały zamieszczone w RESOLUTION magazine issue 0.
Vanessa Brazeau – artystka kanadyjska, (nie)producentka, udzielająca się w rozmaitych kolektywach, ice-breaker, (nie)edukatorka, sportsmenka, samozwańcza komediantka, itd. Jej działania artystyczne mają miejsce w różnych obszarach przestrzeni publicznej. Postrzega obrazowanie, ruch, a także codzienną rutynę jako narzędzia służące tłumaczeniu i upraszczaniu złożonych zagadnień. Interesuje ją współtworzenie zrozumiałych, czytelnych projektów o żartobliwym zabarwieniu, mających na celu zróżnicowanie publiczności. Po spędzeniu dekady w Berlinie, Vanessa aktualnie mieszka i pracuje w Brukseli.
Julianna Graczyk – studiowała Malarstwo i Animację Kultury na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 2013-2017, po czym zmieniła ścieżkę swojej kariery, robiąc dyplom z Psychologii ze specjalizacją Seksuologia na Uniwersytecie SWPS, gdzie obecnie pisze pracę magisterską z Psychologii Klinicznej. Performerka, aktorka teatru tańca i ruchu, modelka. Zdobyła doświadczenie w teatrach ulicznych, żonglerce i pantomimie. Interesuje ją interdyscyplinarny związek między sztuką a jej wpływem na ludzką psychikę. W ostatnich latach pracowała przy projektach artystycznych realizowanych z rezydentami Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Teatrem Gdynia Główna. Jest członkinią zarządu Stowarzyszenia artystyczno-społecznego Feeria, w ramach którego realizuje projekty autorskie i sprawuje opiekę psychologiczną.
Rebecca A. Layton – artystka i pisarka, pracuje głównie z rzeźbą i poezją, koncentrując się na tematyce dotyczącej stanu ciągłego wyczerpania oraz intymności. Moderowała bądź uczestniczyła w wykładach i dyskusjach związanych z ochroną, polityką architektoniczną, a także z obserwacją przejawów idiotyzmu i lenistwa w rozwiniętych społeczeństwach kapitalistycznych. Mieszka w Berlinie. Obroniła z wyróżnieniem podwójny licencjat z historii sztuki i sztuki studyjnej w Hunter College w Nowym Jorku, tytuł magistra sztuk pięknych uzyskała na Bauhaus Universität w Weimarze. Od 2012 pracuje jako edukatorka w artystycznej fundacji non-profit w Nowym Jorku.
Agnieszka Sprawka - urodzona w listopadzie 1985. Studiowała Theatre Performance na University of Northern Iowa w USA (2006). W 2013 uzyskała dyplom z Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Aktorka, lektorka, performerka. Doświadczenie zdobyte w „Wybrzeżaku” rozwija w autorskich projektach i współpracach. Jest połową duetu performerskiego „Poly&Ester”, w ramach którego wspólnie z Daną Chmielewską odkrywa radość z aerografii (choreografii połączonej z aerobikiem) oraz boskość, jaka tkwi w każdym z nas. Feministka i aktywistka praw człowieka, jako członkini Stowarzyszenia Feeria często bierze udział w projektach podnoszących świadomość i zapobiegających dyskryminacji. Tłumaczka i ux designerka. Nieustannie pracuje nad autorską prozą konfesyjną i zbiorem poezji, który ukaże się drukiem.